Şeffaf Mavi Hayat Onlar İçin Yarını Olmayan Bir Oyundu...

8,3/10  (3 Oy) · 
6 okunma  · 
2 beğeni  · 
465 gösterim
Japon yazarın tartışmalar yaratan "Şeffaf Mavi" adlı romanı okuyucuyu çok etkiledi ve yayımlandıktan sonra altı ay kadar kısa bir süre sonra milyonlarca satan bir bestseller oldu.
Amerikan askeri üssünün bulunduğu bir Japon kasabası… Kasabada yaşayan gençlerin, seks, uyuşturucu ve rock'n roll etrafında dönen hayatları.
Şiddet, uyuşturucu bağımlılığı, intiharlar ve tatminsizlikle dolu karanlık bir hikâye.
Kitap, yazarın 1970'lerdeki seks, uyuşturucu ve rock'n roll'la geçen gençliğinin anlatıldığı etkileyici ve egzotik tasvirlerle bezeli yarı biyografik bir roman.
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  146
 • ISBN:
  9789752934962
 • Çeviri:
  Hüseyin Can Erkin
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Yusuf Çorakcı 
15 Ağu 21:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yeraltı edebiyatının Japon temsilcilerinden biri olan Ryu Murakami'den kısa ve sarsıcı bir roman. Ryu Murakami'nin yazdığı ilk romanı olan Şeffaf Mavi, kendisi ve bir grup arkadaşının başından geçenleri tüm samimiyet, gerçeklik, çıplaklık ve iğrençliğiyle bizlere anlatıyor. Murakami herkesin aksine bizzat kendi başından geçen olayları kendi ismi ve gözüyle anlatmış ve hiçbir detayı vermekten çekinmemiş bu eserinde. Bazen tekdüze devam ederken ani sürprizler yapıp bizi meraka sürükleyen kitapta, midesiz anlatımların sınırları sık sık ihlal ediliyor. Mide bulandırıcı şeylere dayanıklı olan beni bile okurken duraklatmış nadir eserlerden biri. Eğer hassas biriyseniz hiç başlamayın derim, yarım bırakanlar olduğuna şahit oldum. Bir roman için ince ama dopdolu bir kitap. Alkolün su gibi aktığı uyuşturucu ve seks partilerinin anlatımı oldukça gerçekçi, yazarımızın olayları kendisinin yaşamasının büyük etkisi var elbet. Uyuşturucu alırken ve aldıktan sonraki etkilerini anlatımı harika, adeta kendiniz yaşıyormuş gibi hissediyorsunuz. Nuri Alço ve Tecavüzcü Coşkun filmlerinde izlediğimiz o çılgınca parti yapan kişileri anlamak ve hislerini öğrenmek açısından harika bir kitap. Bir grup gencin nasıl dejenere bir hayat sürdüğü ve güzel gibi görünen pislik içinde geçen günlerini öğrenmek adına önemli bir eser bence.

Kitaptan 1 Alıntı