Tek Çocuk Sendromu

7,3/10  (3 Oy) · 
6 okunma  · 
3 beğeni  · 
613 gösterim
Geniş bir yelpazeden 60 tek çocuğun deneyimlerinden yola çıkan ve kendileri de birer tek çocuk olan Jill Pitkeathley ile David Emerson, tek çocukların karşılaştıkları sorunları ve onların yetişkinler olarak bu sorunlarla nasıl başa çıkmayı öğreneceklerini açıklığa kavuşturuyorlar.Tek çocuğu farklı yapan nedir?

Tek çocuğun ebeveynlerine karşı her şey olmak yönündeki sorumluluk hissinin sonuçları nedir?

Tek çocuklar genelde hep yalnız olduklarını hissederler, hatta sevdiklerinin yanında bile; bu durumda kalıcı ilişkiler kurmaları nasıl mümkün olur?
Ailelerin tek çocuk sahibi olma eğilimi gösterdikleri günümüzde, bu kitap acil ve gittikçe büyüyen bir ihtiyaca karşılık veriyor. Bu her tek çocuk ebeveyni yahut eşinin okuması gereken bir kitap, bunun yanında tek çocuğun ilişkileri, arkadaşları ve işi konusunda da son derece kendine has bir acil yardım kılavuzu.

"Okumuş olduğum en iç rahatlatıcı kitaplardan biri."
-Virginia Ironside, 'The Independent'-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  355
 • ISBN:
  9786053846567
 • Çeviri:
  Emrah Saraçoğlu
 • Yayınevi:
  Yakamoz Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
SelinGuzel 
13 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bir tek çocuk olarak, diğerleriyle bu kadar çok ortak noktam olacağını hiç düşünmemiştim kitabı okuyana dek. Kendileri de birer tek çocuk olan iki yazar tarafından isim verilmeden tek çocuklarla yapılan röportaj ve yorumlara yer verilen kitapta yalnızca çocuk olmak değil aynı zamanda bir tek çocuğun ebeveyni ya da eşi olmak da ele alınıyor. Kardeşi olmadan büyümenin karaktere ne derece yansıdığını görmek açısından faydalı bir kitap.

Sıla Aytamga 
23 Kas 2015 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

Kardeşi olmayan insanların; üzerlerinde hissettiği yükler, yaşadıkları yalnızlıklar, başka bir çocukla birlikte büyümemenin kişinin üzerindeki ne gibi tesirler yaratabileceğini anlatan detaylı bir çalışma. Tek çocukların eş ve ebeveynlerine de öneriler bölümü var.

Kitaptan 1 Alıntı

SelinGuzel 
21 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Dışardan bakıldığında, tek çocuklar pek maharetli gözükebilir ve aslında öyle de olabilirler. Onlar dışardan değil, içerden yemiştir ayvayı.

Tek Çocuk Sendromu, Jilly PitkeathleyTek Çocuk Sendromu, Jilly Pitkeathley