Osmanlı'da Mizah (1868- …) Kişiler, Olaylar, Belgeler, Çizgiler, Dergiler

10,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
565 gösterim
Türk karikatüristleri bilgilerini, kültürlerini, karakterlerini eleştirilerini bugün dahi en hür ülkelerde bile cesaret isteyen çizgilerini yüz elli yıllık bir sürede ortaya koyabilme başarısını gösterebilmişlerdir.

Yıllar önce mizah dergileri Hayal ve Diyojen’i çıkaranlar çıktıkları yolculuğun, devrin baskısıyla yarıda kalacağını bilmiyorlar mıydı. Bugün o koleksiyonlara baktıkça irkiliyoruz. Erişilmez bir cesaretle iğnelenmeye layık konuları, dokunulmaz sanılan tahtlarından alaşağı etmişler, çizgilerini, nüktelerini, şiirlerini, fıkralarını vicdanlarda layık oldukları yere damgalatmışlardır.

Türk karikatür ve mizah edebiyatının yaşadığımız çağ içinde kıymet olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Öyle konular vardır ki bunların manevi mirası reddedilemez ve nesilden nesile devam eder. Ninelerimizin, dedelerimizin nelere güldüklerini, özveriyle derlenmiş örnekleriyle veren kitabımız insanların çoğu zaman ağlamamak için tebessüme sarıldıklarının örneklerini de veriyor.

Kıdemli tarihçi Cemal Kutay eşsiz arşivinde bulunan çizgileri, kişileri, olayları Osmanlı döneminden itibaren bizlere iletirken kadim dostu karikatürist Cemal Nadir Güler’e verdiği sözü yerine getirmiş oluyor.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2013
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9786055171094
 • Yayınevi:
  Abm Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Ayşegül A. 
21 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"... Büyük İskender, filozofu ziyaret etmiş, elinde feneri hayalindeki insanı arayan ve bulamadığı için de bir fıçı içinde yaşayan DİYOJEN, kendisinden ne istediğini soran cihan fatihine "Gölge etme başka ihsan istemem!..."

Osmanlı'da Mizah, Cemal Kutay (Sayfa 34 - abm yayınları)Osmanlı'da Mizah, Cemal Kutay (Sayfa 34 - abm yayınları)