Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

Sanatoryum

Sarah Pearse

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
424 syf.
4/10 puan verdi
Kitabın çevirisinden mi yazarın kaleminden mi bilmiyorum ama kitabın içine giremedim başrol çiftin duyguları bana geçmedi her sayfada yarım satır betimleme var yok kar tanenin bilmem nesi , duman tonlu penceresi gibi bu tür gereksiz detayla kitabı mahvetmiş sıkıldığım için atladım bazı yerlerde asıl nedene asıl cinayetlere geldiğim de beni tatmin etmedi bunları öldürme neden sebepleri , konusuna gelince Elin bir dedektif Kardeşinin nişanı için geldiği bu lüks otelde kardeşinin nişanlısı ortadan kaybolunca Elin kadını bulmaya çalışırken otele ilgili geçmiş sırrı otelden önce sanatoryumun gizemini çözüyor.
Sanatoryum
SanatoryumSarah Pearse · EPSİLON YAYINEVİ · 202331 okunma
Reklam
424 syf.
7/10 puan verdi
Otele çevrilen eski bir sanatoryum, gizlenen sırlar ve çözülmesi gereken gizem ve cinayetler. Elin kardeşinin nişan partisi için geldiği bu otelde hem cinayetleri çözecek hem kendi şeytanları ile yüzleşecek hem de hayatta kalmak için uğraşacak. Puanımı anlatım yüzünden kırdım. Elin hem ana karakterimiz hem de hikayeyi yönlendiren yaralı polisimiz. Ben günümüz diyaloglarında iç seslerin olmasını ve olmuştu türü anlatimlari sevmiyorum. Gizemi ne kadar güzel işlese de anlatım tarzı yüzünden kopukluklar olmasına sebep olmuş. Bu noktaya çok takilmazsanız tatmin edici bir gerilim.
Sanatoryum
SanatoryumSarah Pearse · EPSİLON YAYINEVİ · 202331 okunma
424 syf.
·
Puan vermedi
" Ayrılmak istemeyeceksiniz... Ta ki bir yere gidemeyeceğinizi anlayana dek." Kapakta yazan bu cümle bile bir yerde sıkışıp kalma hissi verdi en sevdiğim türlerden biridir. Şimdi hayal edin ki, muhteşem bir otel, oldukça lüks. Alplerin yükseklerindeki Crans-Montana'nın yukarısında zarif ve modern bir iç tasarımı. Üstüne üstlük harika bir kar manzarası. Hadi gidelim. Çünkü görünürde her şey çok güzel değil mi? Peki gerçekler böyle değilse? Le Sommet, eskiden bir sanatoryum merkeziyken, 5 yıldızlı bir otele dönüştürülüyor. Uzun yıllardır görüşmediği erkek kardeşinin düğünü için otele erkek arkadaşı ile birlikte gelen Dedektif Elin Warner bir şeylerin ters gittiğini anlıyor. Çünkü henüz ikinci gün erkek kardeşinin nişanlısı kayboluyor. Kitap bundan sonra çok hareketli devam etti. Orada olup bitenler otelle mi yoksa eskiden olduğu şeyle yani sanatoryum ile mi ilgili düşünüp dururken, bir sürü gelişme oldu. İçindeki ilişkileri bakalım çözebilecek misiniz? Sonu ile ilgili çok şey yazmak istiyorum ama çok fazla ipucu olur. Sadece şunu söyleyebilirim ki, kadınların tarih boyunca ne mağduriyetleri bitiyor ne de mücadeleleri... "İnsanlar kazananları sevmezdi."
Sanatoryum
SanatoryumSarah Pearse · EPSİLON YAYINEVİ · 202331 okunma
424 syf.
10/10 puan verdi
Modern Agatha Christie tadında son derece başarılı bir kitap! Tek mekan, sınırlı kişiler ve geçmişle günümüz arasında ilmek ilmek dokunan bağlar, çarpıcı bir final! Elin isimli bir dedektif eskiden sanatoryum, şimdi ise lüks bir otel olan yere kardeşinin ve nişanlısının düğünü için erkek arkadaşı ile birlikte gelir. Ancak başından beri bu yerde, insanlarda bir tuhaflık olduğunu sezer. Otelin hikayesini araştırdığında geçmişte sanatoryum iken gelinin erkek kardeşi Lucas ve başka bir arkadaşı olan Daniel'ın burayla ilgili önemli bir proje yürüttüklerini öğrenir. Bir gün Daniel'ın cesedi bulunmuştur fakat olayın üstü örtülmüştür. Bu bilgilere ulaştıktan kısa bir süre sonra Elin'in erkek kardeşinin nişanlısı kaybolur, daha sonra ise otel çalışanlarından biri cinayete kurban gider. Korkunç bir çığ düşmesiyle bağlantı yolları kesilince Elin, bir grup misafir ve katille birlikte bu tekinsiz mekanda baş başa kalır.
Sanatoryum
SanatoryumSarah Pearse · EPSİLON YAYINEVİ · 202331 okunma
Reklam
424 syf.
9/10 puan verdi
·
14 günde okudu
Merhabalar Ceviz Kraliçe'nin soğuk, kar kış kıyamet seven müritleri,size benzerlerini de okumuş olsam her defasında bayıldığım bir atmosferle geldim. İsviçre'nin dağlarında sanatoryumdan dönüştürülen bir otele gidiyoruz. Karlı soğuk ve karanlık bir atmosferle gerilimi damarlarınıza taşıyacak bir yer. Dedektif Elin Warner, sorunlu bir
Sanatoryum
SanatoryumSarah Pearse · EPSİLON YAYINEVİ · 202331 okunma
424 syf.
8/10 puan verdi
·
3 günde okudu
Sanatoryum, yakın zamanda çevrilen psikolojik gerilim romanlarından biri. Elin, kardeşinin nişan partisi için erkek arkadaşı Will ile birlikte İsviçre’deki bir dağda bulunan otele gider. Ancak burada işler, kardeşinin nişanlısının kaybolmasının ardından karışmaya başlar. Kış mevsiminde okunabilecek enfes bir roman olduğunu düşünüyorum. Karlı bir kış mevsiminde geçen gerilim romanları nedense daha çok hoşuma gidiyor, o gerilim havası daha fazla hissediliyor. Özellikle de fırtına ve çığ riski yüzünden otele mahsur kalan karakterlerimiz ve bir katilimiz olunca :D. Elin, süresiz izne ayrılmış bir dedektif; yaşadığı mesleki ve ailevi travmalar yüzünden hayatına devam etmekte zorlanıyor. Kitapta aynı zamanda, Elin’in geçmişe dair aradığı cevapları bulmasını ve travmalarıyla yüzleşmesini okuyoruz. Biraz donuk ve stresli bir karakter olmasına rağmen olanlara karşı olan tavrı ve olayları çözme çabası keyifle okumanızı sağlıyor. Karakterler sürekli yalan söylüyor, acaba katil kim ve neden bunlar yaşanıyor diye düşüne düşüne hızlı bir şekilde okunuyor. Sadece ilk kısımlar biraz yavaş ilerliyor, olaylar ilerledikçe elimden bırakasım gelmedi açıkçası. Bir de, şimdiki zaman anlatımı olması okumamı güçleştirmiş olabilir ama sürükleyici olması sayesinde bunu görmezden gelmem kolay oldu. Kitabın sonundaki olayların çözülme sahnesinde de, hiç tahmin edemediğim şeyleri öğrendim ve şaşırdım. Bu durum da beni tatmin etti. Uzun lafın kısası, ben sevdim :)
Sanatoryum
SanatoryumSarah Pearse · EPSİLON YAYINEVİ · 202331 okunma
424 syf.
7/10 puan verdi
·
5 günde okudu
Kısaca karakterimiz Elin kardeşinin nişanı için eski sanatoryum yeni otele kutlamaya gidiyor ama kardeşinin nişanlısının kayboluşu ve mahsur kalmalarıyla birlikte sırlarla beraber bir dizi cinayeti çözmeye çalışıyor.Kitabı vooov olarak okumadım ama severek okudum aslında ortalara kadar biraz sıkıcı ilerliyor sanırım karakterimiz Elin'i travmalarından dolayı pasif göstermek için ( ben bu şekilde yorumladım) ama kitabın ortalarına doğru akıcılığını yakalıyor. İlk katili öğrendiğimde ne alaka dedim sonra işlerin farklı olduğu ortaya çıkıyor ama cinayetlerin neden ve niçin işlendiğini öğrenince üzüldüm. Psikolojik-gerilim seviyorsanız şans verilebilir.
Sanatoryum
SanatoryumSarah Pearse · EPSİLON YAYINEVİ · 202331 okunma
424 syf.
·
Puan vermedi
Kitabın arka yüzünde vadedilen gerilim ve gizem bana kesinlikle geçmedi. Baş karakterin duygularıyla bütünleşemedim. Anlattığı travmalar çok hafif kaldı gibi geliyor. Fantastik-Bilim Kurgu bölümünde satılan bir kitabın bu bölümlerle hiçbir alakası olmadığını düşünüyorum. İlk defa bir kitaptan bu kadar sıkılarak bahsettiğim için ayrıca üzgünüm. Bir de anlatım dili şimdiki zaman. Belki de bu yüzden bana geçmedi kitap. Çok da abartmamak lazım kitabı.
Sanatoryum
SanatoryumSarah Pearse · EPSİLON YAYINEVİ · 202331 okunma
Reklam
424 syf.
7/10 puan verdi
·
Beğendi
Kitabı aşırı merak ederek aldım. Kapak tasarımı ve arkasında ki yazı aşırı ilgi çekiciydi. Ne yazık ki kitabın kendisi için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Öncelikle kitap yaklaşık bir 6-7 günü kapsıyor. Baş karakterimiz olan Elin yıllardır görüşmediği erkek kardeşi Isaac’in nişanı için sevgilisi Will ile birlikte otele gidiyor. Isaac’in nişanlanacağı kişi ise eskiden en yakın arkadaşı olan Lauren. Geçmişte yaşanan bir olaydan dolayı Elin’in bu iki kişi ile de arasına baya bir mesafe girmiş. Ve kendisi halen daha bu olayın sancılarını çekiyor. Her neyse otele geldiklerinde daha ilk baştan buradan çok hoşlanmıyor Elin ama bir süre sonra çığ tehlikesi ile boşaltılmak istenen otelde mahsur kalıyorlar. Bir dizi cinayet ve kaybolma da eklenince. Polis olan Elin bu olayı çözmeye karar veriyor. Kitap bir noktaya kadar gayet heyecanlıydı fakat gizemini koruyan şeyler ortaya biraz hızlı ve ani çıktı. Ayrıca altları çok da fazla doldurulmamıştı. Katil beklemediğim biri çıktı ama uff ne alaka dedim yalan değil. Travmalar vardı ama dediğim gibi içleri boş gibiydi. Konusu ve kapağı çok daha ilgi çekiciydi maalesef:((
Sanatoryum
SanatoryumSarah Pearse · EPSİLON YAYINEVİ · 202331 okunma
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.