Siyasal Rejimler

8,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
2 beğeni  · 
108 gösterim
1955'ten bu yana Paris Üniversitesi'nde siyaset sosyolojisi profesörü olarak görev yapan Maurice Duverger, siyasal bilimler ve anayasa hukuku alanında geniş ün yapmış bir düşünce adamıdır. Okurlarımıza sunmakta olduğumuz bu kitabı, dünyada varolan siyasal rejimlerin ortaya çıkışlarını, karakteristik özelliklerini ve işleyiş tarzlarını özlü bir biçimde açıklayan bir elkitabıdır. Bu kitapta, Duverger'in, özellikle sosyalist ülkelerin siyasal rejimleri hakkında yaptığı tahlil ve tahminlere tam olarak katılmamakla birlikte, bu alanda önde gelen kaynaklardan biri olması itibariyle kitabı yayımlamayı uygun bulduk.
 • Baskı Tarihi:
  1986
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  3000789100269
 • Çeviri:
  Teoman Tunçdoğan
 • Yayınevi:
  Sosyal Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 4 Alıntı

Gökhan Taşpınar 
28 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Komünizm, sosyal demokrasiyi kurmak amacıyla siyasal demokrasiyi ortadan kaldırmasına karşılık, faşizm, sosyal demokrasiyi engellemek için siyasal demokrasiyi ortadan kaldırır.

Siyasal Rejimler, Maurice Duverger (Sayfa 21)Siyasal Rejimler, Maurice Duverger (Sayfa 21)
Gökhan Taşpınar 
28 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sosyal demokrasi, özgürlüğü egemen kılmaktan çok, eşitliği gerçekleştirmeyi amaçlar. Sosyal demokrasi için önemli olan, bazı kişilerin ekonomik yönden başka kişilere köle olmasına, "insanın insanı sömürmesine" son vermek, Anatole France'ın şu cümlesinde hem alaylı, hem de çok acı bir biçimde dile getirdiği toplumsal bir durumu ortadan kaldırmaktı: "Yaşam için gerekli şeyleri, bunları üretenler bulamazken, bunları üretmeyenler bolluk içindeler."

Siyasal Rejimler, Maurice Duverger (Sayfa 19)Siyasal Rejimler, Maurice Duverger (Sayfa 19)
Gökhan Taşpınar 
29 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kıta Avrupası halklarında ve özellikle Latinlerde, "başkasına saygı" düşüncesinin varlığı pek kesin değildir; oysa Britanya rejimini her türlü bozulmadan koruyan ve sonuç olarak özgürlüğün temelini meydana getiren işte bu saygıdır.

Siyasal Rejimler, Maurice Duverger (Sayfa 73)Siyasal Rejimler, Maurice Duverger (Sayfa 73)
Gökhan Taşpınar 
29 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Başkanlık
Başkanlık sisteminde Senato, federasyon içinde ayrı ayrı topluluklar olan eyaletleri temsil eder, eyaletin nüfusu ne olursa olsun, her eyalet aynı sayıda delegeyle Senatoda temsil edilir. Tersine Temsilciler Meclisi her eyaletin nüfusu oranında seçtiği milletvekillerinden oluşur; böylece, bu meclis, Amerikan federasyonunun birliğini temsil eder.

Siyasal Rejimler, Maurice Duverger (Sayfa 76)Siyasal Rejimler, Maurice Duverger (Sayfa 76)