·
Okunma
·
Beğeni
·
1.119
Gösterim
Adı:
SON CASUS
Baskı tarihi:
1986
Sayfa sayısı:
518
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
ALTIN KİTAPLAR
Baskılar:
Son Casus
SON CASUS
Sonuncu Xəfiyyə
640 syf.
·11 günde·Beğendi·8/10 puan
Daha önce birçok kez casus filmleri izlemiştim ama hayatımda ilk defa casus romanı okuma fırsatım oldu. Benim için çok farklı bir tecrübeydi Son Casus. Yazarımız John Le Carre dünyada çok bilinmesine karşın ülkemizde pek tanınmıyor. Buna rağmen kitapları yine de çeviren ve bizim okumamıza sunan Alfa Yayınevi’ne teşekkür etmek istiyorum. Gelin incelemeye geçelim.

Kitapları anlayabilmemiz için öncelikle yazarlarını anlamamız onların yaşamlarına bakmamız gerekiyor diye düşünüyorum. John Le Carre’nin yaşamına baktığımızda İngiliz Dış İşleri Bakanlığında çalışıtığını ve MI6 de ajanlık yaptıktan sonra emekli olup casusluk, ajanlık ile ilgili romanlar yazmaya başladığını görüyoruz. Hatta İngiltere’de romanları en çok sinemaya aktarılan yazarlardan birisi. Romandaki ana karakterimiz Magnus Pym’in yaşamı yazarımızın yaşamıyla çok fazla benzeşiyor. Onun da küçükken annesi hayatında olmamış, onun da babası ile sıkıntılı bir ilişkisi olmuş ve o da çok çapkın birisiymiş.

Kitap çok yavaş başlıyor hatta ben dedim ki “Aman Allah’ım yandık ya eğer böyleyse ben bu kitabı nasıl bitireceğim?” ama neyse ki endişelerim boşa çıktı ve birkaç bölümden sonra hikaye açıldı. En sonuna gelindiğinde ise keşke bitmeseydi bile dedim. Kitabı okurken farklı bir tür okuduğumu her sayfasında hissettim. Çünkü ben genelde bilim kurgu veya fantastik daha çok severim ama arada bir farklılıklar da gerekiyor. Kitapta çok yerli yerinde psikoloji, insanı içine alan bir gerçekçilik var.Karakterlerin dilinden çok iyi anlayabiliyoruz halbuki hangimiz casusluk yaptık ki dimi yani en azından ben yapmadım.

Son olarak bir sorgulama yaparak bitirmek istiyorum yazımı. Politikacılar destekliyor diye, kanun adamları görmezden geliyor diye yanlış, yanlış olmaktan çıkar mı? İnsanın vicdanı da yoksa geriye neyi kalır ki?
640 syf.
·Beğendi·10/10 puan
İngiliz diplomat Magnus Pym bir gün aniden ortadan kaybolduğunda herkes onun karşı tarafa geçtiğini düşünür. Magnus Pym’i bulmak için amansız bir av başlar. Kayıp koca, oğluna düşkün baba ve gizli ajan Pym’in bütün hayatının bir sır yumağı olduğu çok geçmeden ortaya çıkar. On yedi yaşından beri iki akıl hocası yönlendirmiştir Pym’i. İki akıl hocasının yarattığı, casusların, yalancıların ve devletlerin gizli dünyasında kendi yolunu bulmaya çalışan masum kahraman, kusursuz casustur o. Usta yazar John le Carre’nin kaleminden bir solukta okuyacağınız bir casus hikayesi.


“Le Carre’nin başyapıtı... kusursuz bir roman.”
Sunday Times
640 syf.
·11 günde·7/10 puan
Enteresan bir roman bu. 2020nin son günlerinde hayatını kaybeden eski MI6 mensubu Le Carre zaten iyi bir yazar; ama ismine aldanıp ‘salt bir casusluk romanı’ sanmamak lazım Son Casus’u. Ciddi bir psikolojik tahlil, bölünmüş kişilikler ve sosyal ilişkiler çözümlemesi...
Bilgi olmazsa biz yalnızca bir hiçiz. Ama bilgimizle dünyanın istediğimiz yerine gidebiliriz. Kaplumbağalar gibi evimizi sırtımızda taşıyor oluruz.
John Le Carré
Alfa Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
SON CASUS
Baskı tarihi:
1986
Sayfa sayısı:
518
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
ALTIN KİTAPLAR
Baskılar:
Son Casus
SON CASUS
Sonuncu Xəfiyyə

Kitabı okuyanlar 11 okur

  • Merve
  • M

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0