Şahika

8,7/10  (12 Oy) · 
29 okunma  · 
13 beğeni  · 
660 gösterim
"Acı olan mutlu olmamak değil, mutlu olabilecekken olamamaktır."
Andrew, tıp okulundan, karşılaştığı bütün maddi ve manevi engellere rağmen mezun olmuş gencecik bir doktor. Büyük idealleri, hedefleri var. Geleceğe umutla bakıyor. Prensiplerine bağlı, şeref duygusu güçlü, gururlu...
Uzun bir arayıştan sonra, gözlerden uzak bir maden kasabasında yardımcı doktorluk işi buluyor.
Genç doktor, büyük bir çekimserlik ve yetersizlik duygusuyla başlıyor ilk görevine. Gerçek hayat, asla hayal edilen çizgiden ilerlemiyor. Pek çok hayal kırıklığı ve keder, ufak mutluluklarla birlikte yaşanıyor.
 • Baskı Tarihi:
  2003
 • Sayfa Sayısı:
  457
 • ISBN:
  9752820034
 • Çeviri:
  Adil Demir
 • Yayınevi:
  Kastaş yayınları
 • Kitabın Türü:
Serpil Ağ 
18 Mar 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

A. J. Cronin " İnsanların gayesi yükselmektir, en yükseklere varabilmektir. Ve işte bu sebepledir ki, her insan Şahika'ya ulaşmak için çırpınır. " der, eserin önsözünde.

İnsanoğlu yöneldiği her alanda erişilmese ulaşmak gayesindedir. Nasıl ki herhangi bir dağın zirvesine tırmanırken efor sarf etmek gerekirse, yükselme gayesiyle de bazen akıntıya karşı kürek sallar insanoğlu. Elbette ki zirveye ulaşamadan yarı yolda pes edenlerin var olduğu gibi, en tepeye Şahika'ya varanlarda vardır. Zirve soğuk ve yalnız olsa da...

Erişilmese ulaşınca mutlu olur mu insan? Yoksa bu yolda çektiği cefa mıdır erişilmesi değerli kılan! Bence insan elindekilerle yetinmeli ve kıymetini bilmeli, geç olmadan! Çünkü zirve, her zaman mutluluk getirmez. Muhakkak ki ideallerimizin peşi sıra yürümeliyiz, yürümesine de! Ardımızda hiç kimseyi incitmeden ve basamak yapmadan, kendi saf irade ve gücümüzle aşmalıyız bu sıkıntılı süreci. Başkalarını basamak olarak elde ettiğimiz mevki, anlamını yitirir zamanla. Geriye ne amaç kalır, ne de inanç.

Eserin kahramanı Manson'un geçmişi, sıkıntılarla yoğrulmuş olarak çıkar okurun karşısına. Daha genç yaşında ebeveynlerini kaybetmiş ve hayatın zorluklarıyla mücadele etmek zorunda kalmıştır. Bütün imkânsızlıklara rağmen, idealist ve azimlidir. Yöneldiği her alanda bazen zafiyet gösterse de yükselme inancıyla dopdoludur. Glen Endowment vakfı tarafından, meslek sahibi olunca geri ödemek koşuluyla Tıp Okuluna kaydını yaptırır. Okulun çalışkan ve başarılı bir öğrencisidir. Zengin muhitten ziyade tek eğlenceleri sigara içmek ve bilardo oynamak olan fakir bir zümreye dahildir. Ve nihayetinde yirmi dört yaşında Penowell Vadisinde asistan doktor olarak görevine başlar. Ve bundan sonra da olaylar silsilesinin ardı arkası kesilmez. Doktor Manson şimdiki bazı doktorlar gibi, egoist ve bencil mi olur, yoksa mütevazi kimliğinden ödün vermeden başarıya giden yolda emin adımlarla hedefine mi ulaşır. Kim bilir.

A. J. Cronin, bu romanında hayat felsefesini anlaşılır bir yazım diliyle yansıtmış okura. Ayrıca yüzlerce hastanın bilgisiz doktorların elinde, nasıl bir kukla gibi oynatıldığına; sırf geçmişte kabul gördü diye, eski tedavi usullerinin ısrarla uygulandığına; hastalığın belirtilerinin muhtelif şekillerle geçiştirilip, tecrübe ile tedavi edildiğine dem vurmuş. Eser, kitaplığımın en güzide eserlerden biridir. Elimde 1972 tarihli, dördüncü basımı mevcuttur. Şu anda basımı var mı, bilmiyorum ama şayet temin edebilirseniz okumanızı tavsiye ederim.

Hepimizin kendi içimizde bir yol gösteren vardır ki, başka herhangi bir etken içimizde ki his kadar etkili olamaz. Yeter ki biz, insan olarak hislerimize kulak vermesini bilelim!

Kitap Kurdu 
10 Oca 23:55 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Huzursuz bir doğaya sahip olan, çoğunlukla gerçeğin peşinde giden, herşeye bir bilim adamı titizliğiyle kuşkulu yaklaşan yeni mezun bir doktorun insanlığa yararlı olma çabası ile -bazen insanların kendisini de karşısına alarak (! ) - yeri geldiğinde cahillikle, yobazlıkla mücadelesini anlatan ; maden ocaklarında çalışan insanların hastalıklarını tedavi etme süreci ile başlayan macerasında idealist bir insan olarak yaklaştığı mesleğini icra ederken neredeyse bütün uzmanlık alanlarını uygulamalı olarak öğrenip (!) bilinenleri daha ileri bir noktaya taşıyabilmiş hatta köhneleşmiş bir sağlık sistemin kendisine de karşı savaş açıp kalıpları yıkmayı başarmış devrimci bir doktoru anlatan harika bir kitap

Ayten Ernaz Tiryaki 
09 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

cok uzun zaman önce okumuştum.idealist bir doktorun mesleğe uzak bir kasabada başlayışı,heyecanı,yetersizliği,onuru,gururu,mesleki ahlakı,mesleğe ilk adım attığı kasabada başına gelenler anlatılıyordu.Çok beğendim.

Pol Gara 
01 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Acı olan mutlu olmamak değil, mutlu olabilecekken olamamaktır..."

Ortaokul yıllarında çok sevdiğim yazarlardan biriydi. A. J. Cronin'in kitaplarını her okuduğumda, romanın kahramanı olan doktor, medeniyetten uzak bölgelere gidip hastalara tıbbi bakım sağlarken, insanlığıyla ve güzel davranışlarıyla da insanların kalbinde özel bir yere sahip oluyor ve temsil ettiği değerleri insanlara sevdiriyordu... Onun romanlarındaki kahramanlar bana ilham kaynağı olmuştur. İki kitabı dışında hangi kitaplarını okuduğumu hatırlamıyorum o yüzden kitap ismi veremeyeceğim :)

Kitaptan 17 Alıntı

Ulaş Salih 6P 
18 Eyl 2017 · Beğendi · 7/10 puan

"Eğer bana insanları iyileştirmek istediğini, insanlığın acılarını dindirmeye çalıştığını söyleseydi, onu sırf beni hayal kırıklığına uğrattığı için sınavdan bırakırdım."

Şahika, A. J. Cronin (Sayfa 220)Şahika, A. J. Cronin (Sayfa 220)
Ulaş Salih 6P 
16 Eyl 2017 · Beğendi · 7/10 puan

"Cehenneme kadar yolları var, Manson. Yüzlerce yıldır böyle devam ediyor. Hiç sistemi değiştirmek istemiyorlar mı? Ne yararı var? Sana soruyorum, ne yararı var? Bana bir viski daha verin. Hepimiz keçileri kaçırmışız. Ve görünüşe göre ben aynı zamanda sarhoşum da."

Şahika, A. J. Cronin (Sayfa 115)Şahika, A. J. Cronin (Sayfa 115)
B. Parlak 
25 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir ara başını kaldırdı.Hayatı, hayatın gerçeklerini görmesi lazımdı gözlerinin pınarındaki iki damlayı mendilinin ucu ile alarak ayağa kalktı .Saygılı ,aşk dolu bir bakışla mezara bir kere daha baktıktan sonra döndü, yürüdü . Karşıda. Ufukta benek benek siyahlıklar vardı. Bir bulutun ucunu gördü . Kale mazgallarını andırıyordu ve ona , karşıdan, erişilmez bir Şahika gibi görünüyordu.

Şahika, A. J. Cronin (Sayfa 477)Şahika, A. J. Cronin (Sayfa 477)
Ulaş Salih 6P 
18 Eyl 2017 · Beğendi · 7/10 puan

"Ücretler işte bu şekilde ödenmeli, Chris. Para olmadan, kahrolası faturalar olmadan, adam başına ek ücret olmadan, gine peşinde koşmadan. Malla yapılan ödeme. Sen beni anlıyorsun, değil mi sevgilim? Sen hastanı iyileştireceksin ve o da sana kendi yaptığı, kendi ürettiği bir şey gönderecek. Mesela kömür, bahçesinde yetiştirdiği bir çuval patates, eğer tavukları varsa yumurta... Ne demek istediğimi anladın değil mi? İşte o zaman etik bir idealin olur! Bu arada, ördekleri gönderen Bayan Williams var ya- ben beş haftalık bir diyetle ülserini tedavi etmeden önce Leslie beş yıl boyunca kadını ilaçlara boğmuş. Ne diyordum? Ah evet! Görüyorsun ya, Eğer bütün doktorlar kazanç sorununu ortadan kaldırırsa bütün sistem çok daha saf bir hâle gelir..."

"Evet canım. Kuşüzümlerini uzata bilirmisin? En üst raftalar!"
"Lanet olsun kadın, hiç dinlemiyorsun. Tanrım! Bu iç pilavı çok lezzetli olacak."

Şahika, A. J. Cronin (Sayfa 233)Şahika, A. J. Cronin (Sayfa 233)
Ulaş Salih 6P 
19 Eyl 2017 · Beğendi · 7/10 puan

"Bahçeni yaptın!" dedi hanımına otoriter bir tonda."Şimdi içinde otur."

Şahika, A. J. Cronin (Sayfa 243)Şahika, A. J. Cronin (Sayfa 243)
Ulaş Salih 6P 
16 Eyl 2017 · Beğendi · 7/10 puan

"Ne de olsa, kanun yerine kalbin sesini dinlemek daha iyidir."

Şahika, A. J. Cronin (Sayfa 67)Şahika, A. J. Cronin (Sayfa 67)
Ulaş Salih 6P 
17 Eyl 2017 · Beğendi · 7/10 puan

"Şu gelen adamı görüyor musun, Christine! Çabuk bak! Şurada öksüren adam."
"Evet canım. Ama neden?"
"Ah, hiç!" dedi ilgisiz görünmeye çalışarak.
"Sadece, muhtemelen benim hastam olacak."

Şahika, A. J. Cronin (Sayfa 145)Şahika, A. J. Cronin (Sayfa 145)
Ulaş Salih 6P 
18 Eyl 2017 · Beğendi · 7/10 puan

"Con'un hesabında bir kuruşu bile yoktu. Fakat hayattan keyif almayı çok iyi biliyordu. Makinelere deli oluyor, sürekli yeni aletler yapıyor ve arabasına tapıyordu. Con'un bir arabaya sahip olduğu gerçeği bile başlı başına bir şakaydı. Ama Con şakalara bayılıyordu, kendisinin aleyhinde olduğunda bile. Andrew'ya, bir defasında önemli bir komite üyesinin çürük azı dişini çekmek için çağrıldığını ama hastanın evine gittiğinde cebinde forseps yerine on beş santimlik bir İngiliz anahtarı bulduğunu anlattı."

Şahika, A. J. Cronin (Sayfa 199)Şahika, A. J. Cronin (Sayfa 199)
Ulaş Salih 6P 
19 Eyl 2017 · Beğendi · 7/10 puan

"Ama söylemem gerek, Chris! Acaba kız mı olacak diye merak ediyorum!" Christine gözlerinden yaşlar akana kadar kahkahalarla güldü. Hatta o kadar çok gülmüştü ki Andrew endişeli bir şekilde doğruldu. "Yeter artık, Chris! Uğursuzluk getirebilirsin."

"Ah, canım benim," dedi Christine gözlerini silerek."Duygusal bir idealist olduğun için sana tapıyorum. Ama katı bir şüpheci olduğun zamanlarda...Eh! O zaman seni eve bile sokmam!"

Şahika, A. J. Cronin (Sayfa 244)Şahika, A. J. Cronin (Sayfa 244)
2 /