Kitap
Sondan Bir Önceki Gerçek

Sondan Bir Önceki Gerçek

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.6
20 Kişi
37
Okunma
18
Beğeni
329
Gösterim
304 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 8 sa. 37 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Alfa Yayınları · 3 Ağustos 2018 · Karton kapak · 9786051717890
Batı demokrasileri ile Sovyet kontrolündeki devletler arasında kopan nükleer savaş olalı on üç yıl olmuş. Savaş sırasında radyasyon nedeniyle karınca tankı denen yeraltı sığınaklarına inen insanlar yukarıda hâlâ bir savaşın devam ettiğine inanır ve gerçekte olmayan bir savaşta çarpışacak yeni robotlar üretirler. Yukarıda ise işler çok başkadır. Savaş bittikten sonra seçkinler dünyanın milyonlarca sıradan insan olmadan çok daha yaşanabilir olduğuna karar vererek yeryüzünü koca bir parka dönüştürmüştür. Gerçekte aşağıdakilerin ürettiği kurşun askerlerden oluşan bir maiyetleri ve dönümlerce mülkleri vardır. Bu yalanı sürdürecek film setleri inşa eder ve tanklara yayınlanan konuşmaları yazarlar. Ne var ki bir gün Tom Mix adındaki bir karınca tankında robot imalatından sorumlu başteknisyen ölür ve ... gerçekler Philip K. Dick’te en umulmadık biçimlerde ortaya çıkar. Sondan Bir Önceki Gerçek’deki Ajansın adresinin Philip K. Dick’in gerçek hayattaki edebiyat ajansının adresi olduğunu da meraklılar için not düşelim.
5 mağazanın 5 ürününün ortalama fiyatı: ₺22,08
8.6
10 üzerinden
20 Puan · 5 İnceleme
BENGÜ ILGIN
Sondan Bir Önceki Gerçek'i inceledi.
304 syf.
·
14 günde
·
Puan vermedi
Çok uzun zaman once alıp kütüphaneme koymuştum bu kitabı. Ancak şimdi okuyup bitirebildim. Öncelikle konusunun çok ilgi çekici olduğunu söyleyebilirim. Devletler arası bir savaş meydana gelmiş, insanların büyük bir çoğunluğu "karınca tankı" dedikleri yeraltı sığınaklarında yaşamaya başlamış. Savaşın bitmesinin üstünden yıllar geçmesine rağmen yeryüzünde yaşayan "güçlü" insanlar, yeraltında kalan insanların yeryüzüne çıkmasını istememişler ve savaşın devam ettiği yalanını uydurarak aşağıdaki insanları kandırıyorlar. Toplumun aklıyla oynamanın, yalan dolanla itaat ettirmenin ve baskılamanın ne kadar kolay olduğunu, insanların tekelde olan yönetimi sırf korkularından ve "bana birşey olmasın" diyerek ahlaklarına ters gelmesine rağmen kabullenişini anlatan pek cok açıdan incelenmesi gereken bir kitap bence. Ne var ki dilini çok sevemedim, anlatımının daha heyecanlı, karakterlerin daha belirgin olabileceğini düşünüyorum. Yine de beni etkileyen bir kitaptı.
Sondan Bir Önceki Gerçek
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
Dodorella
Sondan Bir Önceki Gerçek'i inceledi.
304 syf.
·
7 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Su gibi bir kitap. Gönderme yok, hikâyenin aksine kandırmaca yok, lafı geveleme yok. Hikaye kendi içinde tutarlı. Alışılagelmiş son yok. Düşündürücü, ahlâkî mesaj kaygısı taşıyor. Kafamda soru işaretleri bırakan hususları var, daha bilimsel bir dil taşısaydı açıklardı belki ama yalınlığını yitirebilirdi, hikaye akışı bozulabilirdi. Çok başarılı, yazarın okuduğum ilk kitabı, bu kadar beklemiş olmaktan utandım.
Sondan Bir Önceki Gerçek
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
İlker İnsel
Sondan Bir Önceki Gerçek'i inceledi.
304 syf.
·
2 günde
·
7/10 puan
Yazarın okuduğum ilk kitabı. Daha iyi kitapları olduğunu biliyorum ama konusu sebebiyle bu kitapla başlamak istemiştim. Kitap akıcı fakat karakterler biraz havada kalıyor. Hızla yazılmış bir kitap gibi. Bazı detaylar okurken sizi tatmin etmiyor. Konusu sebebiyle tercih edilebilir. Akıcı ve her sayfa da insanı merakta bırakıyor.
Sondan Bir Önceki Gerçek
OKUYACAKLARIMA EKLE
Fk
Sondan Bir Önceki Gerçek'i inceledi.
304 syf.
·
Puan vermedi
Birbirine düşman iki süper güç, nükleer savaş olmuş ama yönetenlerin çıkarları ortak payda olduğundan, barış yapıldığı ve dünyanın artık yaşanabilir bir yer olduğunu geniş kitlelerin bilmesine gerek yok demişler. Savaş var diye kandırılanlar yeraltında güya radyoaktiviteden korunurken yönetici sınıf yerüstünde geniş geniş yayılmakta ta ki yalan ağı parçalanana kadar. Kitlelerin yalan dolanla ne kadar kolay etkilenip ne kolay yönetildiğini anlatan şahane kitap (pek çok farklı açıdan okunabilir) ( bu arada #hughhowey #wool üçlemesinin ilki #silo ‘yu nereden esinlenmiş anlamış oldum, o da PKD hayranıymış demek ki) #sondanbiröncekigerçek #philipkdick
Sondan Bir Önceki Gerçek
OKUYACAKLARIMA EKLE
1