Tarih ve Miras Antik Çağdan Cumhuriyet'e Anadolu, Türk ve İslam Medeniyeti

7,3/10  (3 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
33 gösterim
8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın hayatta iken kaleme aldığı tek kitap! Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın kaleme aldığı bu kitap; Özal’ın, Türk’ü, dünyaya yanlış anlatan Avrupa’ya karşı bir isyan, bir çağrıdır. Anadolu’da kurulan ilk medeniyetlerden bu tarafa, Avrupa’nın mayası olarak tabir ettiği kültürün izini süren Özal; Truva Savaşından Kavimler Göçü’ne, Haçlı Seferlerinden İstanbul’un Türkler tarafından fethine, Rönesans’tan Fransız İhtilali’ne kadar dünya tarihinin kritik dönemlerini analiz ediyor. Hristiyanlığın Anadolu’ya girişi, Türklerin Anadolu’yu fethi, Türk-İslam Rönesansı’nın Avrupa kültürüne etkileri, Atatürk’ün devam ettirdiği Osmanlı Reform Süreci; Turgut Özal’ın ısrarla üzerinde durduğu Anadolu Birliği’ni anlamamıza yardım ediyor.

Turgut Özal, Fatih Sultan Mehmet’in Truva’da saklı mesajı hangi sebeple aradığını yorumlarken Avrupalılara sesleniyor: Tarihi gerçekleri göz ardı edemezsiniz. Batı, bugünkü kültürünü, Anadolu’ya, Türk ve Yunan düşünürlere, Müslüman bilim adamlarına ve komutanlara borçludur.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  392
 • ISBN:
  9786055535933
 • Yayınevi:
  Yakın Plan Yayınları
 • Kitabın Türü:
Remzi kayabaş 
04 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 31 günde · 2/10 puan

Bu kitabı Turgut Özal'ın yazdığına inanmıyorum. Dikkat çeksin diye adı kullanılmış rahmetlinin. Liselerde okutulan o çok sıkıcı Anadolu tarihi kitabı niteliğinde.