Tekil Nesneler (Mimarlık ve Felsefe)

10,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
254 gösterim
Bir tekil nesne nedir? Tuhaf bir şey, bir tür göktaşı, tek bir noktada toplanmış, hiçbir şeyle değiş tokuş edilemeyen bir mutlak. Bir fikir olabilir, bir bina olabilir, bir renk, bir duygu, bir insan olabilir. Daima tekilliğidir onu tehlikeye atan. Kültürün medyatikleşmesi ve globalleşmesi, değerlerin değersizleşmesi ve yalnızca kanılardan oluşan bir düşüncenin genelleşmesi karşısında, tekil nesneler hâlâ nerede bulunabilir? Nasıl tanımlanabilir, yaratılabilir, korunabilir, tanınabilirler?

Söyleşilerini işte bu tema etrafında örüyor Jean Nouvel ve Jean Baudrillard. Mimar ve filozof. Çağımızı ilgilendiren başka temel, yakıcı sorunlara da değiniyorlar. Ütopyacı ruhu hortlatarak geleceğin şehrini hayal ediyorlar. Saydamlık ideali ya da ideolojisinin, siyasetten mimarlığa, hemen her alana nasıl yavaş yavaş nüfuz ettiğini soruşturuyorlar. Ve kadim mesele: özgür olmanın zorluğu.

Her ikisinin de yapıt ve araştırmalarına kaynaklık eden "tekillik" motifi üzerine bir deneme. Aynı zamanda bir etik oluşturma çabası. Dünyadaki büyük değişimlerle cebelleşen tutkulu ve sürükleyici bir metin. Mimarlık ve felsefe, daha önce hiç bu kadar açık ve kesin bir şekilde "karşı karşıya" gelmemişti.

K. Michael Hays'in önsözüyle…
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  102
 • ISBN:
  9789944757454
 • Çeviri:
  Aziz Ufuk Kılıç
 • Yayınevi:
  Yapı Endüstri Merkezi Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 12 Alıntı

Mavi Lotus 
24 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Artık şeylerin nasıl olup bittiğini görmek istemiyoruz, yalnızca sonucu görmek istiyoruz. Artık geriye kalan yalnız bu. Başarıya ulaşıldığında geriye kalan tek şey eylem; oraya varmanın yolu siliniyor, ilginçliğini yitiriyor.
/Jean Nouvel/

Tekil Nesneler (Mimarlık ve Felsefe), Jean Baudrillard (Sayfa 50 - YEM Yayın)Tekil Nesneler (Mimarlık ve Felsefe), Jean Baudrillard (Sayfa 50 - YEM Yayın)
Mavi Lotus 
02 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Jean Nouvel: Bankalar camla korunduğundan beri saydamlık kutsanıyor!

Tekil Nesneler (Mimarlık ve Felsefe), Jean Baudrillard (Sayfa 85 - YEM Yayın)Tekil Nesneler (Mimarlık ve Felsefe), Jean Baudrillard (Sayfa 85 - YEM Yayın)
Mavi Lotus 
02 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Jean Nouvel: Serendipçe mi?
Jean Baudrillard: Evet, serendipçe. Kimse bunun tam tanımını bilmiyor... Bir şeyi ararken bambaşka bir şey bulma olgusu.

Tekil Nesneler (Mimarlık ve Felsefe), Jean Baudrillard (Sayfa 94 - YEM Yayın)Tekil Nesneler (Mimarlık ve Felsefe), Jean Baudrillard (Sayfa 94 - YEM Yayın)
Mavi Lotus 
02 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Jean Nouvel: Bir tür mimari "Darwinizm" var: insanın maksimum mekan aşmaya, maksimum mekan kaplamaya çalıştığı, kendini olabilecek en iyi biçimde, ama en az maddeyle yalıtmaya çalıştığı ve bunu yapmış gibi görünmemeye çalıştığı bir evrim.

Tekil Nesneler (Mimarlık ve Felsefe), Jean Baudrillard (Sayfa 84 - YEM Yayın)Tekil Nesneler (Mimarlık ve Felsefe), Jean Baudrillard (Sayfa 84 - YEM Yayın)
Mavi Lotus 
03 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Jean Nouvel: (...) Aynı zamanda bir mimari çalışma, çok farklı duyarlıklara sahip kişiler tarafından hissedilebilmeli, dolayısıyla bu çok çeşitli insanların dikkatini çekebilecek birtakım kilometre taşları koymak gerekiyor.

Tekil Nesneler (Mimarlık ve Felsefe), Jean Baudrillard (Sayfa 95 - YEM Yayın)Tekil Nesneler (Mimarlık ve Felsefe), Jean Baudrillard (Sayfa 95 - YEM Yayın)
Mavi Lotus 
03 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Jean Baudrillard: Herhangi biri eline fırçayı alıp bir binaya müdahale edemez, ama herhangi biri kötü bir makale yazabilir; bu bölgede kolaylık tehlikeli.

Tekil Nesneler (Mimarlık ve Felsefe), Jean Baudrillard (Sayfa 97 - YEM Yayın)Tekil Nesneler (Mimarlık ve Felsefe), Jean Baudrillard (Sayfa 97 - YEM Yayın)
Mavi Lotus 
24 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Büyülenme bir mutluluk türü müdür?
/Jean Baudrillard/

Tekil Nesneler (Mimarlık ve Felsefe), Jean Baudrillard (Sayfa 52 - YEM Yayın)Tekil Nesneler (Mimarlık ve Felsefe), Jean Baudrillard (Sayfa 52 - YEM Yayın)
Mavi Lotus 
 02 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Jean Nouvel: Mimarlar şehir dokusunu durmaksızın değişikliğe uğratırlar, ama şehrin evrimine direnirler.

Tekil Nesneler (Mimarlık ve Felsefe), Jean Baudrillard (Sayfa 65 - YEM Yayın)Tekil Nesneler (Mimarlık ve Felsefe), Jean Baudrillard (Sayfa 65 - YEM Yayın)
Mavi Lotus 
02 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Jean Baudrillard: Önyazgı biraz farklı. O, sonun başlangıçta olduğunu söyleyen, ama sonu ortadan kaldırmayan şey.

Tekil Nesneler (Mimarlık ve Felsefe), Jean Baudrillard (Sayfa 92 - YEM Yayın)Tekil Nesneler (Mimarlık ve Felsefe), Jean Baudrillard (Sayfa 92 - YEM Yayın)
Mavi Lotus 
28 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Jean Nouvel: Yazar, yazı adamı, filozof, asla kimseden izin almak zorunda değil.

Jean Baudrillard: Yazının kısıtlamasız yazıldığını sanıyor gibisin. Benim senden daha az kısıtlamam olduğu doğru. Ama yazar olarak, düşünür ya da araştırıcı olarak, bir sisteme tabiyim - örneğin gitgide daha çok sabuklayan bir editoryal sisteme.

Jean Nouvel: Yine de önemli olan şu ki, sen, eğer yayımlamak istemezlerse belki otuz yıl sonra unutulacak bir kitap yazabilirsin, ama kitap var olacaktır. Oysa proje halindeki bir bina var değildir... Elle yazılmış bir eser, bir çekmecenin dibinde mühürlü bile olsa, vardır. Yalnızca sinopsis yazan bir sinemacı ya da yalnızca plan çizen bir mimar hiçbir şey gerçekleştirmiş olmaz...

Tekil Nesneler (Mimarlık ve Felsefe), Jean Baudrillard (Sayfa 80 - YEM Yayın)Tekil Nesneler (Mimarlık ve Felsefe), Jean Baudrillard (Sayfa 80 - YEM Yayın)
2 /