1000Kitap Logosu
Salyangoz Avcıları

Salyangoz Avcıları

Şehir Günlükleri 1

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!

Hakkında

144 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 4 sa. 5 dk.
Adı
Salyangoz Avcıları
Alt başlık
Şehir Günlükleri 1
Basım
Türkçe · Türkiye · Cezve Çocuk · 22 Şubat 2019 · Karton kapak · 9786052297278
Fesleğen Köyü’ne hoş geldiniz!Bu köyde inekler çikolatalı süt veriyor, insanlar tuzlu-kremalı çaylar içiyor ve tereyağında demlenmiş salyangoz dolması yemeye bayılıyor! Balina kemiğinden yapılmış evlerde her gün bambaşka maceralara atılan çocukların ise tek bir günü bile sıradan geçmiyor! Günün ilk ışıklarıyla büyülü bir kayığa binerek binlerce yıl öncesine giden çocukların bu masalsı yolculuğuna eşlik etmek ister misiniz?
Fiyatlar
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!
İdefix
idefix.com

Okurlar

Kadın
% 86.4
Erkek
% 13.6
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş
9.1
10 üzerinden
86 Puan · 15 İnceleme
144 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Kızlarımın aile katılımlı kitap okuma etkinliği projesinin ilk kitabıydı, severek okuduk. Çok güzel bilgiler edindik.Aaaa bu sözün aslı bumuymuş dedik.Basladik ve gün icinde bir çırpıda bitirdik. Kızlarımdan ve benden tam not aldı.
Salyangoz Avcıları
Okuyacaklarıma Ekle
144 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Bazı kitaplar vardır beklerken heyecanlanır, okurken heyecanlanır ve bitirince şimdi ben bu kitabı hangi güzel cümlelerle anlatırım da kitabın hakkını verebilirim diye düşünürsünüz. İşte Salyangoz Avcıları böyle bir kitap. Sevgili Feyza Kartopu nun benim kitap okumamda tesiri çoktur. Çünkü uzun zamandır takip ettiklerimden. Tavsiye ettiği kitapları hep çok severek okudum. Bugün bir çok kitabı okuyabildiysem onun sayesindedir. Şimdi onun kalbinden geçen kelimelerin elimde kitap şeklinde olması kulağıma gelen tatlı bir melodi gibi.. Ve kitaba gelecek olursak nasıl tatlı bir kitap, sevimli bir çocuk gibi. Sanki o sevimli çocuk elimden tuttu da beni diyar diyar gezdirdi. İstanbul’dan Buhara’ya oradan Bağdat’a çok keyifli bir yolculuk. Düşünebiliyor musunuz bir çocuk sürekli gözlerinizin içine bakıyor ve sizi hayal dünyanızda hem öğretici hem eğlendiren ve düşündüren bir yolculuğa çıkarıyor. “Bir çiçek tarlasında uyumak nedir bilir misiniz? Ya da sırtını gıdıklayan saman demetlerine aldırmadan bir samanlıkta sabahlamak? Peki ya sırtınızı limon ağaçlarına dayayarak hayaller kurmak ve henüz gidemediğiniz şehirler hakkında düşlere dalmak nedir, bilir misiniz? Ben bilirim. Hem de pekiyi bilirim.”(syf:129) Evet tam olarak bu, kitabı okurken bir ağacın gölgesinde hayallere dalıp fesleğenden tutun da hercai menekşeler, reyhanlar, yabani otlar miss gibi domates kokusu ve ismini ilk defa duyduğum ağaçlardan ve çiçeklerlerden bir esinti duydum. Hele okurken ağzıma tadı gelen kuzu kulağını hiç unutmam. Çıksa da yesek️ Bir ağacın dalına oturup alıç yiyen çocuklarla birlikte oturdum ve yitip giden çocukluğuma baktım. O çocukluğumdaki heyecanı yeniden hatırladım, ılık rüzgarlar esti içimde. “İyi ki girebildikleri bir gölleri, üstünden atlayabilecekleri kayaları, üzerine kuşlar gibi tünedikleri alıç ağaçları, yemyeşil bostanları ve içlerine uzanıp uykuya daldıkları dev eğrelti otları vardı.” (syf:104) Şu cümlelerin hatrı öyle çok ki bende.. ve bunu yaşayabilen çocuklar öyle çok şanslı ki. Çünkü “Artık hiçbir şey eskisi gibi büyülü ve güzel değil, “ dedi Mine. Evet, evet! diye bağırdılar hep bir ağızdan. “Her şey güzeldi eskiden. Güler yüzlü ve dostçaydı her şey!” (Syf:131) Evet eskiden daha şanslıydık ve güzeldi her şey. Şu an maddi imkanların içinde bu güzelliklerden mahrum olarak büyüyor çocuklarımız. Kalbini merhametini vicdanını, çocukluğunu besleyebileceğimiz alanlar öyle azaldı ki. Ama buna rağmen Son olarak kitapta Mine’nin dediği gibi “marifet şimdi ne yaptığımızda, yapabildiğimizde..” Sevgili Feyzacım Canımm Feyzacım diyor ki bize; hâlâ güzel bir çocukluk hediye edebiliriz çocuklarımıza ve kendimize.. Çok uzun tuttum biliyorum ama ne desem az kalacak. Kitabı okurken ve sonunda yüzümde beliren gülümsemenin tadı paha biçilemez benim için. Sevgili Feyza hep yaz çünkü kalemine güzel kalbine çocuklarımızın ve bizlerin ihtiyacı var.
Salyangoz Avcıları
Salyangoz Avcıları
Feyza Kartopu
Feyza Kartopu
Salyangoz Avcıları
Okuyacaklarıma Ekle
144 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Sevgili
Feyza Kartopu
Feyza Kartopu
Hanıma teşekkür ederim öncelikle böyle güzel bir kitabı bizlere sunduğu için.Bir solukta okudum, çok keyifliydi.Çocuk edebiyatı deyip geçmeyin, bu kitaptan öğreneceklerimiz var. Mesela ceviz dozildiği. Hem kitabın sonunda oyuncağın nasıl yapılacağı anlatılmış. Ayrıca. Kadim şehirleri (Bağdat gibi) çok hoş bir şekilde anlatmış ki insan o zamanlarda, o yerlerde yaşamak istiyor. || "Ane gibi yâr, Bağdat gibi diyar olmaz." sözündeki Ane'nin Bağdat'ta bir uçurum olduğunu biliyor muydunuz? Ben bu kitapta öğrendim. :)
Salyangoz Avcıları
Okuyacaklarıma Ekle
144 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
Oturduğunuz yerden kitabın küçük kahramanlarıyla birlikte tarihe heyecanlı bir yolculuk yapmak istiyorsanız harika bir kitap! Yazar, kitabın içine serpiştirdiği bilgilerle merak ateşini yakıyor, sizin de bunları öğrenmekle içinize atacağınız bilgiler bu ateşi kocaman hale getirebilir. Kim bu unutulmuş güzellikleri yeniden hatırlamak ve hayatına geçirmek istemez ki?
Salyangoz Avcıları
Okuyacaklarıma Ekle
144 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
Köyde birkaç çocuğun, aileleri tarafından biraz da zorla salyangoz toplamaları için köyün bir kenarındaki tepeye gönderilmeleri ile başlıyor macera. Salyangoz toplarlarken bir mağara ve mağara içinde küpler buluyorlar. Küplerden gerçek bir hazine çıkarıyorlar ama para edecek bir şey değil. Bu hazine ve köyün bilge bakkalı Kanber Amca sayesinde bundan yüzyıllar öncesinde türlü türlü diyarlara, adını çokça duyduğumuz o büyülü, kadim şehirlere gidiyorlar. Bir çocuk kitabı idi, ki bitirip üzerine iki gün daha geçirmeme rağmen hala etkisinden çıkamamam, çocuk yanımın kuvvetini mi gösterir, yoksa kitabın her yaşa uygunluğunu mu siz karar verin. İnce ayrıntılar, satır arası alt metinler, bazen kitabı kapatıp bir süre düşünmeme sebep oldu. Bazı ifadeler kalbimi ısıttı; “görmek için gözlerini kapattılar.” ifadesi gibi. Velhasıl, bize bizi anlatan, kadim şehirlerin sokaklarında dolaşmamızı, o şehirlerin insanlarının yüzlerine bakmamızı, baktığımızı görmemizi sağlama gayretinde bir kitaptı. Tavsiyemdir, sevgiyle :)
Salyangoz Avcıları
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.