Tersyüz

8,7/10  (144 Oy) · 
269 okunma  · 
111 beğeni  · 
5.210 gösterim
"Tersyüz bize modern yaşamın unutturduğu duyguları hatırlatıyor. Güzellik sadece yüzeysel olabilir ama bu hikâye ta içinize işleyecek ve uzun süre aklınızdan çıkmayacak." 
-A Love Affair With Books -

"Zaman zaman sizi neye uğradığınızı şaşırtan bir kitap okursunuz. Bu kitap benim için tam olarak böyleydi. Bugüne kadar okuduğum en güçlü hikâyeydi ve bana inanın, çok çok fazla kitap okuyorum. " - Holly Kelly, Rising kitabının yazarı.-

"Hiçbir Çirkin, Ambrose kadar yakışıklı, hiçbir Güzel de Fern kadar naif olmamıştı! Tersyüz sizi toplum yargılarının ötesine götürerek, yaralı ve genç kalplerin bir attığı bu duygusal hikâyeyle içine çekecek." -Romancekolik-

"Tersyüz, sevginin, arkadaşlığın, kaybetmenin ve hayata dair ikinci bir şansın, duygusal, yürek burkan ama aynı zamanda içinizi ısıtacak, kolay kolay unutamayacağınız öyküsü." 
-Tuğçe'nin Kitaplığı-

Ambrose Young okulun en çekici çocuğu ve kasabanın yıldız güreşçisiydi. Uzun boylu ve yapılı bir vücudu, omuzlarına değen saçları ve yakıcı gözleriyle aşk romanlarının kapaklarını süsleyebilecek kadar yakışıklıydı. Fern Taylor bunun farkındaydı ve Ambrose Young'a âşıktı. Belki de bu kadar yakışıklı olduğu için Fern asla onunla birlikte olabileceğini düşünmemişti. Ta ki her şey tersyüz olana ve Ambrose'un eski yakışıklılığından eser kalmayana kadar… Tersyüz, beş genç adamın küçük bir kasabadan kalkıp savaşa gidişinin ve içlerinden sadece birinin geri dönüşünün hikâyesi... Hayatı, benliği, güzelliği kaybetmenin hikayesi... Bir kızın, yıkılmış bir çocuğa ve yaralı bir savaşçının, sıradan bir kıza olan aşkının hikâyesi... Kalp kırıklığının üstesinden gelen bir arkadaşlığın ve bilinen kalıpların dışına çıkan bir kahramanın hikayesi... Tersyüz, hepimizin içinde biraz iyiliğin biraz da kötülüğün olduğunu keşfettiğimiz modern çağın Güzel ve Çirkin'i...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2014
 • Sayfa Sayısı:
  376
 • ISBN:
  9786055016227
 • Orijinal Adı:
  Making Faces
 • Çeviri:
  Arzu Altınanıt
 • Yayınevi:
  Yabancı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ece 
27 Nis 19:38 · Kitabı okudu · 8 günde · 7/10 puan

İlk başta bu kitabın bana hiç uygun olmadığını düşünmüştüm. Hatta ilk 80 sayfadan sonra kitaba ara verdim. Ve başka bir kitabı okuyup bitirdim.

İyiki de yarım bırakmamışım. Bu kitap o kadar duru bir dille yazılmış ki. Anlamakta zorluk çekmiyorsunuz. Konu çok güzel işlenmiş. İlk sayfalarda dişimizi sıkmamız gerekiyor sadece...

Hiçbir şey düşünmeden alın okuyun bence.

Ceylan 
 15 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tersyüz öyle iyi yazılmış ki hayran kalacaksınız. Fedakar, temiz kalpli insanlar, dostluk, arkadaşlık, sevgi, aşk, hüzün... Her şey bu kitapta. Benim hayatıma bir anlam daha kattı. Bu kitabı hiç bir zaman kelimelerle tam olarak ifade edemedim. O yüzden hep sadece okuyun dedim. Lütfen sadece okuyun ve görün.

İzel Aka 
18 Haz 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Başlarda bu kitap beni pek sarmaz falan diyerek başladım. Ancak daha sonra elimden bırakamadım. Herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum. Bu kitap bana insanların sadece dış görünüşüne bakarak yargılamamayı öğretti. Açıkçası bakış açımı değiştiren bir kitap oldu diyebilirim. Fern ile çok fazla ortak noktamız vardı. Sürekli "Bu kız aynı ben yaa.." derken buldum kendimi.
İşin komik yani sanırım bende de biraz ÇKS (çirkin kız sendromu) var.

Rabia 
02 Mar 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Önümde sınav odaklı bir sene olduğu için bu süre zarfında kurgu bile olsa bana ucundan kıyısından bazı şeyleri öğretecek, şaşırtacak kitaplar okumaya çalışıyorum; bu nedenle bu tarz romanlar okumaya ara vermiştim. Fakat arkadaşım oku diye getirince kıramadım ve doğrusu pişman da değilim. :))

Lise döneminde gözlüklü, diş teli kulllanan, kimsenin dikkatini çekmeyen Fern Taylor ile güreşçi, olağanüstü yakışıklı, her konuda yetenekli olan Ambrose Young kitabımızın ana kahramanları. Bu konu çok klişe bir aşk romanı gibi geliyor ama öyle değil çünkü kitabı klişelerden kurtaran özel yanları var. En büyüğü ise; Fern'in kuzeni, güreş koçunun oğlu Bailey Sheen. Bailey, kas distrofisi hastası. Tekerlekli sandalyesine, sorunlarına rağmen hayatı hiçbir şekilde bırakmıyor. Hatta Ambrose ve Fern bütün mutluluklarını aslında ona borçlu. Bailey kitaptaki her bir karakter üzerinde etkili oluyor, onlara umut oluyor, biz okuyucuları bile gaza getirebiliyor. Ve kesinlikle başına gelenler bu kitabı sıradan bir aşk romanı olmaktan uzağa taşıyor.
Kahramanımız Ambrose Irak'ta askerlik yaparken tüm arkadaşlarını kaybedip, kendisi bütün yakışıklılığını kaybedince işler tersine dönüyor, bambaşka bir insan oluyor. Ama itiraf etmeliyim ki ben Ambrose'u en baştan itibaren sevdim. Normal şartlarda aşk romanlarında erkek kahramanın abartılı şekilde kusursuz tasvir edilmesi bana çok kasıntı gelirdi ama burada o kadar dozundaydı ki, hiç rahatsız olmadım, daha ilk bölümlerinde karakterlere ısındım.

Kitapta geçmişe gidişler de tam yerinde ve hep duygusaldı. Ve bir de, her bölüme koyulmuş isimler var, bunlar başta sıradan geliyor ama kitabın sonunda onun da bir hikayesi olduğunu öğrenince eminim ki bu sizi tebessüm ettirecek. :)

Unutmadan eklemeliyim; bu kitaptan da bazı yeni bilgiler öğrendim. Demek ki insan öğrenmek isteyince her yerden bir şeyler bulabiliyor, değil mi ? :)))

Derin Güğen 
15 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı ilk aldığımda okumaya başladım. İlk birkaç sayfasından sonra konu iyice ortaya çıktı ve sürüklemeye başladı. Kitap o kadar güzel yazılmış ki hissettirdiği duygular ve olaylarda arada durup düşündüm. Gerçekten düşündüren muhteşem bir kitaptı.

(spoiler içerebilir)
Bu kitap beni ne kadar durağanlaştırdı böyle.Kitap için söylenen 'günümüz güzel ve çirkini' kalıbını hiç yakıştıramadım açıkçası, çünkü o kadar basit bulmuyorum(sadece küçük benzerlikler var ama güzel ve çirkinden ayıran büyük farkları da var(bkz: canavar eski yakışıklılığına dönüyor ve bizim canavarımızın başta karakteri de kötü değil).Şunu da söylemeliyim ki kitap başta eğlenceliydi bu kadar çok ağlacağımı tahmin edemedim.Açıkçası kendimi bu denli kaptırmasam da ağlardım çünkü kayıplar derinden yaralıyor beni.Ölen ölüyor(adı üzerinde) ya geriye kalanlar, onların yerine koyarım hep kendimi, bir daha yüzünü görememek, gülüşünü duyamamak,varlığını hissedememek...Öyle acıymış, kedermiş yok bunlar dokunmuyor bana.Okurken ne olacağını biliyorum az çok sayfayı çevirmek gelmiyor içimden, hala yaşıyorlarken bırakayım diyorum ama yarım bırakmayı da yakıştıramıyorum, yazara sitem ediyorum biraz 'neden öldüler ki' diye(kaçılamıyor yine ölümden) sonrası zaten gözyaşları.Bir de şu bölüm başlıkları yok mu yarısında farkettim aslında kime ait oldukalarını, boğazımdaki yumru inmedi 2 gün aşağı
Kitaba gelecek olursak; (evet, biliyorum çok uzattım) Fern(çirkin ama iyi kalpli kızımız) Ambrose'a (atletik yakışıklımız) deliler gibi aşık.Kendini ona hiç layık görmüyor.Ambrose ise Fern'in farkında değil.Tabii hikayemiz bu kadar sığ değil.Ambrose lise arkadaşlarıyla birlikte (kendini sorumlu hissettiği için) askere yazılıyor.Fern'imiz bu sırada serpilip güzelleşirken Ambrose yüzüne aldığı yaralarla tek başına eve dönüyor.Sonra yakınlaşmalar başlıyor.Bir de Fern'in kuzeni Bailey var(onu unutmak mümkün mü).Bailey kas distrofisine sahip ama kendini yıkmıyor bile asıl cesurumuz bence o.(kitabın yıldızı da).Yani yüreğime dokunan bir hikayeydi, okursanız bir şey kaybedeceğinizi düşünmüyorum OKUYUN.
(spoiler içerdi)

Emre Koluman 
24 Mar 22:09 · Beğendi

Güzelliğin sadece dış görünüş olmadığını anlatan harika bir kitap. Çok samimi , güzel bir konusu var. Hepimize bir çok şey katabilecek bir kitap. Bu kitabı kesinlikle okumalısınız. Fern ve Ambrose'nin hikayesini yüreğinizde hissedeceksiniz.

ibiaryu 
12 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Romantizmin sınırlarını zorlayan tadı damağımı yakan bir süre sonra evirip çevirip tekrar sil baştan okuyacağım kadar iddialı bir romandır , kendi edebi fikrim okudum beğendim tavsiyedir.

Ra'nın kitaplığı 
22 Mar 20:44 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bal gibi bir şey ya bu kitap.Konusundan bahsedeyim hemen.Kapakta gördüğümüz kız kızıl saçları ve yamuk dişleriyle çirkin olarak tasvir edilen Fern.Lise döneminde platonik aşkı ise yakışıklı,zeki ve güreşçi Ambrose Young.Bu iki ana karakterden daha çok sevdiğim ise Bailey.Doğuştan kas hastalığı yaşayan ve tekerlekli sandalyeye mahkum olan Bailey aynı zamanda Fern'in kuzeni.Lise bitince Ambrose güreşmek istemediğini fark ediyor ve İrak'a Amerikan ordusunda gönüllü asker olarak gidiyor.Akıllarını çeldigi lise arkadaşlarıyla beraber..Dram burda başlıyor.Geriye bir tek Ambrose sağ kalıyor ve yüzü feci yaralı olarak geri dönüyor.Fern tabiri caizse çirkin ördek gibi güzel bir kuğuya dönüşmüş.Ambrose ise yüzünden utandığı için dışarı bile çıkamaz halde.Fakat Fern ona hala deli gibi aşık..Yüzünün çirkin olması Fern'i neden etkilemedi? Onu hala neden istiyor?Bazı bölümlerde gözlerim doldu,bazı bölümlerinde çok fazla durup 'güzellik' kavramı için düşündüm.Bu yüzden bir alıntı paylaşmak istiyorum en sonunda.Bu kitap kalbinize dokunabilir.Sevdiğimiz insanların kusurları neden zaman geçtikçe bize gözükmez bunu anlatıyor bize..Okunulası hatta alıp onunla uyunulası bir kitap,çok naif çok tatlı.Kalbiniz okumalı bence bu kitabı gözler aracı olsun.Kitapla kalın

Ceren Çetinkaya 
18 May 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Başta kitabın içine giremedim gibi oldum. Ancak sonra müthiş bir şekilde ilerledi. Ne olduğunu anlamadım bile 1 akşamda kitabı bitiriverdim. Kesinlikle en beğendiğim kitaplar arasına girdi.
Hiç beklentim yoktu kitaba başlarken ama kitap beni mahvetti.
Kimi yerlerde güldürdü ancak son 100 sayfa aralıksız gözlerimden yaş aktı. Hep bulanık okudum son kısmı. Müthişti herkes okumalı bence.

5 /

Kitaptan 82 Alıntı

MrsStinson 
26 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

''Asla sevilmek istediğin biçimde sevilmeyeceğin gerçeğini kabullenmek zor.''

Tersyüz, Amy Harmon (Sayfa 87)Tersyüz, Amy Harmon (Sayfa 87)
Ece 
24 Nis 19:58 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Ancak daha fazla dayanamayacağımı düşündüğüm anlar oluyor."

Tersyüz, Amy Harmon (Sayfa 88)Tersyüz, Amy Harmon (Sayfa 88)
Elif İpek 
10 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bağırmıyordu ama ıstırabı sağır ediciydi."

Tersyüz, Amy Harmon (Sayfa 253)Tersyüz, Amy Harmon (Sayfa 253)

William Shakespeare
Şüphe duy yıldızların ateşten olduğundan,
Şüphe duy güneşin gökte salındığından,
Doğrudan şüphe duy, ola ki yalan,
Ama asla şüphe duyma aşkımdan.

Tersyüz, Amy Harmon (Sayfa 158)Tersyüz, Amy Harmon (Sayfa 158)
Ece 
 22 Nis 23:07 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

...Ama bilinmeze doğru bir adım atmayı ister seçsinler ister seçmesinler, bilinmez her halükarda gerçekleşecek, derin uçurum hepsini yutacak ve tanıdıkları yaşam son bulacaktı. Ve hepsi akıbetlerinin fazlasıyla farkındaydı.

Tersyüz, Amy Harmon (Sayfa 74)Tersyüz, Amy Harmon (Sayfa 74)
Fuzuli 
11 Eki 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Herkes birileri için ana karakterdir." diye yorum yaptı. "Önemsiz bir karakter yoktur..."

Tersyüz, Amy HarmonTersyüz, Amy Harmon

Tek başımayım,
Ama hala biriyim.
Her şeyi yapamam,
Ama hala bir şeyler yapabilirim,
Ve her şeyi yapamadığım için,
Geri çevirmeyeceğim yapabildiğim şeyleri.

Tersyüz, Amy Harmon (Edward Everett Hale)Tersyüz, Amy Harmon (Edward Everett Hale)
Nazlıcan Tekdoğan 
18 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ama yanlış bi'şeyler varmış gibi geliyordu, sanki en sevdiğiniz tişörtünüzü ters giymişsiniz gibi...Hala sizin tişörtünüzdü,hala bilindikti ama her şey tersyüz olmuştu.

Tersyüz, Amy HarmonTersyüz, Amy Harmon