Tersyüz

8,7/10  (127 Oy) · 
238 okunma  · 
102 beğeni  · 
4.635 gösterim
"Tersyüz bize modern yaşamın unutturduğu duyguları hatırlatıyor. Güzellik sadece yüzeysel olabilir ama bu hikâye ta içinize işleyecek ve uzun süre aklınızdan çıkmayacak." 
-A Love Affair With Books -

"Zaman zaman sizi neye uğradığınızı şaşırtan bir kitap okursunuz. Bu kitap benim için tam olarak böyleydi. Bugüne kadar okuduğum en güçlü hikâyeydi ve bana inanın, çok çok fazla kitap okuyorum. " - Holly Kelly, Rising kitabının yazarı.-

"Hiçbir Çirkin, Ambrose kadar yakışıklı, hiçbir Güzel de Fern kadar naif olmamıştı! Tersyüz sizi toplum yargılarının ötesine götürerek, yaralı ve genç kalplerin bir attığı bu duygusal hikâyeyle içine çekecek." -Romancekolik-

"Tersyüz, sevginin, arkadaşlığın, kaybetmenin ve hayata dair ikinci bir şansın, duygusal, yürek burkan ama aynı zamanda içinizi ısıtacak, kolay kolay unutamayacağınız öyküsü." 
-Tuğçe'nin Kitaplığı-

Ambrose Young okulun en çekici çocuğu ve kasabanın yıldız güreşçisiydi. Uzun boylu ve yapılı bir vücudu, omuzlarına değen saçları ve yakıcı gözleriyle aşk romanlarının kapaklarını süsleyebilecek kadar yakışıklıydı. Fern Taylor bunun farkındaydı ve Ambrose Young'a âşıktı. Belki de bu kadar yakışıklı olduğu için Fern asla onunla birlikte olabileceğini düşünmemişti. Ta ki her şey tersyüz olana ve Ambrose'un eski yakışıklılığından eser kalmayana kadar… Tersyüz, beş genç adamın küçük bir kasabadan kalkıp savaşa gidişinin ve içlerinden sadece birinin geri dönüşünün hikâyesi... Hayatı, benliği, güzelliği kaybetmenin hikayesi... Bir kızın, yıkılmış bir çocuğa ve yaralı bir savaşçının, sıradan bir kıza olan aşkının hikâyesi... Kalp kırıklığının üstesinden gelen bir arkadaşlığın ve bilinen kalıpların dışına çıkan bir kahramanın hikayesi... Tersyüz, hepimizin içinde biraz iyiliğin biraz da kötülüğün olduğunu keşfettiğimiz modern çağın Güzel ve Çirkin'i...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2014
 • Sayfa Sayısı:
  376
 • ISBN:
  9786055016227
 • Orijinal Adı:
  Making Faces
 • Çeviri:
  Arzu Altınanıt
 • Yayınevi:
  Yabancı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ceylan 
 15 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tersyüz öyle iyi yazılmış ki hayran kalacaksınız. Fedakar, temiz kalpli insanlar, dostluk, arkadaşlık, sevgi, aşk, hüzün... Her şey bu kitapta. Benim hayatıma bir anlam daha kattı. Bu kitabı hiç bir zaman kelimelerle tam olarak ifade edemedim. O yüzden hep sadece okuyun dedim. Lütfen sadece okuyun ve görün.

İzel Aka 
18 Haz 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Başlarda bu kitap beni pek sarmaz falan diyerek başladım. Ancak daha sonra elimden bırakamadım. Herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum. Bu kitap bana insanların sadece dış görünüşüne bakarak yargılamamayı öğretti. Açıkçası bakış açımı değiştiren bir kitap oldu diyebilirim. Fern ile çok fazla ortak noktamız vardı. Sürekli "Bu kız aynı ben yaa.." derken buldum kendimi.
İşin komik yani sanırım bende de biraz ÇKS (çirkin kız sendromu) var.

Tersyüz benzeri kitaplar

Rabia 
02 Mar 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Önümde sınav odaklı bir sene olduğu için bu süre zarfında kurgu bile olsa bana ucundan kıyısından bazı şeyleri öğretecek, şaşırtacak kitaplar okumaya çalışıyorum; bu nedenle bu tarz romanlar okumaya ara vermiştim. Fakat arkadaşım oku diye getirince kıramadım ve doğrusu pişman da değilim. :))

Lise döneminde gözlüklü, diş teli kulllanan, kimsenin dikkatini çekmeyen Fern Taylor ile güreşçi, olağanüstü yakışıklı, her konuda yetenekli olan Ambrose Young kitabımızın ana kahramanları. Bu konu çok klişe bir aşk romanı gibi geliyor ama öyle değil çünkü kitabı klişelerden kurtaran özel yanları var. En büyüğü ise; Fern'in kuzeni, güreş koçunun oğlu Bailey Sheen. Bailey, kas distrofisi hastası. Tekerlekli sandalyesine, sorunlarına rağmen hayatı hiçbir şekilde bırakmıyor. Hatta Ambrose ve Fern bütün mutluluklarını aslında ona borçlu. Bailey kitaptaki her bir karakter üzerinde etkili oluyor, onlara umut oluyor, biz okuyucuları bile gaza getirebiliyor. Ve kesinlikle başına gelenler bu kitabı sıradan bir aşk romanı olmaktan uzağa taşıyor.
Kahramanımız Ambrose Irak'ta askerlik yaparken tüm arkadaşlarını kaybedip, kendisi bütün yakışıklılığını kaybedince işler tersine dönüyor, bambaşka bir insan oluyor. Ama itiraf etmeliyim ki ben Ambrose'u en baştan itibaren sevdim. Normal şartlarda aşk romanlarında erkek kahramanın abartılı şekilde kusursuz tasvir edilmesi bana çok kasıntı gelirdi ama burada o kadar dozundaydı ki, hiç rahatsız olmadım, daha ilk bölümlerinde karakterlere ısındım.

Kitapta geçmişe gidişler de tam yerinde ve hep duygusaldı. Ve bir de, her bölüme koyulmuş isimler var, bunlar başta sıradan geliyor ama kitabın sonunda onun da bir hikayesi olduğunu öğrenince eminim ki bu sizi tebessüm ettirecek. :)

Unutmadan eklemeliyim; bu kitaptan da bazı yeni bilgiler öğrendim. Demek ki insan öğrenmek isteyince her yerden bir şeyler bulabiliyor, değil mi ? :)))

Derin Güğen 
15 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı ilk aldığımda okumaya başladım. İlk birkaç sayfasından sonra konu iyice ortaya çıktı ve sürüklemeye başladı. Kitap o kadar güzel yazılmış ki hissettirdiği duygular ve olaylarda arada durup düşündüm. Gerçekten düşündüren muhteşem bir kitaptı.

ibiaryu 
12 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Romantizmin sınırlarını zorlayan tadı damağımı yakan bir süre sonra evirip çevirip tekrar sil baştan okuyacağım kadar iddialı bir romandır , kendi edebi fikrim okudum beğendim tavsiyedir.

(spoiler içerebilir)
Bu kitap beni ne kadar durağanlaştırdı böyle.Kitap için söylenen 'günümüz güzel ve çirkini' kalıbını hiç yakıştıramadım açıkçası, çünkü o kadar basit bulmuyorum(sadece küçük benzerlikler var ama güzel ve çirkinden ayıran büyük farkları da var(bkz: canavar eski yakışıklılığına dönüyor ve bizim canavarımızın başta karakteri de kötü değil).Şunu da söylemeliyim ki kitap başta eğlenceliydi bu kadar çok ağlacağımı tahmin edemedim.Açıkçası kendimi bu denli kaptırmasam da ağlardım çünkü kayıplar derinden yaralıyor beni.Ölen ölüyor(adı üzerinde) ya geriye kalanlar, onların yerine koyarım hep kendimi, bir daha yüzünü görememek, gülüşünü duyamamak,varlığını hissedememek...Öyle acıymış, kedermiş yok bunlar dokunmuyor bana.Okurken ne olacağını biliyorum az çok sayfayı çevirmek gelmiyor içimden, hala yaşıyorlarken bırakayım diyorum ama yarım bırakmayı da yakıştıramıyorum, yazara sitem ediyorum biraz 'neden öldüler ki' diye(kaçılamıyor yine ölümden) sonrası zaten gözyaşları.Bir de şu bölüm başlıkları yok mu yarısında farkettim aslında kime ait oldukalarını, boğazımdaki yumru inmedi 2 gün aşağı
Kitaba gelecek olursak; (evet, biliyorum çok uzattım) Fern(çirkin ama iyi kalpli kızımız) Ambrose'a (atletik yakışıklımız) deliler gibi aşık.Kendini ona hiç layık görmüyor.Ambrose ise Fern'in farkında değil.Tabii hikayemiz bu kadar sığ değil.Ambrose lise arkadaşlarıyla birlikte (kendini sorumlu hissettiği için) askere yazılıyor.Fern'imiz bu sırada serpilip güzelleşirken Ambrose yüzüne aldığı yaralarla tek başına eve dönüyor.Sonra yakınlaşmalar başlıyor.Bir de Fern'in kuzeni Bailey var(onu unutmak mümkün mü).Bailey kas distrofisine sahip ama kendini yıkmıyor bile asıl cesurumuz bence o.(kitabın yıldızı da).Yani yüreğime dokunan bir hikayeydi, okursanız bir şey kaybedeceğinizi düşünmüyorum OKUYUN.
(spoiler içerdi)

Nur Yılmaz 
26 Kas 2017 · Kitabı okudu · 23 günde · Beğendi · 5/10 puan

Çok klasik bir genç kız, aşk romanıydı. Yazarın dilini, olay akışını beğendim. Klişelerden uzak durulmaya çalışılmış ancak pek başarılı olunamamış. Verilmek istenen mesaj, anlatılmak istenen konu iyi işlense de çerezlik bir oku-geç kitabı.

Ceren Çetinkaya 
18 May 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Başta kitabın içine giremedim gibi oldum. Ancak sonra müthiş bir şekilde ilerledi. Ne olduğunu anlamadım bile 1 akşamda kitabı bitiriverdim. Kesinlikle en beğendiğim kitaplar arasına girdi.
Hiç beklentim yoktu kitaba başlarken ama kitap beni mahvetti.
Kimi yerlerde güldürdü ancak son 100 sayfa aralıksız gözlerimden yaş aktı. Hep bulanık okudum son kısmı. Müthişti herkes okumalı bence.

Şevval Türkmen 
25 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çok sevdiğim bir kitap oldu.Sevmemin en büyük nedenlerinden birisi gerçek hayatta yaşanması muhtemel şeylerin geçmesiydi ve bu beni baya etkiledi diyebilirim.Yazar kendini okutturuyor.Betimlemelerini çok ağır yapmasa da o sadelikle iyi bir iş çıkarmış.Kitabı bitirdiğimde içimdeki o duygunun tarifini anlatamam.Tebessüm ede ede kapattım kitabın kapağını.Tavsiyemdir.

nurcan sağdıç 
24 Eki 2015 · Kitabı okudu · 9 günde · 10/10 puan

Aşk, Sevgi, Dostluk, Arkadaşlık, fedakarlık, sadakat, güzellik, çirkinlik, kötülük, iyilik ve en önemlisi büyük tutkuyla ihtirasla yaşanan bir aşk. Ve tabiki her şeyin başı Sabır ve alçak gönüllülük. Bu Muhteşem Kitaptan hepimizin kendi payımıza bir şeyler aldığı ve kendimizi tekrar tekrar İnsanlığı sorgulatan Harika bir Kitap. Teşekkürler Amy Harmon !

5 /

Kitaptan 80 Alıntı

MrsStinson 
26 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

''Asla sevilmek istediğin biçimde sevilmeyeceğin gerçeğini kabullenmek zor.''

Tersyüz, Amy Harmon (Sayfa 87)Tersyüz, Amy Harmon (Sayfa 87)
Elif İpek 
10 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bağırmıyordu ama ıstırabı sağır ediciydi."

Tersyüz, Amy Harmon (Sayfa 253)Tersyüz, Amy Harmon (Sayfa 253)

William Shakespeare
Şüphe duy yıldızların ateşten olduğundan,
Şüphe duy güneşin gökte salındığından,
Doğrudan şüphe duy, ola ki yalan,
Ama asla şüphe duyma aşkımdan.

Tersyüz, Amy Harmon (Sayfa 158)Tersyüz, Amy Harmon (Sayfa 158)
Sena 
11 Eki 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Herkes birileri için ana karakterdir." diye yorum yaptı. "Önemsiz bir karakter yoktur..."

Tersyüz, Amy HarmonTersyüz, Amy Harmon

Tek başımayım,
Ama hala biriyim.
Her şeyi yapamam,
Ama hala bir şeyler yapabilirim,
Ve her şeyi yapamadığım için,
Geri çevirmeyeceğim yapabildiğim şeyleri.

Tersyüz, Amy Harmon (Edward Everett Hale)Tersyüz, Amy Harmon (Edward Everett Hale)
Sena 
14 Eki 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Eğer onu bu kadar çok sevmeseydim bu kadar canım yanmazdı.

Tersyüz, Amy HarmonTersyüz, Amy Harmon
Nazlıcan Tekdoğan 
18 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ama yanlış bi'şeyler varmış gibi geliyordu, sanki en sevdiğiniz tişörtünüzü ters giymişsiniz gibi...Hala sizin tişörtünüzdü,hala bilindikti ama her şey tersyüz olmuştu.

Tersyüz, Amy HarmonTersyüz, Amy Harmon
Nazlıcan Tekdoğan 
18 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hayat hızlı değil, doya doya ve zevk alarak yaşanmalı.

Tersyüz, Amy HarmonTersyüz, Amy Harmon
tutku taşer 
06 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Tek başımayım,
Ama hala biriyim.
Her şeyi yapamam,
Ama hala bir şeyler yapabilirim,
Ve her şeyi yapamadığım için,
Geri çevirmeyeceğim yapabildiğim şeyleri."

Tersyüz, Amy HarmonTersyüz, Amy Harmon