Son 18 Saniye

7,8/10  (13 Oy) · 
37 okunma  · 
9 beğeni  · 
1.046 gösterim
Bilimsel Bir Gerçek:
İnsan beyninin ön korteksi kısa süreli anıları depolar. Bu anılar yalnızca insanın o an içinde düşündüklerini kapsar ve uzunlukları yaklaşık on sekiz saniye kadardır.

Polis araştırmaları danışmanı Sherry Moore görme engelli ve çarpıcı derecede güzel bir kadın. Ama asıl olağanüstü özelliği, ölen kişilere dokunarak hayattayken geçirdikleri son on sekiz saniyeyi görmesi.

Sherry beş yaşındayken bir kent hastanesinin önündeki basamaklarda, ölümün eşiğine gelmiş halde bulunur. Başına aldığı darbeler görmesini ve o günden öncesini anımsamasını engelleyecek kadar kalıcı hasar bırakmıştır. Yıllar geçer ve Sherry olağanüstü bir yeteneğe sahip olduğunu anlayınca, bu özelliğini insanlara yardım etmek ve sadece onun müdahalesiyle çözülebilecek gizemler konusunda danışmanlık yapmak için kullanmayı öğrenir.

Seri katil Earl Sykes işlediği korkunç cinayetlerden ötürü yakayı hiç ele vermemiştir. Ama ölümle sonuçlanan bir trafik kazasına karışması hapsi boylamasına neden olmuştur. Ve şimdi, aradan neredeyse otuz yıl geçtikten sonra New Jersey'in Wildwood adlı küçük turizm yerleşimine geri dönmüş, iskele bölgesinde avlanmaya, genç kızları iğrenç oyunlarında kullanmak üzere kaçırmaya koyulmuştur.

Kendisi de eski bir yasa yaptırım görevlisi olan yazar George Shuman, gerilim dolu öyküsünü aktarırken gerçekçi bir tarz benimseyerek, otantik soruşturma ayrıntıları vererek okuru heyecanın uçlarına itiyor.

20'den fazla dile çevrilen, soluk soluğa okunacak bir roman.'

'Mükemmel!'
-Stephen King-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2010
 • Sayfa Sayısı:
  310
 • ISBN:
  9789756006276
 • Orijinal Adı:
  Seconds 18
 • Çeviri:
  Baysan Bayar
 • Yayınevi:
  April Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Esma Tezgi 
03 Eki 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

Genel olarak güzel bir kitaptı ancak polisiye olarak biraz zayıf buldum. Konusu güzel ve ilgi çekiciydi ancak yeterince iyi işlenememiş bence.
Ayrıntılı yorum için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...oore-1-george-d.html

HELMİ 
29 Haz 2016 · Kitabı yarım bıraktı · 5/10 puan

Kitabın güzel olduğunu söylemeyi çok isterdim ama bu christophe grange 'e,john katenbach'e ve tess gritsenn'a büyük bir haksızlık olurdu.. Eğer okuduğum ilk polisiye roman olsaydı kesinlikle beğenebilirdim ama malesef okuduğum ilk polisiye romanı değil. Anlatım çok sıkıcı.Kurgu dahada sıkıcı.süreklilik sıfır.. Ne yazıkki hayal kırıklığına uğradım. Kapaktan ve isminden daha çok şey beklemiştim. Okuduğum en kötü polisiye roman..

Azize Akdemir 
04 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitabın bu kadar az bilinmesi beni şaşırttı doğrusu. Güzel polisiye bir roman ancak sadece güzel bir polisiye değil ilginç bir kurgu;özellikle de kitabın sonu ;) Tavsiye ederim.

Ezgi Tülü 
15 Ara 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Oldukça başarılı bir şekilde kurgulanmış, orijinal bir romandı "Son 18 Saniye". Romana başlamadan önce bilmeniz gereken her şey zaten tanıtım yazısında mevcut; spoiler yemekten nefret eden biri olarak vermeyi de düşünmüyorum doğrusu. Bahsi geçen karakterler ve hayatlar, hatta polis davaları bile o kadar iç içeydi ki, en son sayfayı okuyana kadar aslında soru işaretleri mevcuttu. Kitabın sonundan memnun olmadığımı da belirtmek isterim fakat bu tamamen benim bir okuyucu, mutlu son isteyen ve seven bir okuyucu olmamdan kaynaklanıyor. Hayır, kitabın sonu "mutsuz" değil; fakat özellikle sevmediğim birkaç olay içeriyor.

Yorumum için; http://athenaninguncesi.blogspot.com.tr/...oore-1-george-d.html

Kitaptan 3 Alıntı