Sha-T'o Türkleri Siyasi ve Kültürel Tarihi

10,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
14 gösterim
Tarihçilerimizin ezici bir çoğunluğu kendisini Osmanlı Devleti'nin siyasi ve kültürel tarihini araştırmaya vakfetmişlerdir. Bazı kişiler bu durumun Türkiye Türkleri için doğal olduğunu söyleyebilir. Ancak Atatürk'ün de dediği gibi Türk Tarihi bir bütündür. Tarihçilerimiz maalesef Orta ve Doğu Asya'da araştırılmadan kalmış bakir alanları unutmaktadırlar. Bunlar incelendiğinde ortaya Türklüğün yüzünü ağartacak bir tarih serilecektir ki sadece biraz araştırmaya muhtaçtır.
Batı Gök Türk sahasında ortaya çıkan bir Türk boyu iken olayların sürüklemesi sonucu Çin'de üç imparatorluk ve bir krallık kurmuş olan Sha-t'o Türklerinin verdiğimiz siyasi tarihlerinden ziyade dikkati çeken yönleri Türk Kültürünü koruma hususundaki yetenekleri olmuştur.Onlar Eski Türk Kültürünün önemli unsurları olan Evlatlık geleneği, Gök - Tanrı dini inanışlarını ve ordu teşkilatlanmalarını devam ettirmişlerdir.
Furkan Uzel 
13 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu konuyu işleyen kitap sayısı, hatta makale sayısı parmak sayısını geçmez. Yazar, kitabı yazmak için Sha-T'o Türkleri hakkında kapsamlı kitap aramak yerine, Sha-T'o Türkleri hakkında genel bilgi veren veya birazcık detaya giren kitapları kaynak olarak kullandığını düşünüyorum. Ama böyle bir konuda kapsamlı kitap yazması gerçekten çok büyük başarı. Yazarı tebrik ediyorum...