Psikoloji Kanalize Ederek Psikanaliz Kuramı

8,5/10  (2 Oy) · 
12 okunma  · 
2 beğeni  · 
617 gösterim
Gizemli mâhiyeti itibariyle rüyâ, insanların devamlı olarak ilgisini çekmiştir. Rüyâ olayı, insanın girift özelliklerinden biri olması bakımından ilk çağlardan beri açıklamakta güçlük çekilen problemlerdendir. İnsan, rüyâda uzaklara gidiyor, birçok yer dolaşıyor, olaylara karışıyor, ölmüş kişilerle temas kuruyor, fakat gözlerini açtığı zaman kendisini yatağında buluyor. İlkel insan, bu durumun nasıl yaşandığını merak ediyor ama kendi kendine çözemiyordu. Deprem, yıldırım ve sel gibi tabiat olayları da ilkel insanın bilinmezleri arasına girince, onda tabiattaki bütün varlıkların canlı olduğu kanaati uyanmıştır. Onun nazarında uyanıkken müşahede edilen olaylarla rüyâda görülen olaylar, aynı özelliği taşımaktadır. Her ikisi de objektif özellikte olaylardır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  199
 • ISBN:
  9786054942336
 • Yayınevi:
  Gece Kitaplığı
 • Kitabın Türü:
Aysel Allahverdiyeva 
03 Nis 19:52 · Kitabı okudu · 4 günde

Ziqmond Freydin çok kitaplarını beğeniyorum.Bu kitapda onlardan biri. insanın rüyalarla ilgili bir çok sorularına cevb bulacağı bir kitapdır. Esas olan insanın gerçek hayatta kötü rüyada olmamasıdır.

Kitaptan 7 Alıntı

Jung;"İnsanlığın ilk gününden beri geçen her olay, her adet, her korku, her kültür, yaşayışlarına, eserlerine işleniyor, yüzyıllar sonunda bir kolektif şuur teşekkül ediyordu, insanın rüyasında gördükleri ise bu kolektif şuurun dikte ettiği fakat kişinin bilinci dışında bulunan olaylardı. Bu eski düşünceler ya rüya yahut efsane şeklinde ortaya çıkıyordu

Psikoloji Kanalize Ederek Psikanaliz Kuramı, Sigmund Freud (Sayfa 30)Psikoloji Kanalize Ederek Psikanaliz Kuramı, Sigmund Freud (Sayfa 30)

Freud:" Gündelik hayatımızda ehemmiyetsiz, basit ve heyecan bakımından nötr olaylar, rüya esnasında belirli bir gizli arzuya göre bir sıraya konur ve arzu hangi istikamette gelişmek istiyorsa, bu gündelik hayatta şuur seviyesine kadar çıkmayan idraklerden ona göre bir rüya düzeni ortaya çıkar. Yani rüya, arzuların tatmini gayesini gerçekleştirir.

Psikoloji Kanalize Ederek Psikanaliz Kuramı, Sigmund Freud (Sayfa 75)Psikoloji Kanalize Ederek Psikanaliz Kuramı, Sigmund Freud (Sayfa 75)

Rüya hali aşağı seviyeli bir şuurluluk, yahut yukarı seviyeli bir şuursuzluk hali olmaktadır. Öyle ki, rüya görülürken beyin hücreleri"düşünme" vazifesini yapmaktadırlar. Yalnız bu düşünme vazifesi, uyanık düşünmenin bütün vasıflarını taşıyamamakta, şuurun düzenleyici kontrolünden mahrum bulunmaktadır. Böylece, düşünülen konu beş duyudan hangisini ilgilendiriyorsa, rüyalar da o duyu organını içine alacaktır. Mesela görme organını ilgilendiren düşünceler, aktif ve hareketli rüyaların görülmesine sebep olacaktır. İşitme organını ilgilendiren düşüncelerde vücut daha pasif, hareket organını ilgilendiren düşüncelerde adalede faaliyet potansiyellerini bulmak kabil olacaktır.

Psikoloji Kanalize Ederek Psikanaliz Kuramı, Sigmund Freud (Sayfa 78)Psikoloji Kanalize Ederek Psikanaliz Kuramı, Sigmund Freud (Sayfa 78)

Jessen:" Bir düşün içeriği, değişmez bir biçimde düş görenin bireysel kişiliğine, yaşına , cinsiyetine, sınıfına, eğitim standardına ve alışılmış yaşam biçimi ile geçmiş tüm yaşamının olay ve deneyimlerine az ya da çok bağımlıdır."

Psikoloji Kanalize Ederek Psikanaliz Kuramı, Sigmund Freud (Sayfa 12)Psikoloji Kanalize Ederek Psikanaliz Kuramı, Sigmund Freud (Sayfa 12)

Freud:" Şuur ötesinde, hep toplum anlayışı tarafından kabul edilmediği için depo edilmiş cinsi arzular, çocukluk hayalleri tatmin için fırsat beklemektedir. Uyanık şuur bu arzuların ortaya çıkmasını önler, fakat insan uykuya gidince, şuurun sansürü kalkar, o zaman çocukluk arzuları, kendilerini şuura rüya esnasında bir başka sembole bürünerek kabul ettirirler. Bazen bu kullanılan sembol zayıf ise, sansür hemen ortaya çıkar, rüya korkulu olur. Bu şekil değiştirme keyfiyetinden ötürü, eğer bir kimse, başka birinin rüyalarını anlamak istiyorsa, o kişinin gizli düşüncelerini, şuur ötesi arzularını öğrenmelidir. "

Psikoloji Kanalize Ederek Psikanaliz Kuramı, Sigmund Freud (Sayfa 28)Psikoloji Kanalize Ederek Psikanaliz Kuramı, Sigmund Freud (Sayfa 28)

Haffner:"Birinci planda düşler, uyanıklık yaşamını sürdürür. Düşlerimiz kendilerini, kısa önce bilincimizde yer almış düşüncelere düzenli olarak bağlarlar. Dikkatli bir gözlem, bir düşü, bir gün öncesinin yaşantılarına bağlayan bir ipliği hemen her zaman bulacaktır."

Psikoloji Kanalize Ederek Psikanaliz Kuramı, Sigmund Freud (Sayfa 12)Psikoloji Kanalize Ederek Psikanaliz Kuramı, Sigmund Freud (Sayfa 12)

Maury:" Gördüğümüz, söylediğimiz, arzu ettiğimiz ya da yaptığımız şeylerin düşünü görürüz ."

Psikoloji Kanalize Ederek Psikanaliz Kuramı, Sigmund Freud (Sayfa 12)Psikoloji Kanalize Ederek Psikanaliz Kuramı, Sigmund Freud (Sayfa 12)