Senûsîler ve Sultan Abdülhamid

0,0/10  (0 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
69 gösterim
"İslam! İslam!
Senin, tarihlerde gördüğüm, vicdanımın derinliklerinde, hayalimin sonsuz sahasında hala mevcudiyetini görmekte olduğum feyz ve fazlının, bütün şa'şaasıyla yine meydan-ı insaniyete çıktığını, yine milyonlarla insanın rehber-i te'alisi olduğunu görmeden ölmek istemiyorum."
Filibeli Ahmed Hilmi
Serir-i Mualla Çölü

İslam'a olan özlemini bu satırlarla dile getiren Filibeli Ahmad Hilmi, Senusiler ve Sultan Abdülhamid adlı eserinde Kuzey Afrika'daki tarikatler, işlevleri, bölgedeki siyasi, askeri durum ve sosyal yapı hakkında doğrudan bilgiler veriyor.
Gökhan Aktaş 
18 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Eser, ilk kez 1907 tarihinde basılmıştır. Filibeli eserinde temel olarak; Senusi Tarikatını ve bu tarikatla alakalı bazı olayları anlatmaktadır. Öncelikle tarikatın bulunduğu Afrika bölgesinin tahlilini yapan yazar, o bölgede faaliyet gösteren; Arüsiler, İseviler (isevi tarikatı) ve Senusiler'i genel olarak açıklamıştır. Daha sonra Senusi tarikatı piri Seyyid Muhammed Senusi'nin hayatı, gayesi, dini ve siyasi görüşleri ifade edilmiştir. Eserin birinci kısmı bu şekilde tertiplenmiştir.

Eserin ikinci kısmında ise yazarın, Sultan 2. Abdülhamid ile alakalı eleştirileri yer almıştır. İttihat-ı İslam düşüncesi incelenmiştir. Ayrıca o dönemin emperyalist güçlerinin Afrika üzerindeki planlarına değinilmiştir.

Kitapta son bölümde o dönem yıkılma ve dağılma sürecinde olan Osmanlı Devleti'nin durumuyla alakalı çok kısa denilebilecek bilgiler, problemler ve reçeteler yer almaktadır. Eser dili Osmanlıca'ya yakındır.