Pragmatizm

7,5/10  (2 Oy) · 
4 okunma  · 
0 beğeni  · 
940 gösterim
Günümüzdeki yaygın kullanımı itibariyle "pragmatik", "pragmatist", "pragmatizm" kelimelerinin çağrışımları negatif anlamlar barındırıyor: Makyavelizmin, kör maddiyatçılığın, vahşi kapitalizme özgü fütursuzluğun arkasında duran felsefi kuram hep pragmatizm olarak görülüyor. Üstelik bunun, Avrupa'da da Amerika'da da böyle olduğunu söylemek mümkün. Peki bir felsefi yaklaşım olarak pragmatizm gerçekten ne? İlk baskısı 1907'de yapılan ve pragmatizm felsefesinin kurucularından olan William James'in kendi tabiriyle, "en mühim çalışması" olan Pragmatizm, filozofun Lowell Enstitüsü'nde ve Columbia Üniversitesi'nde verdiği dersleri bir araya getiriyor. Pragmatizmin kavramsal çerçevesini, "arabulucu" niteliğini, bir "doğruluk teorisi" olarak anlamını, kimi felsefi problemlerde pragmatik yöntemin ne kadar etkili olduğunu, rasyonalizm, ampirizm, idealizm karşısındaki konumunu, dinle ilişkisini etraflı biçimde inceliyor. Dünya tarihini oldukça etkilemiş ancak pek bilinmeyen veya yanlış ve eksik anlaşılan (hatta savunucuları arasında dahi farklı yaklaşımlar ortaya çıkmış) bir felsefi kuramı daha yakından incelemek isteyenler için kurucusundan temel bir eser…

"Pragmatizmin doğruluğa ilişkin yegâne testi şudur: Doğru, bize en iyi şekilde yol gösteren, yaşamın her bir parçasına en iyi şekilde uygunluk gösteren ve hiçbir şeyi dışarıda tutmaksızın deneyimlerin gereklerinin bir aradalığını mümkün kılandır."
-W. James-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2015
 • Sayfa Sayısı:
  215
 • ISBN:
  9789750517624
 • Çeviri:
  Tahir Karakaş
 • Yayınevi:
  İletişim Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
mefkure 
31 Tem 2017 · 5/10 puan

İlk başlarda daha anlaşılır, sonlara doğru zorlaşan bir kitap. Ancak genel manada pragmatizme dair malumat edinilebilir. Özellikle günlük dilde kullanıldığı biçimde makyavelist, oppürtinist kavramlarını andıran bir yanlış anlamı olmadığını anlayabiliyorsunuz.

Kitaptan 4 Alıntı

Başka bir yerde fark yaratmayan bir fark var olamaz. Birine, bir şekilde, bir yerde ve bir ara uygulandığında kendisini, bu olgu üzerinde somut olgu ve davranış neticesi türünden bir fark olarak ifade etmeyen soyut bir doğruda herhangi bir fark mevcut olamaz. Felsefenin bütün işlevi, dünyaya ilişkin şu veya bu açıklamanın doğru olmasının, yaşamımızın belirli anlarında siz ve benim için ne türden bir sarih fark yaratacağını bulmak olmalıdır.

Pragmatizm, William James (Sayfa 63 - İletişim)Pragmatizm, William James (Sayfa 63 - İletişim)
mefkure 
 25 Tem 2017 · İnceledi · 5/10 puan

Determinizm ve özgür irade kıyaslaması
Zaten kusursuz olan bir dünyada "özgürlük" yalnızca daha kötü olma özgürlüğü anlamına gelir (mükemmelliği sabit bir dünyada determinist bakış açısının olumlu olacağı ve özgür iradenin gereksizliği ve bu mükemmellliği bozabileceği düşüncesi)

Pragmatizm, William JamesPragmatizm, William James