Seyrüsefer

·
Okunma
·
Beğeni
·
377
Gösterim
Adı:
Seyrüsefer
Baskı tarihi:
Mayıs 2018
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056824715
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Aşina Yayınları
“Kırmadan İncitmeden” ve “Kudüs Yazıları” isimli kitapları kısa sürede çok satanlar listesine giren Taha Kılınç’tan yepyeni
bir kitap: SeyrüSefer.

Fas’tan Güney Afrika’ya, Japonya’dan Lübnan’a, Makedonya’dan Filistin’e kadar 10 farklı ülkeye yaptığı seyahatleri anlattığı ve fotoğraflarla zenginleştirdiği bu hatıra tadındaki kitap yeryüzünün Müslümanca bir bakışla yeniden yorumlanmasına katkıda bulunabilir.

Yazarın önsözde de belirttiği gibi “Bence her Müslüman, Allah’ın kendisine bahşettiği imkânlar çerçevesinde, yakın ya da uzak coğrafyayı gezmek, dolaşmak ve keşfetmek zorunda. Bunu yaparken de, yine Kur’ân’ın bize buyurduğu gibi, eski medeniyetlerin ve toplumların akıbetleri üzerinde tefekkür etmek, onların kurdukları sistemleri ve hayat tarzlarını -Kur’ân buna ‘sünen’ der- yakından incelemek, Allah’ın kâinattaki çeşitli tasarruflarına kafa yormak, insanoğlunun dünya macerasını sağlam ve sahih bir temele oturtmayı amaçlamak mecburiyetinde.”
224 syf.
·5 günde
Seyrüsefer, damakta hoş tat bırakan, insanda seyahat hevesi uyandıran tatlı bir kitap! Sade anlatımıyla Taha Kılınç kendi gezdiği birkaç ülkeyi ana hatlarıyla tanıtıyor ve insanı gezip görmeye, ders almaya, gözlem yapmaya teşvik ediyor. Yazarın ilgi alanından dolayı kitapta daha çok Arap ülkeleri yer almakla birlikte, bu ülkeler büyük medeniyelerin ve tarihin de bulunduğu yerler olduğu için önemli. Aynı zamanda Bosna ve Makedonya seyahatleri beni oldukça etkiledi (muhemelen oraları daha önce görmüş olmam ve çok sevmem etkilidir.) Japonya seyahatinin ise kitaba renk kattığını düşünüyorum. Kitap kesinlikle anlatılan ülkeler hakkında bilgi sahibi olmak için yeterli olamaz ama fikir vermesi ve heves uyandırması açısından güzel son olarak kitapta da zikredilen şu söz çok doğru “Seyahat, taassubu yok eder.”
224 syf.
Hazırlanın Taha Kılınç, Seyrüsefer’le bizi yolculuğa davet ediyor. Sadece Müslüman ülkelere değil Uzak Doğu ve Balkan Ülkelerini de kapsayan geziler fotoğraflarla zenginleştirilmiş. Bu özellik anlatılan ülke ve detayları daha somut ve hayal edilebilir kılıyor.

Fas, Tunus, Yemen, Filistin, Katar, Japonya, Güney Afrika, Bosna, Makedonya ve Lübnan’ı anlatan Kılınç, seyahat yazıları okumayı seven kitlenin yanı sıra diğer okuyucu da satır aralarına çekmeyi başarıyor.

Okurken “kesin bende gitmeliyim” diyorsunuz ve notlar alıyorsunuz. Sonra kendinizi bir sonraki tatiliniz için plan yaparken buluyorsunuz.

Taha Kılınç sadece gezi yazısı yazmamış. Müslüman bir gözle ve Müslümanca bir bakışla yeryüzünü yorumluyor. Bu perspektiften bakıldığında seyahat gezmek ve eğlenmekten çıkıp dünyayı tanımak ve bizim düşünmediğimiz manada cihada çıkıyor.

Kılınç bir röportajında konuyu şöyle özetliyor. “Kur’an-ı Kerim’de, Al-i İmran Suresi’nin 137. ayetinde şöyle buyruluyor: “Sizden önce nice yaşam tarzları gelip geçmiştir. Yeryüzünde seyahat edin. Yalancıların sonu nasıl olmuş bir bakın.” Burada seyahat etmeyle alakalı olarak verilen emrin geçtiği cümle, gramer olarak, “namaz kılın, zekat verin” emirlerindeki bağlayıcılıkla aynı. Ayetteki ifadeler önemli. “Kitap okuyun” yahut “gidenlerden dinleyin” diyebilirdi. “Yeryüzünde gezin ve bakın” ifadeleriyle, bizim somut olarak ve bizzat incelememiz isteniyor.

Bir buçuk satırlık kısacık bir ayetin zımnen emrettiği şeylere bakalım: Tarih, sanat tarihi, coğrafya, sosyoloji, arkeoloji, antropoloji gibi ilimlerde derinleşmek; yeryüzünde dolaşabilmek için seyahat vasıtaları edinmek; helal yolculuk, konaklama ve beslenme alternatiflerini geliştirmek… Hepsi aynı ayetten çıkan sonuçlar. Niyet bu şekilde oluşturulursa, yeryüzündeki her bir hareket, insan için infaka ve cihada dönüşür. Görülen şeylerin kayıt altına alınması ve yazılı olarak aktarılması da, gezenler için ayrı bir görev bence.”

Anlaşılan seyahat notlarını bir de bu perspektiften okumak gerekiyor…
224 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Fas'tan başladık, Lübnan'da bitirdik. Elinizde bir atlas ya da harita varsa bir de fotoğraflarla destekleye biliyorsanız, Taha bey anlatıyor siz de geziyorsunuz, rotanızı oluşturuyorsunuz, görsellerle de gözünüzde canlandırıyorsunuz:) Okuduğunuz yerde geziyosunuz anlıyacağınız. Biraz tarihinden biraz siyasetinden ee coğrafi konumundan olmazsa olmaz biraz meşhurlarından dinledik mi tamamdır. Ee bir de yaşanmışlıkları okuyorsunuz. Hoş bir kitaptı. Hele ki şu karantina zamanlarında evde oturuken tam tavsiyelik.
224 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Kitaba koca bir "Ah!" diyebilirim sanki kitaba dair hissettiklerimi en iyi bu ifadeyle anlatabilirim gibi.
Seyrüsefer bir seyahat kitabı. Taha Kılınç Kur'anın yeryüzünde gezip dolaşmamızı emreden ayetlerini baz alarak dünyanın çeşitli ülkelerine farklı zamanlarda seyahat ediyor ve bu seyahatlerden edindiği izlenimleri, bilgileri bir kitaba dönüştürüyor. Kitapta Fas, Tunus, Yemen, Filistin, Katar, Japonya, Güney Afrika, Bosna, Makedonya ve Lübnan ülkelerine ait yazıları yer alıyor. Tarihi bilmeyi ve coğrafyayı tanımayı Müslümanlığın bir görevi olarak görüyor. Bekarken yalnız başına, evlendikten sonra da hep eşiyle ve çocuklarıyla ülke ülke geziyor, hatta bunu bir gelenek haline getirmişler ve her yaz tatilinde bir ülkeye seyahat ediyorlar. Bu detay beni daha da bağladı kitaba
Okuduğum ilk seyahat kitabı olması sebebiyle biraz çekimser yaklaşıyordum kitaba, sıkılacağımı veya elimde çok uzun süre kalacağına inanıyordum. Kılınç her bir ülkeyi anlatmadan önce sizi o ülkeye bağlıyor, kendinden anılarla o ülkenin veya şehrin manevi değerini size hissettiriyor ve bir şekilde size sevdirmeyi başarıyor.
Gittiği gezilerde genel olarak türbe, cami, katedral gibi eski yapıtları ziyaret eden Kılınç, aynı zamanda size o bölgenin tarihi arka planını, şehre veya ülkeye verilen isimlerin filolojik açıklamalarını yapıyor ve bunları yaparken siz de yeni ve belki burda okumasanız başka yerde araştırma gereği hissetmeyeceğiniz farklı bilgileri öğrenmenin tadını çıkarıyorsunuz.
Sonuç olarak kitabı gerçekten sevdim. Benim kalbimde yer etti, umarım sizinkinde de ettirebilmişimdir
224 syf.
·Beğendi·8/10
Samimi bir dille yazılmış. Taha Kılınç’ın Kur’an’da imkanı olanın imkanı olduğunca seyahat yapmasının emredildiği yorumu bana ilginç ve anlamlı geldi. Ele alınan, çoğu İslam coğrafyasına ait, ülkeleri tanımak açısından faydalı bir metin. Taha Kılınç’ın güçlü bir kalemi var.
224 syf.
·Puan vermedi
Yazarın okuduğum ilk kitabıydı ama son olmayacağını söyleyebilirim. Belgesel tercihlerini ülke, gezi, kültürden yana kullanan, gezmeye görmeye meraklı hatta ara ara dünya haritası açıp inceleyen birilerinin mutlaka seveceği bir kitap.
Yazar gezdiği 10 ülkeyi(Fas,Filistin,Yemen,Katar,Lübnan,Japonya,Tunus,Güney Afrika,Bosna,Makedonya) anlatmış ve anlatırken önemli şahsiyetlerden,ülkenin tarihi arka planından veya güncel siyasi durumlardan da bahsetmiş. Bunları yaparken aynı zamanda namazların nerde kılınabileceği, helal yemeğin nerde bulunabileceği veya en uygun vasıta tercihinin ne olduğu konusunda da gerekli açıklamaları yapıyor.Ayrıca çektiği fotoğraflarla da süsleyerek akıcılığı arttırmış. Velhasıl eğlenceli,akıcı,faydalı bir gezi çalışması olmuş.
224 syf.
·Beğendi·8/10
Seyrüsefer

Kitap Taha kılınç'ın yaptığı gezilerde gittiği 10 ülkeyi anlatıyor. İnternette ve diğer yazılarda bulunabilecek bilgilerden daha ziyade kendi görüşlerini aktarıyor.

Anlattığı ülkeler:
Fas, Tunus, Yemen, Filistin, Katar, Japonya, Güney Afrika, Bosna, Makedonya, Lübnan.
"Seyahat insanın şahsiyetini olgunlaştırıyor, zihnini geliştiriyor, bilgisini artırıyor, ufkunu açıyor, önyargı ve taassuplarını da yok ediyor."
Fes'in simge eseri, 859 yılında açılan Karaviyyin Külliyesi. Tunus asıllı bir aileye mensup olan Fatıma el Fihri adındaki bir hanım tarafından yaptırılan külliyede bir cami, medrese ve kütüphane var. 4 binden fayda nadir eseri barındıran kütüphane ve günümüzde bile ilmî geleneğini sürdüren medrese, "dünyanın ilk üniversitesi" unvanını da taşıyan külliyenin altın halkaları. İbn Haldun, İbn Rüşd ve Afrikalı Leo olarak tanınan Hasan bin Vezzan, buranın en ünlü mezunları.
Taha Kılınç
Sayfa 26 - Aşina
Kuran da defalarca zikredilen "Yeryüzünde gezip dolaşın öncekilerin akıbetinin nasıl olduğuna bir bakın..." mesajının, tıpkı namaz-zekat gibi temel ibadetler kadar bağlayıcı olduğu kanaatindeyim. Bence her Müslüman, Allah'ın kendisine bahsettiği imkanlar çevresinde, yakın ya da uzak coğrafyayı gezmek, dolaşmak ve keşfetmek zorunda. Bunu yaparken de, yine Kuran'ın bize buyurduğu gibi, eski medeniyetlerin ve toplumların akıbetleri üzerinde tefekkür etmek, onların kurdukları sistemleri ve hayat tarzlarını - Kuran buna 'sünen' der- yakından incelemek, Allahın kainattaki çeşitli tasarruflarına kafa yormak, insanoğlunun dünya mecrasını sağlam ve sahih bir temele oturtmayı amaçlamak mecburiyetinde. Tüm bunlar, dünyayı gezip dolaşırken, bilinçli ve donanımlı bir şekilde hareket etmemizi ve zihnimizi de bu çerçevede olgunlaştırmamızı gerektiriyor. Yeryüzü, Müslümanca bir bakışla yeniden yorumlanmayı bekliyor.
Birkaç yıl önce, Hamas'ın o dönemki lideri Halid Meşal'le İstanbul'da sohbet etme imkanı bulmuştum. Bayrampaşa'da bir restoranda, dar katılımlı, samimi bir sohbet ortamıydı. Masadakilerden biri, yemek sırasında cep telefonunu açarak bir fotoğraf gösterdi: "Bakın, Gazzeli çocuklar..." Karede, bir duvara yaslanmış dört tane çocuk görülüyordu. Fotoğraf yakın plandan çekildiği için, duvarın taşlarının sadece bir kısmı kareye girebilmişti. Fotoğrafta başka herhangi bir şey de yoktu. Meşal, fotoğrafa birkaç saniye baktıktan sonra gülümsedi ve şöyle dedi: "Gazze değil burası. Bu taşlar Gazze'ye ait olamaz."
....
Halid Meşal'in, hem de uzun süredir hiç gitmediği, Gazze için ulaştığı bu aşinalık seviyesi, bütün bir İslam coğrafyası için ulaşmamız gereken bir hedefti artık benim için.
"... Gözlerim yıldızlara uzandı bir ara. Ne engin bir gökyüzü ve ne çok yıldız... Hepsinin bir sahibi var, bizim de... Ve ben şu anda neredeyim? Gökyüzüne bakıp gülümsedim."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Seyrüsefer
Baskı tarihi:
Mayıs 2018
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056824715
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Aşina Yayınları
“Kırmadan İncitmeden” ve “Kudüs Yazıları” isimli kitapları kısa sürede çok satanlar listesine giren Taha Kılınç’tan yepyeni
bir kitap: SeyrüSefer.

Fas’tan Güney Afrika’ya, Japonya’dan Lübnan’a, Makedonya’dan Filistin’e kadar 10 farklı ülkeye yaptığı seyahatleri anlattığı ve fotoğraflarla zenginleştirdiği bu hatıra tadındaki kitap yeryüzünün Müslümanca bir bakışla yeniden yorumlanmasına katkıda bulunabilir.

Yazarın önsözde de belirttiği gibi “Bence her Müslüman, Allah’ın kendisine bahşettiği imkânlar çerçevesinde, yakın ya da uzak coğrafyayı gezmek, dolaşmak ve keşfetmek zorunda. Bunu yaparken de, yine Kur’ân’ın bize buyurduğu gibi, eski medeniyetlerin ve toplumların akıbetleri üzerinde tefekkür etmek, onların kurdukları sistemleri ve hayat tarzlarını -Kur’ân buna ‘sünen’ der- yakından incelemek, Allah’ın kâinattaki çeşitli tasarruflarına kafa yormak, insanoğlunun dünya macerasını sağlam ve sahih bir temele oturtmayı amaçlamak mecburiyetinde.”

Kitabı okuyanlar 42 okur

  • H A
  • ikra güvenkaya
  • Rumeysa Şener
  • Yanıbaşım hayat
  • Ebru
  • AHMET MÜCAHİT DANIŞMAZ
  • Rüveyda
  • Tuğba Dündar
  • Cüneyt Emre
  • habibe

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%43.8 (7)
9
%18.8 (3)
8
%25 (4)
7
%6.3 (1)
6
%0
5
%6.3 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0