Sevgi Bağı Sıradışı Bir Kedi Hikayesi

7,8/10  (21 Oy) · 
42 okunma  · 
19 beğeni  · 
790 gösterim
"Cesur ve kararlı bir kedi olan Homeros'un kimi zaman neşelendirecek, kimi zaman hüzünlendirecek sevgi dolu hayat hikâyesi."

"Antik Yunan şairi Homeros gibi Gwen Cooper'ın kediciği Homeros'un da gözleri görmüyodur ancak ikisinin arasındaki tüm benzerlik bundan ibarettir. Örneğin İlyada destanının yaratıcısı Homeros'un, göbeğinin okşanmasından hoşlandığına ya da kedi Homeros'un yabancılarla anında kaynaşabilme özelliğine sahip olduğuna dair elde hiçbir kanıt yoktur. Cooper'ın hikâyesinde başrol, 3 kilo ağırlığında,4 ayaklı ve etrafındaki herkese bilgeliğiyle örnek olan bir kediye aittir.
Onun hayatı, dokuz sıradan hayata bedeldir…"-Barnes&Noble


"Hayvan severler için okumaya doyamayacakları, mükemmel bir eser." -Temple Grandin

"Eğlenceli, kalpleri ısıtan ancak bir o kadar da hüzün yüklü… Hikâye boyunca Homeros okuyucuyu bitmek tükenmek bilmeyen merakı ve yaşam enerjisiyle eğlendiriyor. Ben kitabı elimden bırakamadım ve neredeyse kitabın yarısını etrafımdakilere yüksek sesle okuma ihtiyacı hissettim. Bu kitabı en az benim kadar ilgi çekici ve sürükleyici bulacağınızı garanti ederim." - Catster

"Özel bakıma ihtiyaç duyan bir kedinin evlat edinilmesiyle başlayan serüvenlerin konu edildiği bu eser, hayatta kolay kolay pes edilmemesi gerektiğini okuyucuya gözleri görmeyen bir kedi aracılığıyla öğretiyor." -People

"Harikulade bir kitap! Sürükleyici, yol gösterici ve oldukça neşeli bir eser olan Homeros, destansı niteliklere sahip kör bir kedinin hikâyesidir. Okuyun ve keyfini çıkarın!"-Sy Montgomery

"Sevecen ve ruhu okşayan bir serüven…"-USA Today

"Bir insan ve bir kedi arasında yaşanabilecek en dokunaklı ve yürekten sevginin portresi... Gözleri görmeyen kedi Homeros, aşılması zor güçlüklerle karşı karşıya geldiği halde hayata sımsıkı tutunuyor ve sevgi arayışı hiç bitmiyor. Cesaret, azim ve sevgiye dair büyüleyici, bir o kadar da neşeli bir 'kedi masalı'."- Susan Richards

"Homeros'un bu akıllara durgunluk veren mücadelesi ve azmi herkesin yüreğine taht kuracak, hayata dair çok şey öğretecek." -Dr.Louise Murray

"Gözleri görmeyen bir kedinin bakımını üstlenen bir kadın ve onun hayatına neşe, mutluluk getiren ve inanması güç olsa da yeni bir yön vermeyi başaran kedi Homeros'un okumaya doyamayacağınız hikâyesi…"-Shelf Awareness

"Karşı koyamayacaksınız…"- The Toronto Sun
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2010
 • Sayfa Sayısı:
  351
 • ISBN:
  9786055420222
 • Orijinal Adı:
  Homer's Odyssey
 • Çeviri:
  Deniz Güreler
 • Yayınevi:
  Martı Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Cemile Üstün 
24 Haz 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İlk sayfalardan kitabın sonuna kadar 'Benim neden kedim yok?' diye sorgulatan bir roman. Bana göre, gözleri görmeyen bir kedinin dünyaya başkaldırışı.
Dayenu Homeros!

Hasan Benimser 
29 May 10:16 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Gwen, bir gün veterinerden gelen bir telefonla bambaşka bir dünyaya adım atar.
Gwen gözleri açılmadan kör olmuş simsiyah bir yavru kedinin annesidir artık. Antik Yunanın gözleri görmeyen şairinden esinlenerek bu küçük yavruya Homeros adını verir.Sahibine ise hiç pes etmemeyi ve her düştüğünde yeniden ayağa kalkabilmeyi öğretir.
Okurken hem çok güldüm hem de çok hüzünlendim. Özellikle Homeros'un Gwen'in hayatını kurtardığı sahne çok etkileyici. Bir kedi bir insanın hayatını nasıl kurtarır diye merak ediyorsanız, bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.

silaes 
10 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 125 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ölümün kıyısından dönen homeros'un sımsıcak yaşamını konu ediniyor. ''sevgi güzelleştirir'' diye boşuna dememişler. Beni en çok etkileyen bölümlerden biri de 11 eylül saldırılarını konu edindiği sayfalardı. Belki yaşanan onca acı yerinde gwen'in ki deve de kulaktı. Normal insanlara göre bu böyledir ama o evde mahsur kalan kedi sahipleri için kardeştir, evlattır. Asla bir evcil hayvan değillerdir.

Utku 
02 Eki 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

İlk bakışta hayata hükmen mağlup başlayan bir kediyle karşılaşıyorsunuz ama o sıradan bir kedi değil o Homeros. Korkusuzluğun ve cesaretin vücut bulmuş hali. Böyle bir kedinin insanın hayatını nasıl değiştirebileceğini kitabı okudukça daha iyi anlıyorsunuz.

Her ne kadar kedi veya köpek sahibi olmasamda kedilerin ve köpeklerin özel olduklarını düşünürüm. Bu kitap size o özel kedinin ve yazarın hikayesini son sayfasına kadar derinden hissettiriyor.

beyza sakin 
05 May 2016 · Kitabı okuyor · Beğendi · Puan vermedi

Kör bir kediyi sahiplenen koca yürekli bir insan ve homeros ... Gwen cooper in anlatımıyla canlanan bu efasane kitap kediseverlerin dostu ateistlerin düşmanı :)

Nejla GÜNEŞ 
23 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 4/10 puan

Kitabın yazarının, dört haftalık kör bir kedi yavrusunu sahiplenmesi ile başlayan hikayede , yıllar geçtikçe birbirlerine olan bağlılığını , sevgilerini, zor olanı başarabilmeyi, elindeki ile yetinmeyi gibi konuları içine alan on iki yıllık serüvenini anlatan bir kitap . Ben hayvan sevgisi ve hayvan dostluğundan başka pek bir verim alamadım kitaptan. Her ne kadar kör bir kedinin sağlıklı bir kedi gibi hayatına devam ettiğini büyük bir özveriyle anlatsa da , benim düşüncem yazar öylesine sanki konu bulamamış da yazmış olmak için yazmış gibi geldi bana.. İlgilenenlere tavsiye olunur tabii...

Derya Beydilli 
23 Ara 2015 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 7/10 puan

sadece kedi severlerin değil tüm düğer insanların severek okuyabileceği anlatımı sade ve eğlenceli bir kitap. günün bütün streslerinden arınmak ve kafasını boşaltmak, bambaşka bir sevgide farklı okuma tatları tatmak isteyen arkadaşlara öneririm :)

Kitaptan 8 Alıntı

Dilek 
02 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sevgiden başka verecek hiçbir şeyi olmayan birinin bu sevgiyi isteyen kimseyi bulamaması fikri, bana dayanılmayacak ölçüde trajik gelmişti.

Sevgi Bağı, Gwen Cooper (Sayfa 50)Sevgi Bağı, Gwen Cooper (Sayfa 50)

Her sıçrayışınız, neyle sonuçlanacağını bilmediğiniz bir sıçrayışsa ve bir yerden nereye konacağınızı kestiremeden, kör talihinizden başka hiçbir şeye güvenmeden atlıyorsanız, neyin üzerinden atladığınız ne fark ederdi ki?

Sevgi Bağı, Gwen CooperSevgi Bağı, Gwen Cooper

Eğer, ne kadar yükseğe çıktığınızı göremiyorsanız, bir metre yüksekliğindeki bir koltuğa tırmanmakla, iki metre yüksekliğindeki bir perdeye tırmanmanın ne farkı vardı ki?

Sevgi Bağı, Gwen CooperSevgi Bağı, Gwen Cooper

Bazen düşünüyordum da, birilerine ne kadar gücendiğin, o insanları mutlu etmeye ne kadar önem verdiğinle doğru orantılıydı.

Sevgi Bağı, Gwen CooperSevgi Bağı, Gwen Cooper

Bir sıkıntıdan çıkış yolunu sırf sen göremiyorsun diye, bir çıkış yolu yok demek değildir.

Sevgi Bağı, Gwen CooperSevgi Bağı, Gwen Cooper
Dilek 
17 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aslında kimse, görmek istemeyenden daha kör değildir.

Sevgi Bağı, Gwen Cooper (Sayfa 307)Sevgi Bağı, Gwen Cooper (Sayfa 307)

Kaybedecek hiçbir şeyinizin olmamasının güzel yanı, kazanabileceğiniz çok şey olabileceği anlamına gelir.

Sevgi Bağı, Gwen CooperSevgi Bağı, Gwen Cooper
Dilek 
17 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bazen, hayatta güzel şeylere ulaşabilmek için körlemesine sıçrayışlar yapmak zorundaydınız.

Sevgi Bağı, Gwen Cooper (Sayfa 311)Sevgi Bağı, Gwen Cooper (Sayfa 311)