Sessiz Kızlar Canaan Crime Serisi 2

6,9/10  (18 Oy) · 
25 okunma  · 
9 beğeni  · 
627 gösterim
Dondurucu bir Vermont kışının sonuna yaklaşırken, kötülük son derece canlı bir vaziyette varlığını sürdürüyordu... Frank Rath, dedektiflik rozetini teslim edip kızını yetiştirmek için, özel dedektifliğe adım attığında, cinayetle işi kalmadığını düşünüyordu. Ta ki polis, onun yaşadığı, taşranın ücra bir köşesindeki Canaan'da, bir yol kenarında terk edilmiş '89 model bir Monte Carlo bulana kadar. Üstelik arabanın sahibi olan genç kız da ardında hiçbir iz bırakmadan ortadan kaybolmuşa benziyordu. Ve kısa bir süre sonra Rath'in olaylar üzerindeki araştırmaları, onu, insan ruhunun en karanlık ve en iğrenç tarafıyla karşı karşıya getirecekti.

Bir yandan acı ve ızdırap dolu geçmişinin gölgesinde savaşırken, bir yandan da sırlarla dolu bir hayat süren genç kadınların, birer birer ortadan kaybolmasıyla, harita üzerindeki en küçük yerleşim yerlerinde dahi, kötülüğün her köşeden çıkabileceğini, kimsenin güvende olmadığını anlayacaktı. Ahlaki yönden karmaşık, gizem ve kötülüğün hâkim olduğu, cesaret ve heyecan dolu hikâyesiyle Sessiz Kızlar, bugüne kadar hep övgü toplamış bir yazar olan Eric Rickstad'in dönüşünü simgeliyor. Ian Rankin, Jo Nesbo ve Greg Iles gibi yazarların okuyucuları tarafından beğeni toplayacak olan kitap, okuyanları heyecandan nefes nefese bırakacak.

"Sessiz Kızlar, Vermont'un kendine özgü True Detective'i olarak tanımlanabilir. Eric Rickstad bu romanında, hayattan aldığı darbeler karşısında asla vazgeçmeyen özel dedektif Frank Rath'i, son derece başarılı bir şekilde betimliyor. Üç boyutlu karakterler, taşranın karamsarlık dolu suç dünyası ve elden bırakmadan tek nefeste okunacak bir hikâye. Bütün bunlar, suç ve cinayet alanına yönelen yazar için muhteşem bir çıkış romanı ortaya koyuyor."

-Steve Ulfelder
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2015
 • Sayfa Sayısı:
  496
 • ISBN:
  9786059817097
 • Orijinal Adı:
  The Silent Girls
 • Çeviri:
  Elif Öykü Us
 • Yayınevi:
  Agapi Yayınları
 • Kitabın Türü:
DERYA... 
 04 Şub 00:15 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bir ara korku-gerilim kitaplarını okumayı bırakmıştım...Daha edebi kitaplar okumalıyım diye düşündüm ve yaklaşık üç ay kadar korku-gerilime ara verdim...
Ama hesap edemediğim şey bu korku kitaplarının kanıma işlemiş olmasıydı...Çok ama çok özleyerek bir başladım okumaya hala okuyorum...
Ve şimdi yine bir gerilim kitabıyla karşınızdayım...

"Sessiz Kızlar"sessizlikleriyle yürek dağlıyor,ciğer yakıyor...Sessizlikleri bir çığlık,bin feryad,sayısız ah...
Henüz on yedilerinde yuvalarından koparılıp,bilinmeze sürüklendiler...Onlar bir çiçekti koparılmadan,solmadan önce...Yaprak döktüler,boyun büktüler ve sonsuzluk denizin de kayboldular...
Acaba biri duyacak mı onların sessizce sustuklarını,sessizce ağladıklarını...
Onlar yeteri kadar sustular,şimdi konuşma sırası onları bulmaya çalışanlar da...

Hacer 
14 Ara 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap oldukça gizemli bir şekilde başlıyor. Ancak sonra oldukça sıkıyor. Yazar kitaba gizem katmaya çalışmış, başarmış da. Ama tam konuyla ilgili bir olayı yazarken, etraftaki gereksiz ayrıntılara ve gereksiz konulara değinerek o gizemi de yerle bir ediyor. Ayrıca karakterlerimiz de oldukça küfürbaz. Bu da ayrı bir eksiydi kitapla ilgili.
Her şey Mandy adında bir kızın kaybolmasıyla başlıyor. Mandy , başkomiser Grout'un bir akrabası. Bu yüzden Grout kaybolma vakasıyla ilgili yardım etmesi için Rath'le iletişime geçiyor. Rath , ablasının öldürülmesiyle ciddi bir travma yaşayan özel dedektif. İşinde de oldukça iyi. Mandy'nin kaybolmasıyla parçalar birleşince ortaya çok daha büyük bir suç çıkıyor. Ne yazık ki , kitap tam heyecanlı hale geldiğinde bitmeye yüz tutmuş oluyor. Keşke bu kadar gereksiz şeylere yer verip de gereksiz yere sıkmasaydı kitapla yazar. O zaman bu konuyla gerçekten çok iyi bir kitap ortaya çıkardı.

Yeşim Gökyıldız 
18 Mar 2017 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitabın okunması bayağı uzun sürdü çünkü okunacak çok kitabım olduğu için bu kitabı parça parça okudum . Özellikle son yüz sayfasında heyecanı tavan yapan bir kitap . Onun dışında iki yüzüncü sayfaya kadar durgun geçti , yazarın sonunu daha güzel ve açıklayıcı bağlamasını , karakterlerin bu kadar küfür etmemesini ve biraz daha detay vermesini isterdim ve bu kriterler dolayısıyla yedi puan verdim . Türünün daha iyileri olduğuna inanıyorum ama konusu ve dolayısıyla okumaya değer . Puntoları büyük olduğundan rahatça okunabilir .

Aslı .. 
13 May 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitapataki karakterlerin tam oturmadığını söylemeliyim . Yazar bazı yerlerde gereksiz detaylara girmişken , bazı detay isteyen yerlerde de çok basite kaçmış . Ama polisiye gerilim seven kişilere tavsiye edilebilir .

Piemaker 
 18 Şub 16:54 · Kitabı okudu · 14 günde · 7/10 puan

Ne yalan söyleyeyim,emekli özel dedektif Frank Rath'i John Cusack olarak hayal etmek kötü bir fikirdi.

Kitaba çok büyük beklentilerle başlamakta aynı derecede kötü bir fikirdi ama n'aparsınız,her okuyucu gibi ben de düştüm bu beklenti tuzağına.Kendi kategorisinde değerlendirilecek olursa kesinlikle kale alınır bir kurgusu,aynı zamanda akıcı ve merak uyandırıcı bir dili olduğunu savunmamda bir sakınca yok diye düşünüyorum ama kitaptan kendi istediklerime ve bulduklarıma göre bir yorum yapacak olursam,

Her polisiye-gerilim-macera üçlüsünü sayfaları arasında barındırdığını öne süren kitaptan kan,silah,gizem,ardı arkası kesilmeyen şok dalgalarının, kısacası dehşetül vahşet sahnelerinin fışkırmasını bekleyen bir okuyucu(-ki o zati şahsiyet ben oluyorum)için fazla yüzeysel kahraman ve tiplemelerin bulunduğunu,gereksiz bir 100 sayfa okuduğumu ve üzerinde biraz daha çalışılsaydı çok çok daha iyi bir polisiye romanın ortaya çıkabileceğini yazmam yeterli olacaktır buraya.Öyle umut ediyorum yani.
Tam "işte kitabın 'Harika!' dedirtecek noktasına geldim,"diyorum ki araya alakasız bir bölüm giriyor ve büyü bozuluyor.Ayrıca onlar ne küfürbaz karakterler yahu! John Cusack,affet beni.Zihnimde o kelimelerin senin ağzından çıkmadığına dair ikna etmeye çalışıyorum kendimi hâlâ.

Yinede...Rath ve Rachel'ın arasında dönen konuşmalar ısıtıyor insanı karakterlere karşı,itiraf etmeliyim.

Son beş-altı sayfa,kitaba yedi puan vermemin sebebi zaten.Gerçekten o son sayfalar,can alıcı noktalardı,yazar bu konuda çok iyi iş çıkarmıştı bence.
Hatta olan biteni doğru idrak ettim mi diye bir kere daha okudum.

Tavsiye edilir ama beklentiyi çok yüksek tutmayınız.

Zeynelabiddin BAYRAKDAR 
23 Kas 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 6/10 puan

Bu kitabi kapağında yazdığı kadar sürükleyici bulmadığını soylemeden geçemeyeceğim ve ayrıca yazar onemsiz yerlerin üzerinde çok durmuş ve finali hiç güzel veya şaşırtıcı bitmedi ama buna rağmen 6 yı hakkettigini dusunuyorum

Mehmet Arda 
15 Eki 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitap her ne kadar sıkıcı başlasa da okumaya başladıkça sizi içine çekiyor. Yazar sonunda olayı açık bırakıyor ve bu sinirinizi bozuyor :)

Kitaptan 5 Alıntı

Piemaker 
16 Şub 17:40 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Adalet gerçekten de kendi başarısızlıklarını göremeyecek kadar kördü.

Sessiz Kızlar, Eric Rickstad (Sayfa 271)Sessiz Kızlar, Eric Rickstad (Sayfa 271)
Piemaker 
06 Şub 02:58 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

O yıllarda,Rath doğanın şiddetine ve fiziksel dünyayı nasıl şekillendirdiğine kafayı takmıştı.
Büyüdükçe ilgi odağı doğanın şiddetinden,şiddetin doğasına ve nasıl durdurulabileceğine kaydı.

Sessiz Kızlar, Eric Rickstad (Sayfa 27)Sessiz Kızlar, Eric Rickstad (Sayfa 27)
Ayşe Nur ÖRS 
10 Şub 15:29 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Tüm dünya zayıflıyordu.İki yüz yıl sonra insanlık beslenme tüpüne bağlı bir jelatin yığınından mı ibaret kalacak,diye düşündü.

Sessiz Kızlar, Eric RickstadSessiz Kızlar, Eric Rickstad