Son Büyülü Günler

7,0/10  (3 Oy) · 
6 okunma  · 
1 beğeni  · 
234 gösterim
Gerçekçi ve gerçekli hikâye dünyasının öne çıkan isimlerinden Cihan Aktaş Son Büyülü Günler'de "kaybolmuş ışığı" arayan kahramanlarıyla karşımızda. Bireysellikle toplumsallığı harmanlayan bir duyarlığı var Aktaş'ın. Kadın erkek ilişkilerinden evlilik sorunlarına; ev yaşamındaki ince ayrıntılardan toplumsal ilişkilere varan geniş bir yelpazede kadının konumunu hikâyeleştirmekte Son Büyülü Günler. Yazarın kullandığı, kişisel olan kaygının ve maceranın özünde toplumsal olduğunu düşündüğünü kanıtlayan iç içe anlatım tekniği, bir anlatım zenginliği olarak da karşımıza çıkıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2011
 • Sayfa Sayısı:
  155
 • ISBN:
  9789753558471
 • Yayınevi:
  İz Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Gönül Tbk 
 26 Şub 10:16 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Son Büyülü Günler yazarın 2. hikaye kitabı.Kitapta dokuz hikâye var. Hikâyelerin kurgu ve anlatımı güzel.Kitaba ismini veren hikayede ise; Küçük bir kızın öğretmen okuluna gitmek için, yaşadığı Anadolu kasabasından ayrılışını anlatıyor.Kadın bakış açısının hakim olduğu hikayelerde müslüman kadını işleyen yazar, kadın erkek ilişkilerinden evlilik sorunlarına; ev yaşamındaki ince ayrıntılardan toplumsal ilişkilere varan geniş bir bakış açısı ile kadının toplumdaki konumunu hikayeleştiriyor.

Hazan 
27 Oca 02:31 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Son Büyülü Günler öyküsü , hani bazen uzaklara gidersin , ailenden ayrılmak zorundasın ve ayrılırsın . Bu da sana büyüdüğünü gösterir. Aslında kendi içinde acı çekerken yutkunursun ya , susarsın bazı şeylere çünkü büyüdün ve hayatla mücadele etme zamanın geldi. Bir çoğumuz bu durumla kaç yaşında karşılaşıyoruz bilmiyorum ama öykünün kahramanı 12 yaşından başlıyor üşümeye .. Hepimizi Son Büyülü Günler’i vardı gercekten . Belki geçmişte, çocuklukta, hatıralarda , anne sıcaklığında saklı olan günler.. Yazar’ın dili cok sade ve akıcı , öyküleri çok samimi bazen bir anda yüzünüzü güldürürken o gülüş çok sürmez ve hemen hüzün kaplar orayı . Özellikle kadınların , kızların yaşamlarından kesitler sunarken ben kendimi buldum öykülerinde. Ama hayatta öyleydi , kırgınlıklarla dolu ama sen yine de susardın Levize gibi . Çünkü artık yalnızlaşmış ve içine kapanmıştın çoktan..

Erz Ağacı 
02 Oca 18:45 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yazarımızın bireysellikle toplumsallığı harmanladığı, aynı zamanda kadın bakış açısını yansıttığı son derece samimi bir eser. İnce düşünenler için...

Kitaptan 11 Alıntı

Erz Ağacı 
02 Oca 18:52 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

'Benim için aşkın veya sevginin varlığı değil de bunların nasıl ifade edildiği önemli galiba'

Son Büyülü Günler, Cihan Aktaş (Sayfa 22)Son Büyülü Günler, Cihan Aktaş (Sayfa 22)
Erz Ağacı 
02 Oca 18:51 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

'...büyük hayaller kurmadığı için mutlu olmayı başarmış bir adam, diye düşündü.'

Son Büyülü Günler, Cihan Aktaş (Sayfa 21)Son Büyülü Günler, Cihan Aktaş (Sayfa 21)
Erz Ağacı 
02 Oca 19:00 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

'...insanlar hakkında değerlendirme yaparken kişisel meseleler bir kenara bırakılabilmeli ve adil olmalı diyordum.'

Son Büyülü Günler, Cihan Aktaş (Sayfa 118)Son Büyülü Günler, Cihan Aktaş (Sayfa 118)
Erz Ağacı 
02 Oca 19:07 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Gelgelelim hayatın yolun başındayken göze görünmeyen, önemsenmeyen hassas noktaları varmış, yaşandıkça ve zayıf düştükçe, desteklerini yitirdikçe acıtıcı olan noktaları; onu da en çok bilime sanata, ütopyalara aldırış etmeyen insanlar bilirmiş de başından tedbirlerini alırlarmış meğer. Alıngan olmanın da bir yararı olmuyordu ki, 'Neye üzüldün, niye yüzün gülmüyor, niye ağlamaklı oldun?' diye soran biri olmadıktan sonra.

Son Büyülü Günler, Cihan Aktaş (Sayfa 84)Son Büyülü Günler, Cihan Aktaş (Sayfa 84)
Erz Ağacı 
02 Oca 19:12 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Kitaplarda yazılı olanları sadece kitap sayfaları arasında kalabilir şeyler olarak algılamakta zorluk çekiyor.

Son Büyülü Günler, Cihan Aktaş (Sayfa 70)Son Büyülü Günler, Cihan Aktaş (Sayfa 70)
2 /