Sapık (Üç Ruhlu Adam)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.167
Gösterim
Adı:
Sapık
Alt başlık:
Üç Ruhlu Adam
Baskı tarihi:
Eylül 2007
Sayfa sayısı:
151
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944860307
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Psycho
Çeviri:
Elif Kolcuoğlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Merkez Kitaplar
Baskılar:
Sapık
Sapık
Sapık
Üç Ruhlu Adam
Nişanlısının borçlarını ödeyebilmek için işyerinden yüklü bir miktar para çalarak kaçan Mary Crane, yağmurlu bir gecede yolunu kaybedince, zararsız görünümlü, içine kapanık, annesine hastalık derecesinde düşkün Norman Bates’in işlettiği Bates Motel’de kalmaya karar verir. Ancak yalnızca duş almak ve sıcak bir yatak isteyen genç kadını bundan daha fazlası beklemektedir...
Robert Bloch’un, Stephen King’den Thomas Harris’e kadar pek çok korku edebiyatı ustasını etkilemiş bu kült romanı, 50’lerin Amerikan taşrasında, edebiyat tarihinin en çarpıcı karakterlerinden birinin etrafında gelişen ürkütücü bir hikâye anlatıyor. 1960 yılında Alfred Hitchcock tarafından sinemaya da uyarlanan ve başrolünde unutulmaz bir oyun sergileyen Anthony Perkins’in oynadığı Sapık, hiç kuşkusuz psikolojik gerilim türünün ilk ve en çarpıcı örneklerinden biri.
168 syf.
·10/10 puan
Yaklaşık 5 yıl önce bir arkadaşımın tavsiyesiyle bu kitabı harıl harıl aramış, nadirkitap'ta görünce hemen sipariş vermiştim. Bu kitabı sadece ben aramıyordum. Baskısı yoktu ve kitabı bulanlar kendini çok şanslı hissediyordu. Bazı sahaflar bunu firsata cevirerek fahiş fiyata satılıyordu o dönem. Sonunda İthaki çevirdi de birçok okur merak ettiği kitabı okuyabildi. Bende eski baskısı olmasına rağmen bunu da aldım. Kitabın içeriğini unutmadığım halde sonunu bile bile yine aynı heyecanla okudum. O yıllarda kitap o kadar sevildi ki, 1960 yılında Alfred Hitchcock tarafından filmi de çekildi. Hatta sinemada ızleyicilerin arasında bulunan hamile bir kadın, banyo sahnesinin gerçekleşti bölümü izlerken korkudan çocuğunu düşürmüştür.
Unutmadan yazayım, kitap "Üç Ruhlu Adam" adıyla da basıldı. Önce kitabı okuyun, sonra filmini izleyin. 1960 versiyonunu elbette.
168 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Sapık, İthaki Yayınları Karanlık Kitaplık serisinin otuz altıncı kitabı. Benim ise bu seriden okuduğum ilk kitap.

Psikolojik gerilim türünde, gerçek bir seri katilin hikâyesinden esinlenilerek yazılmış (bkz: Ed Gein), psikozlu bir baş karakteri okuduğumuz roman.

Psikoz nedir önce buradan başlamak istiyorum. Düşünce ve duyunun büyük oranda bozulduğu zihin durumunu ifade eden psikiyatri terimidir psikoz.

Baş karakter Norman Bates, baskıcı bir anne tarafından büyütülmüş. Kendine bakmanın, karşı cinse bakmanın edepsiz bir davranış olduğu düşüncesi annesi tarafından empoze edilmiş Norman'a. Bu nedenle bir çeşit isteri yani bastırılma sonucu ruh karışıklığı, duyu bozukluğu yaşıyor Norman. Hatta bu isteri onun çok kimlikli bir yapıya bürünmesine neden olmuş. Yani hem toplumun, dünyanın "normal" bir bireyi hem de bir "sapkın". Kırklı yaşlarında, dış dünyayla çok da bağlantısı olmayan bir hayatı var. Sapa, ıssız bir yerde motel işletiyor. Yağmurlu bir günde, bambaşka bir maceranın baş rolü Mary Crane'in yolu bu motele düşüyor. Ve Mary ile Norman'ın karşılaşmasıyla başlayan bu kitap benim hiç de tahmin etmediğim bir şekilde ilerleyip sona ulaşıyor.

Bu kitabı okumaya başlarken çok tedirgindim. Korku filmi bile izleyemeyen biri olarak beni nasıl bir örgünün beklediğini bilmiyordum, bu bilinmezlik ve kendimce yürüttüğüm bazı tahminler tedirgin olmamın temel sebebiydi. Ancak tahmin ettiğim gibi korku yüklü, beni zorlayan bir okuma olmadı. Aksine kitaptaki psikolojik gerilime bayıldım. Gotik ögeler olmakla birlikte, kitapta asıl ilgimi çeken bu gotik ögeler değil karakterlerin psikolojileriydi.

Yazar, okuyucuyu metne bağlayan merak unsurunu kullanırken karakterlerin psikolojik durumunu ve zihinlerinde yaşadıkları ikilemleri ön plana almış.

Kitabı okumaya başlarken yaşadığım tedirginliğin bir diğer sebebi ise kitabın ismiydi. "Sapık" ismi bana biraz ürkütücü geldi. Kitabı bitirdikten sonra "Sapık" isminin tam olarak kitabın içeriğini yansıtmadığını düşündüm. "Sapkın" ismini tercih edebilirdim zira kitabın orijinal adı "Psycho".

Bu kitabı çok severek okuduğumu söyleyerek incelememi bitiriyorum. Bu kitabı bana hediye eden, okumama vesile olan fazi canım Fazi'me çok teşekkür ediyorum.
153 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10 puan
Müthiş bir dedektif polisiye roman olay kaybolan bir kızı bulmaya çalışan bir grup insanın başından geçiyor.
Marry yanında paralarla beraber kaybolmuştur.
İki seçenek vardır:
1. Marry paraları alıp kaçtı mı?
2. Marry bir kazaya mı kurban gitti?

Marry'nin sevgilisi ve paranın sahibinin tuttuğu dedektif marry'i aramaktadır.
En son bir otele uğradığı anlaşılır zaten her şey o otelde olmuştur.

Kitabın sonunda neden kitabın ismi üç ruhlu adam anlıyorsunuz.

Filmini henüz seyretmedim ama pek fazla polisiye sevmediğim halde bu kitabı çok sevdim herkese tavsiye ederim.
168 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Okuduğum ilk gotik eser. Bu gerilim, iğrenme, merak ve şüphe temaları ile yazılmış hikaye, 1954 yılında seri cinayetlerine başlayan psikozlu katil Ed Gein'in gerçek yaşamından esinlenmiş, kitabı okuma gibi bir düşünceniz varsa asla bu ismi araştırmayın;kitabın bir anlamı kalmaz. Şüphe ve merakla sürükleyici olmayı başaran Sapık'ın özellikle son sayfaları çok hayret verici. "Görünenin ardında bir görünmeyen mutlaka vardır ve gerçek olan, görülmeyen o şeydir." diyor ve eseri yıldızlı kitaplarım arasına alıyorum.
168 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
1959 yılında yayınlanmış, pek çok romanın, dizinin ve filmin ilham aldığı ve yine dizilere ve filmlere uyarlanmış bir şaheser. Okudukça sürükleniyorsunuz. Sonraki paragrafından da neler oluyor, sonraki sayfa da neler yazıyor diye merak ediyorsunuz. Her satırı gerilim ve gizem dolu bir kitap. 1960'lar da Alfred Hitchcock tarafından uyarlanmış filmi ile de birebir aynı. Psikolojik gerilim seviyorsanız ki ben hastasıyım, bu eseri mutlaka okuyun. Zaten 150 civarı sayfa sayısı var. Rahatlıkla okuyabileceğiniz bir kitap. Bu arada bu kitabın da gerçek bir seri katilden esinlendiğini de unutmayalım.
.
.
İthaki Yayınları'nın karanlık kitaplık serisinin kapak tasarımına gerçekten bayılıyorum. Bu tür kitaplara muhteşem kapak tasarımları yapıyorlar. Tek kelime ile harika.
.
.
Karanlık ve fırtınalı bir gecede yolunu kaybeden Mary Crane yol kenarında Bates Motel tabelasını gördüğünde tükenmiş bir haldeydi. Motelin sahibi Norman Bates tuhaftı ama iyi biri gibi görünüyordu.
.
Norman Bates kadını odasındaki delikten izliyordu. Ama anne oradaydı. İğrenç düşüncelerinden Norman’ı korumak için gelmişti. Ve elinde bir bıçak tutuyordu…
.
Tepenin yamacındaki ıssız Bates Motel yeni konuklarını bekliyor.
153 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Psikoloji-Gerilim tarzı kitapları okumaktan hoşlanmıyormusunuz? Benim gibi okumaya niyetlendiyseniz doğru bir kitap seçtiniz. Kitabı okumaya başladığımda uflamalarla, saçmalamış ya... düşünceleri ile sıkıldım. Ancak bir noktada sanırım 80 küsür sayfalarda işin rengi okadar değiştiki her bölümde yok artık... demekten kendimi alamadım. Spoiler tarzı yorumları sevmiyorum. Şunlar oldu, bunlar yazıyor demek istemiyorum. Söylemek istediğim kitabın baş karakterinin çok farklı psikolojik bir rahatsızlığı var ve yıllarca kimse bu hastalığı hissedemiyor. Kitabın diğer adı sapık ama ilk akla gelen şekliyle olan sapıklıkla hiç bir alakası yok. Psikoloji - gerilim sevmeyen bir okur olarak şahsi fikrimce gerçekten hoşuma gitti. Şunu söylemeden geçemicem dili cidden akıcı...
Kitap dolusu günler dileğiyle...
153 syf.
·2 günde·8/10 puan
Öncelikle herkese ıyi okumalar
Güzel bir kitap yorumu ile sizlerleyim 3 ruhlu adam yada diğer bir tabir ile meşhur sapık filminin kitabı nı okudum o filmi herhalde izlemeyen yoktur helede o duş sahnesini müthişti
Peki kitap nasildi gayet güzeldi bir kaç yer hariç nerdeyse filim ile bire birdi yazar akıcı güzel bir şekilde yazmış kitabı bulabilirseniz alın okuyun ayrıca kitapta yaklaşık 8 sayfalık başka bir yazarın hikayesi daha vardı bence gereksiz bir hikaye idi yani okumasanızda olur tarzında idi
Son bir not egerki sapık filmini izlemediyseniz bence hemen izleyin
129 syf.
Psycho,Sapık şimdi de okuduğum romanı Üç Ruhlu Adam olarak bilinen isimleriyle 1950`lerde gerçek bir yaşamdan esinlenerek yazılmış. Ben de bu bilgiyi, geçen yıl filmini #54882189 sayesinde (1960 siyah beyaz yapımı) ve 5 sezonluk Bates Motel dizisini izledikten sonra edindim. Tabii biraz geç edinilmiş bir bilgi oldu benim için:) Normalde filmi varsa kitabını okumazdım ama çok beğendiğim için okumaya karar verdim ve sıralama şu an tam da böyle: Film->dizi->kitap. Duş sahnesiyle ünlü olmuş bir filmdir https://m.imdb.com/title/tt0054215/ . Sapık ismi sizi cinsellik olarak yanıltmasın belki sapkın olarak çevrilmeliydi. İlk bu filmden Psikiyatrist kitabında aynı hastalıktan muzdarip doktoru benzetmesiyle haberdar oldum. 1960 yapımı film dönemine göre oldukça iyi ve aynı başrol ile 1980 ve 1986 ve 1990`larda filmin devamı çekiliyor. Korku diye belirtilse de daha çok gerilim. Psikoloji sevenler için tavsiye ederim ama döngüyü benim tersime işletin. Kitabı basit ve özet kaldı dizisinin yanında :) Dizi izliyor gibi 1 günde bitecek bir kitap ben aynı anda 5 kitap okuduğumdan 8 günde bitmiş olması sizi yanıltmasın. Gayet akıcı. Böyle kişiler kimbilir çevremizdedir belki de Üç Ruhlu Adam gibi...
168 syf.
·2 günde·9/10 puan
Karanlık Kitaplık dizisinden okuduğum ilk kitap Sapık oldu.
Psikolojik gerilim türünde yazılmış ve sonrasında beyazperdeye de uyarlanan çoğumuzun bildiği aynı isimli Psycho filmine konu olan kitap.
Kitabımızın baş kahramanı bana kalırsa Bates Motel. Moteli işleten Norman Bates annesi ile sorunları olan, kimlik bunalımı içerisinde kendini bulmaya çalışan biri; hırsızlık yapmış ve yakalanmamak için sığınacak bir yer arayan Mary Crane'in otellerine sığınması ile karakterlerimiz toplanıyor esas hikayemiz başlıyor.
Beni kitap ile ilgili en çok etkileyen durum yazarın psikolojik yaklaşımlarındaki başarısı idi. Çoklu kişilik bölünmesi kurguda çok güzel işlenmişti
Kitapta annesi ile Norman'ın sohbetlerindeki gerilimden bu işte bir tuhaflık var hissini alıyoruz ve yazar başarılı bir şekilde Oedipus kompleksi bahsini geçiriyor ve bu durum anlam kazanıyor. Bunu çok başarılı yerleştirdiğini düşünüyorum
Kitabı soluksuz okurken gayet keyifli bir polisiye hikaye okurken yazar sonda çok başarılı bir ters köşe yapıyor okuyucuya.
Ebeveyn - Çocuk - Yetişkin üçlüsünü psikolojiye ilgi duyuyorsanız duymuşsunuzdur.
Transaksiyonel Analiz yaklaşımına göre kişi kendi içerisinde bu üç benliği bir arada barındırır ve biz de bu benlikler arasında geçişler yaparız. Bunu Norman Bates üzerinde öyle güzel kullanmış ki yazara hayran kalmamak elde değil, üstelik bu noktaya nasıl geldiği de çok güzel verilmişti.
Finalde bu psikoz durumunun anlatıldığı bölümleri çok beğendim.
Düşüncelerimi ne kadar iyi ifade edebildim bilmiyorum ama psikolojik unsurlarıyla, gerilim ve merak duygusunu en uçta yaşatan bence harika bir metindi. Çevirisi de bana kalısa çok başarılıydı diye eklemek isterim.
Yakın zamanda muhakkak Alfred Hitchcock tarafından uyarlanan o meşhur filmini de izleyeceğim.
168 syf.
·8/10 puan
Puanım 4/5 (%82/100)

Hitchcock'un efsanevi filmi Sapık'ın birebir esinlendiği kitap. Filmi çok severim (her ne kadar 50li 60lı yılda çekilen filmlere pek ilgi duymasam da) ve filmin aslında kitaptan uyarlama olduğunu yeni öğrendim. Karanlık Kitaplık serisini takip ettiğim için almıştım kitabı ve sonunda okuma fırsatım oldu. Kitap konusu ve özetinden bahsetmektense direkt kendi düşüncelerime geçmek istiyorum.

Baştan sonra kadar sıkılmadan ve tek oturuşta okudum. Karanlık Kitaplıktaki kitapları genel olarak sevsem de bitirdiğimde "eehh yani güzeldi işte" derken buluyorum kendimi. Sapık kesinlikle unutmayacağım bir kitap olacak. Dili, anlatımı, tonu ve betimlemeleri olsun her şeyiyle çok güzeldi. Özellikle düşüncelerin italik şekilde yazılması çok güzel olmuş karakter ne düşünüyor ne yapmak istiyor o şekilde görmek güzeldi. Kitabın isminin (film de aynı şekilde) Sapık olması garip çünkü Bates aslında tam bir sapık değil sapkın demek daha doğru olur diye düşünüyorum (birisi bunu demişti ama kim hatırlamıyorum). Onun dışında genel olarak gayet başarılı bir kitap. Bloch'un stili ve özellikle bu kitap bana Poe'yu da hatırlatmadı değil.
168 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Herkese merhaba

Bugün Robert Bloch'un yazdığı Sapık isimli romanı inceleyeceğim denebilir .İyice YouTuber gibi oldum ama neyse.

Kitabımız Mary Crane adlı kadın karakterimizin çalıştığı yerden kırk bin dolar çalmasıyla başlıyor.Parayı ise sevgilisine götürmeye çalışıyor ama yağmurda yanlış yola saptığı için Bates Motel'de konaklamak zorunda kalıyor.Kısaca bundan sonraki olan olayların gelişimini okuyoruz.

Ben kitabı sevdim baya akıcı ve finali tatmin edici bir kitaptı.Olayların sonunda mantıklı bir şekilde açıklanması da insanı tatmin ediyor.Yazarımız bence kitabı iyi yönetmiş.O histerik havayı çok iyi verdiğini düşünüyorum.Kısaca tutarlı bir kitaptı şimdi biraz başka şeylerden bahsetmek istiyorum.Kitaptakı Norman Bates karakteri gerçek hayatta yaşamış olan bir seri katil Ed Gein'den esinlenilmiş zaten kitapta da adı geçiyor...Biraz araştırırsanız benzerlikleri görebilirsiniz en basitinden ikisinin de annesi baskıcı mesela.Kitabın bir film uyarlaması da bulunuyor.Alfred Hitchcock tarafından çekilmiş açıkçası filmi beğenmedim ben kitap daha doyurucuydu bana kalırsa.Özellikle kitapta sürekli farklı karakterlerin bakış açısına geçmesi olaylara daha bir gizem katıyor...Ha birde unutmadan söyleyeyim kitabın arkasında gotik edebiyat ve Sapık ile ilgili bir bölüm var okumanızı tavsiye ederim.Çok yararlı bilgiler vardı içinde benim için.
168 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Sapık yazıldığı tarihe göre yürekleri hoplatan bir kitap. Dönemin en psikozlu katili olan Ed Gein'in gerçek hayat hikayesinden esinlenen yazar Sapık ile bayağı ses getirmiş. Alfred Hitchcock tarafından sinemaya uyarlanan filmini eskiden izlemiştim ama kitap olarak okumak ayrı bir keyifti. Karakteri anlayabilmek, hissedebilmek için kitabı okumak şart. Şayet filmi izlemediyseniz önce kitabı okuyun.
...sırf onları sürekli görüyoruz diye ya da aramızda güçlü bir duygusal bağ var diye bir insan hakkında her şeyi bildiğimizi zannediyoruz.
Robert Bloch
Sayfa 67 - İthaki Yayınları
Ne kadar garip dedi Sam kendine, sırf onları sürekli görüyoruz ya da aramızda güçlü bir duygusal bağ var diye bir insan hakkında her şeyi bildiğimizi zannediyoruz.
Sen insanlardan nefret ediyorsun. Çünkü esasen korkuyorsun onlardan, değil mi? Her zaman korktun, ta küçük bir velet olduğun zamandan beri. Lambanın altındaki bir koltuğa sığışıp kitap okumak kolayına geliyor. Otuz yıl önce de öyle yapıyordun, hâlâ öyle yapıyorsun. Bir kitabın kapaklarının altına saklanıyorsun.
Robert Bloch
Sayfa 11 - İthaki Yayınları
...sırf onları sürekli görüyoruz diye ya da aramızda güçlü bir duygusal bağ var diye bir insan hakkında her şeyi bildiğimizi zannediyoruz.
.. gerçekten düşündüğünde insan kendini bile tanımıyordu ki!
Ama olanlar yüzünden gözyaşı dökmenin bir manası yoktu artık. Her ne kadar dökülen gözyaşı olmasa da..
Robert Bloch
Sayfa 78 - İthaki Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sapık
Alt başlık:
Üç Ruhlu Adam
Baskı tarihi:
Eylül 2007
Sayfa sayısı:
151
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944860307
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Psycho
Çeviri:
Elif Kolcuoğlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Merkez Kitaplar
Baskılar:
Sapık
Sapık
Sapık
Üç Ruhlu Adam
Nişanlısının borçlarını ödeyebilmek için işyerinden yüklü bir miktar para çalarak kaçan Mary Crane, yağmurlu bir gecede yolunu kaybedince, zararsız görünümlü, içine kapanık, annesine hastalık derecesinde düşkün Norman Bates’in işlettiği Bates Motel’de kalmaya karar verir. Ancak yalnızca duş almak ve sıcak bir yatak isteyen genç kadını bundan daha fazlası beklemektedir...
Robert Bloch’un, Stephen King’den Thomas Harris’e kadar pek çok korku edebiyatı ustasını etkilemiş bu kült romanı, 50’lerin Amerikan taşrasında, edebiyat tarihinin en çarpıcı karakterlerinden birinin etrafında gelişen ürkütücü bir hikâye anlatıyor. 1960 yılında Alfred Hitchcock tarafından sinemaya da uyarlanan ve başrolünde unutulmaz bir oyun sergileyen Anthony Perkins’in oynadığı Sapık, hiç kuşkusuz psikolojik gerilim türünün ilk ve en çarpıcı örneklerinden biri.

Kitabı okuyanlar 162 okur

  • Bilmiyorum, Teşekkür Ederim.
  • Bilgisiz Baykuş
  • Hatice
  • IایشیقI
  • Serpil D.
  • Mine
  • A.E. YILDIRIM
  • Cafer Kösedağı
  • H.B.
  • Tesarom

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%3.6 (3)
9
%0
8
%2.4 (2)
7
%3.6 (3)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%1.2 (1)
2
%0
1
%0