Süper Zeka (Yapay Zeka Uygulamaları, Tehlikeler ve Stratejiler)

·
Okunma
·
Beğeni
·
812
Gösterim
Adı:
Süper Zeka
Alt başlık:
Yapay Zeka Uygulamaları, Tehlikeler ve Stratejiler
Baskı tarihi:
Ocak 2019
Sayfa sayısı:
392
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052116784
Orijinal adı:
Superintelligence
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Koç Üniversitesi Yayınları
Baskılar:
Süper Zeka
Superintelligence
Diğer hayvanların güçlü kasları ve pençeleri var, bizimse daha akıllı beyinlerimiz. Genel zeka bakımından sahip olduğumuz mütevazı üstünlük sayesinde dil, teknoloji ve karmaşık bir toplumsal örgütlenme geliştirmeyi başardık. Bu üstünlük, her kuşağın öncekilerin başarılarına yenilerini eklemesiyle zaman içinde daha da ilerledi. Bir gün insan beynini aşan makine beyinler yaratmayı başarırsak, o zaman bu yeni süper zeka çok güçlü hale gelebilir. Nasıl ki şu an gorillerin kaderi biz insanlara bağımlıysa, bizim türümüzün kaderi de makine süper zekâsının eylemlerine bağlı olabilir. Ancak bizim de bir üstünlüğümüz var: yapay zekayı insanlar yaratacak. İnsani değerleri koruyacak bir tür süper zeka yaratabiliriz. Bunu yapmak için kesinlikle güçlü bir nedenimiz olacaktır.

Nick Bostrom, süper zeka olasılığının sunduğu zorluğu ve buna en iyi şekilde nasıl yanıt verebileceğimizi anlamaya çalışıyor. İnsanlığın geçmişten bu yana karşılaştığı en büyük zorluk budur demek yanlış olmaz. Bu işi başaralım ya da başaramayalım, muhtemelen karşılaşıp karşılaşacağımız son zorluk olacak.

Zekanın doğasını detaylıca inceleyen bu kitap, doğal ve yapay zekânın içeriğini ve sınırlarını kapsamlı bir şekilde sunuyor. Gelecek belki doğal, belki de yapay zekânın elinde olacak ama kesin olan bir şey varsa, zeka evrendeki varlığını sürdürecek.

“Bu kitabı hararetle öneriyorum.”

-Bill Gates
392 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Bir mühendis olarak felsefenin, teknoloji ile gelen potansiyel riskleri tespit ve güvenli gelecek inşa etmedeki yerini daha iyi anladım. Sadece algoritma ve kodlama öğrenerek çok dar bir bakış açısı oluyor. Böyle kitaplar bakış açısını genişletiyor insanın. Kitap şu soruları araştırıyor;
Süper zeka nedir? Neler yapabilir? Nasıl oluşturulabilir? Yapay zeka son gelişmelere göre hangi kapasitede çözümler üretiyor? Yapay zeka süper zeka haline ne zaman gelir? Birileri bir yerlerde gizlice oluşturuyor olabilir mi? İnsanın düşünme kapasitesini çok aştığında nasıl davranır? İnsan süper zekalaştırılabilir mi? Bizi bekleyen potansiyel tehlikeler neler olabilir? Bunlara nasıl önlemler alınabilir? Bir süper zekayı programlarken hangi nihai hedeflere göre programlanmalıdır? Bu nihai hedefler ne kadar anlaşılır durumda?

Benim aklıma getirdiği sorular;
Bizim nihai hedeflerimiz neler? Bizi yapay zekalı bir robottan ayıran şey ne? Eğer bu hızla teknoloji gelişmeye devam ederse 10 15 yıl sonra biz ne yapıyor olacağız? Okuduğumuz okulun öğrendiğimiz dillerin bir anlamı kalacak mı? Gelecekte en değerli şey ne olacak?

Kitap güzel ama şunu söylemeden edemeyeceğim, çeviri çoğu yerde can sıkıcı. Zaten zor olan kitabı gereksiz az bilinen kelimelerle daha da zorlaştırmış. Ayrıca bazı uzun, bol virgüllü cümleler direk ingilizce kalıbıyla çevrilmiş. Cümle sonuna kadar başı unutuluyor. Algoritma anlatıldığı bölümler Osmanlıca ile karmaşıklaştırılmış. Tam amaç nedir anlamadım. Yine de eline sağlık, sonuçta bayağı zor bir kitap çevirmiş çeviren.
392 syf.
·Beğendi·5/10 puan
Kitap zeka çalışmalarına ilgi duyanlar için detaylı ve harika bir kitap. Ancak ben alırken içeriği ile ilgili bir araştırma yapmadığım için beklentimi karşılamadı. Daha çok futurizm dolu bir kitap bekliyordum. Yapay zeka uygulamalarına yönelik örneklerle, bilim kurgu dolu, detaydan daha çok örneğin bol olduğu hayal kurduracak türdendi beklediğim. . Ancak buna rağmen öğrendiğim şeylerde olmadı değil "beyin emülasyonu" kavramını öğrenmiş oldum. Beynin download işleminin yüksek görüntü işleme teknikleri ile yapılacağını bununda kısa zamanda olamayacağını öğrendim. Yapay zeka ile biyolojik zekanın günün birinde mutlaka karşı karşıya geleceğini ve sonuçlarının ne olacağını da kimsenin bilmediğini çıkardım.
Tarihsel açıdan yapay zekalı araştırmacılarının kendi alanlarındaki ilerleme hızlarını ya da gerçekleşecek önemli ilerlemeleri tahmin etme konusundaki sicilleri pek parlak değildir. Bir yandan satranç oynamak gibi bazı görevlerin şaşırtıcı derecede basit programlar tarafından yapılabildiği anlaşılmıştır makinelerin asla şunu ya da bunu yapamayacağını söyleyen hayırcıların yanıldığı defalarca kanıtlanmıştır. Diğer yandan alandaki isimlerin daha tipik hatalarından biri de bir sistemin gerçek dünyadaki görevleri düzgün şekilde yaparken karşılaşacağı zorlukları hafife almaları ya da kendi gözde projelerinin ya da tekniklerinin üstünlüklerini abartmalarıdır.
Analitik sistemler borsadaki eğilimleri ve örüntüleri takip etmek ya da tarihsel fiyat hareketleri ile altta kayan yazılardaki kilit kelimeler gibi dış değişkenler arasında bağlantı kurmak için veri madenciliği teknikleri ve zaman serisi analizine başvuruyorlar.

Diğer sistemler piyasaların içinde yada arasında arbitraj fırsatları bulma konusunda ya da milisaniyeler içinde gerçekleşen çok küçük fiyat hareketlerinden kar elde etmeye çalışan küçük frekanslı alım satımda uzmanlaşmıştır.

Algoritmik yüksek frekansı alım satım yapanlar ABD borsasında yapılan hisse senedi işlemlerinin yarısından fazlasını oluşturuyor. Algoritmik Ticaret 2010 Flash Crash'ında (borsanın çöküşü) bir role sahiptir.

Flash Crash'teki bilgisayar programları özel olarak zeki ya da karmaşık değildi ve yaratıkları tehdit türü bu kitabın ileriki kısımlarında makine süper zekası olasılığına ilişkin olarak dile getireceğimiz kaygılardan farklıdır. Gelgelelim bu olaylardan birkaç yararlı ders çıkarılabilir Bunlardan biri tekil olarak basit bileşenler arasındaki işlemler (satış algoritması ve yüksek frekanslı algoritmik ticaret programları gibi) karmaşık ve beklenmedik sonuçlar doğurabilir. Bir sistemde yeni öğeler devreye sokulması sistemik riskler doğurabilir.

Çıkarılacak bir diğer ders ise şudur; ... program müthiş bir mantıksal tutarlılıkla talimatı etkilemeye devam ettiğinde feci sonuçlar doğurabilir. Algoritma Tamda yapacağını yapar ve çok özel bir türde Algoritma olmadıkça eylemlerinin Absürt uygunsuzluğuna hayretler içinde baka kalmamızı umursamaz.

.. akla yatkın görünen bazı kuralların hangi Özgül açılardan yanlış gidebileceğini ön görmenin zorluğu.
Potansiyel zeka patlamasının olası risklerine karşı; büyük oyuncuların oyuna nasıl, ne zaman ve neyle gireceklerine, bireysel aktivistlerin başlangıçtaki çabaları büyük etki yapacaktır.
Önde gidenin, diğer devletlere yıkım tehdidiyle değil de, sadece nüfuslarının çoğunu, son derece etkili şekilde tasarlanmış bir reklam ve propaganda kampanyasıyla, küresel birliğin faziletlerini öve öve bitiremeyerek ikna etmesi sonucu, gönüllü olarak silahlarını bıraktırabildiği daha da büyük bir teknolojik üstünlük düzeyini düşünün. Eğer bunu herkese yarar sağlama niyetiyle yaparlarsa; örneğin ulusal rekabetleri ve silah yarışlarını adil, temsili ve etkili bir dünya hükümeti ile sağlarlarsa; geçici stratejik üstünlüğün daimi tekele dönüşmesine ahlaki sebeplerden dolayı itiraz edecek kimse belki de kalmaz.
Dolayısıyla çeşitli değerlendirmeler, süper zekanın gelecekteki gücü yeterli stratejik üstünlüğe erişince, bunu gerçekte tekel oluşturmak için kullanma ihtimalinin yüksek olduğu yönündedir.
"Let an ultraintelligent machine be defined as a machine that can far surpass all the intellectual activities of any man however clever. Since the design of machines is one of these intellectual activities, an ultraintelligent machine could design even better machines; there would then unquestionably be an "intelligence explosion", and the intelligence of man would be left far behind. Thus the first ultraintelligent machine is the last invention that man need ever make. "
Yapay zeka bir tür bilim devrimi yaşayabilir ve bu sırada dünya görüşü sarsılıp, belki daha öncesinde değerler hakkındaki düşünme tarzının kafa karışıklıklarına ve yanılsamalara dayalı olduğunu keşfettiği ontolojik krizlere girebilir. Ama insanaltı gelişim düzeyinde başlayıp sonrasındaki galaktik bir süper zeka haline geleceği gelişimi boyunca devam eden yapay zekanın tutumuna özünde değişmeyen bir nihai değer rehberlik edecektir. Bu nihai değer, yapay zekanın genel entelektüel ilerleyişinin doğrudan sonucu olarak, yapay zeka tarafından daha iyi anlaşılacaktır. Ve olgun yapay zekanın özgün programlayıcılarına kıyasla bunu çok farklı anlaması muhtemeldir. Ama bunu rastgele ya da hasmane bir tarzda değil iyicil derecede uygun bir tarzda farklı diye görmek gerekir. Bunun nasıl başarılı olacağı ise cevabı henüz bulunmamış bir sorudur.

Özetle, akla yatkın insan değerleri yüklemek için değer öğrenme yaklaşımında nasıl yararlı olacağı henüz bilinmiyor. Şu anda bu yaklaşım, bir mevcut teknikten ziyade bir araştırma programı olarak görülmelidir. Eğer işe yararsa değer yükleme problemine en ideal çözümü oluşturabilir.
Kuşların varlığı havadan ağır uçuşun fiziken mümkün olduğunu kanıtlanmış ve uçan makineler yapma çabalarını teşvik etmiştir. Ama ilk çalışan uçaklar kanat çırpmamıştır. Makine zekâsının da insanların yapay bir mekanizma yoluyla başardıkları uçuş gibi mi yoksa doğal yollarla gerçekleşen yangınları kopyalarak hatmettiğimiz tutuşma işlemi gibi mi olacağı tartışmaya açıktır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Süper Zeka
Alt başlık:
Yapay Zeka Uygulamaları, Tehlikeler ve Stratejiler
Baskı tarihi:
Ocak 2019
Sayfa sayısı:
392
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052116784
Orijinal adı:
Superintelligence
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Koç Üniversitesi Yayınları
Baskılar:
Süper Zeka
Superintelligence
Diğer hayvanların güçlü kasları ve pençeleri var, bizimse daha akıllı beyinlerimiz. Genel zeka bakımından sahip olduğumuz mütevazı üstünlük sayesinde dil, teknoloji ve karmaşık bir toplumsal örgütlenme geliştirmeyi başardık. Bu üstünlük, her kuşağın öncekilerin başarılarına yenilerini eklemesiyle zaman içinde daha da ilerledi. Bir gün insan beynini aşan makine beyinler yaratmayı başarırsak, o zaman bu yeni süper zeka çok güçlü hale gelebilir. Nasıl ki şu an gorillerin kaderi biz insanlara bağımlıysa, bizim türümüzün kaderi de makine süper zekâsının eylemlerine bağlı olabilir. Ancak bizim de bir üstünlüğümüz var: yapay zekayı insanlar yaratacak. İnsani değerleri koruyacak bir tür süper zeka yaratabiliriz. Bunu yapmak için kesinlikle güçlü bir nedenimiz olacaktır.

Nick Bostrom, süper zeka olasılığının sunduğu zorluğu ve buna en iyi şekilde nasıl yanıt verebileceğimizi anlamaya çalışıyor. İnsanlığın geçmişten bu yana karşılaştığı en büyük zorluk budur demek yanlış olmaz. Bu işi başaralım ya da başaramayalım, muhtemelen karşılaşıp karşılaşacağımız son zorluk olacak.

Zekanın doğasını detaylıca inceleyen bu kitap, doğal ve yapay zekânın içeriğini ve sınırlarını kapsamlı bir şekilde sunuyor. Gelecek belki doğal, belki de yapay zekânın elinde olacak ama kesin olan bir şey varsa, zeka evrendeki varlığını sürdürecek.

“Bu kitabı hararetle öneriyorum.”

-Bill Gates

Kitabı okuyanlar 14 okur

  • Moiz
  • hasan kurtoğlu
  • Onur Koç
  • Castiel
  • Ali Riza Sonmezisikli
  • Emine B.
  • MERTCAN ÖZKAN
  • Onur atay
  • Kerem Eser
  • Damla Arslan

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%12.5 (1)
9
%12.5 (1)
8
%12.5 (1)
7
%0
6
%25 (2)
5
%25 (2)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0