Tesla'nın Kutusu

6,9/10  (42 Oy) · 
108 okunma  · 
29 beğeni  · 
1.427 gösterim
Samantha Hunt'un romanı Tesla'nın Kutusu, tüm çabalara rağmen unutturulamayan bir dâhiyi anlatıyor. Ölümüne yakın Tesla şöyle diyor: "Bırakın gelecek gerçeği ortaya çıkarsın ve herkesin değerini göstersin. Şimdiki zaman onlara ait; üzerinde çalıştığım gelecek ise, tamamen benim." Gelecek geldi, şimdi Tesla'yı en baştan tanımanın zamanı. Samantha Hunt bir yandan olasılıkla insanlık tarihinin en büyük dehasının akıl almaz hayatını aktarırken bir yandan da yarattığı edebiyat festivaliyle geleceğin en önemli yazarlarından biri olacağının müjdesini veriyor.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  389
 • ISBN:
  9789756006542
 • Orijinal Adı:
  The İnvention Of Everything Else
 • Çeviri:
  Cihat Taşçıoğlu
 • Yayınevi:
  April Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Bir Küçük Bıcırık 
 28 Haz 17:10 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu hikaye müthiş bir adamın hikayesi. Hayatı zorluklarla dolu olan ama zor zamanlarında bile çok çalışan bir adam Tesla. Ama ona hayran olma sebebim çok çalışması değil insanlık için çalışmasıdır. Hani biz başarıyı para olarak görürüz ya Tesla öyle değildir. Paraya önem vermez. Birçok şeyi o icat etmiştir. İcatları çalınmıştır. Ama o hala devam eder buluş yapmaya. Bu güzel adamı tanıyan kişi sayısı çok azdır. Tanınmamasının sebebi de gayet açıktır zaten. Neden tanınmaz Tesla? Çünkü o diğer bilim adamları gibi çıkarcı değildir. (Bazı bilim adamlarını ayrı tutuyorum.) Kendi için değil insanlık için çalışır. Ben onu hep "Bırakın gerçeği gelecek söylesin ve herkesi eserlerine ve başarılarına göre değerlendirsin. Bugün onların olsun. Ama uğrunda çalıştığım gelecek benimdir." sözüyle hatırlarım. Tesla sadece bu sözü söyler ona haksızlık yapanlara. Bu kadar mükemmel mi bu adam demeyin. Çünkü kimse mükemmel değildir. Ama biraz farklıdır işte. Eğer biyografi okumayı sevmiyorsanız merak etmeyin. Kitabın öyle bir kurgusu var ki. Okuduğum ilk ve en güzel biyografi kitabı.

Gülden E. 
05 Tem 11:52 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kitap içerik açısından dolu dolu değil fakat Tesla'ya duyduğunuz sempati size kitabın sonuna gelmenizi temin ediyor.Bilimsel açıdan değil de olaylara farklı açılardan bakılmış.Bilim insanının, insan kısmına daha çok değinilmiş.

Samet körpe 
23 Haz 17:09 · Kitabı okudu · 5 günde · 3/10 puan

Okuduğum en anlamsız kitaplardan biriydi. Tesla'yı anlatıyor desen yok, hikayesi örgüsü desen yok. Tavsiye etmiyorum, Tesla hakkında neredeyse hiçbir şey yok kitapta. Aaa pardon Tesla elektrikle uğraşıyormuş! Onu öğrendim.

Cenk Köroğlu 
 07 Ağu 12:34 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Tarihin gördüğü en büyük dehalardan birisi olan Tesla'nın bilime yön veren çalışmaları ve fikirleri akıcı bir dille anlatılıyor..Bu tarz konulara merakı olan arkadaşlara tavsiye ediyorum.

Emre Akyüz 
09 Oca 2016 · Kitabı okudu · 16 günde · 6/10 puan

Tesla'nın hayatımıza nasıl girdiğini, Edison'la arasında yaşanan olumsuzlukları, çabalarının sonucunda alternatif akımı gerçekleştirmesini biraz da olsa yansıtmaya çalışan idare edilebilir diyebileceğim bir kitap...Otelde yaşadığı son dönemlerin daha çok üstünde durulmuştur, bir kat görevlisi ile tanışması ve onunla yaşanan diyalogları, kat görevlisi her odaya girip karıştıran bir kadındır orada yaşananları inceler, merak dolu bir insan... Bir gün Tesla'nın odasına girer ve bu odanın diğerlerine hiç benzemediğini fark eder...Keyifli okumalar...

Aslında arka kapağında yazanlar, kitabı çok iyi özetlemekte. Ben Tesla'nın hakkının bu eserde verildiğini düşünüyorum. Yazar farklı bir kurgu yolunu seçmiş ve itiraf etmem gerekirse bu benim çok hoşuma gitti. Bir yandan Tesla'nın hayatına dair bilgiler topluyorken, diğer yandan ilgi çekici bir hikayenin içinde buluyorsunuz kendinizi. İnsanlık tarihinin belki de en heyecan verici dehasının adının bile geçmesi, kitabı kütüphanemin en güzel köşelerinden birine taşıyor.

Ebru Özalp 
10 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 5/10 puan

Tesla'ya olan hayranlığımdan ötürü, görür görmez okumalıyım dediğim, aslında iyi başlayan ama sürekli aşağı bir ivme ile devam eden bir kitap. Ara sıra Tesla ile ilgili ufak tefek bilgilere ve detaylara yer veriyor olsa da, Tesla hakkında birşey bilmeyen birinin, okuduğunda faydalanabileceği, Tesla'yı tanıyabileceği bir kitap kesinlikle değil. Kitabın adında Tesla'nın adı geçse de, maalesef Tesla'nın değerini yansıtamamış...

selman metli 
24 Nis 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Eğer Nikola Tesla ile ilgili yeni bir şey öğrenme, hayatında bilinmeyen yönleri keşfetme gibi düşüncelerle aldıysanız tam bir hayal kırıklığı yaratan kitap.. Basit bir internet araması sonucu elde edeceğiniz bilgilerden fazlası yok Tesla hakkında. Hatta neredeyse yan rolde kalmış. Kitabın adında geçen kutu çok arka planda. Ana olay ise belirsizliklerle dolu, basit bir hikaye. Kısaca sadece Tesls'nın ününden faydalanmış, kesinlikle hakkını verememiş bir kitap.

MEHMET YILDIRIM 
20 Haz 10:23 · Kitabı okudu · 17 günde · 5/10 puan

anlatım akıcılığı çok hoşuma gitmedi.İnsanı sürüklemiyor.Yine de çok kötü değil idi.Nicola Tesla gibi bir dahi daha farklı anlatılabilirdi.

Sebiha 
29 Oca 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Lisede fizik öğretmenimin çok zeki bir mucit olmasına rağmen yaşadığı zamanda icatlarının başarısının engellendiğini söylemesi ve kitapevinde ucuz bir fiyata sahip olduğu için aldığım bir kitap.İlk bölümler çok ilgimi çekti ve hızlı bir şekilde okumaya başladım.Ancak kitap birden çok karakteri karışık bir şekilde bölüm bölüm anlatıyordu.Nicolas Tesla'nın hayatı ve icatları bir yana birde zaman makinesi olayı ilgimi canlı tutuyordu.son bölümlere kadar karışık olay örgüsüne rağmen merakla okudum ancak sonu çok muallakta kaldı bence.Daha çarpıcı bir son olmasını isterdim.

2 /

Kitaptan 29 Alıntı

Döngüsel 
 26 Nis 17:29 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bir şey ya olur ya da olmaz ve iki olasılık da her zaman aynı anda vardır.

Tesla'nın Kutusu, Samantha Hunt (Sayfa 191)Tesla'nın Kutusu, Samantha Hunt (Sayfa 191)
Cenk Köroğlu 
06 Ağu 09:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Başkalarının duymadığı şeyleri duyanlar pek az şefkat görür hayatta.

Tesla'nın Kutusu, Samantha HuntTesla'nın Kutusu, Samantha Hunt
Döngüsel 
26 Nis 17:33 · Kitabı okudu · 9/10 puan

O sessizlikte bir şey odanın köşesinden kopup pencereye doğru hızla ilerledi.
"Neydi o?" diye sordu Robert. "Bir hayalet mi?"
"Hayalet diye bir şey yoktur," dedim ve mumu köşeye uzattım. Hareket yoktu. "Ne zaman bu dünyaya ait bir şeyleri bir şekilde doğaüstü olarak nitelendirip bir kenara itersen, bu dünyanın harikalarından bazılarına da aynı şeyi yapmış olursun, Robert."

Tesla'nın Kutusu, Samantha Hunt (Sayfa 203)Tesla'nın Kutusu, Samantha Hunt (Sayfa 203)
Döngüsel 
26 Nis 17:35 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bir seferinde ona kaygının ne olduğunu anlatmaya çalışırken verdiğim tarifi dinledikten sonra bana, "Kuşların öyle bir şey yaptığını sanmıyorum," demiştir. Elbette yapmıyorlar. Kuşlar kaygıyla, insanları ağırlaştırarak uçmaktan alıkoyan o büyük ve ciddi kusurla sakatlanmamıştır."

Tesla'nın Kutusu, Samantha Hunt (Sayfa 203)Tesla'nın Kutusu, Samantha Hunt (Sayfa 203)

“Bırakın gelecek gerçeği ortaya çıkarsın ve herkesin değerini göstersin. Şimdiki zaman onlara ait; üzerinde çalıştığım gelecek ise, tamamen benim.”

Tesla'nın Kutusu, Samantha HuntTesla'nın Kutusu, Samantha Hunt
Cenk Köroğlu 
05 Ağu 09:19 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

-"Size bir şey sorabilir miyim, efendim ? Dün elektriği nasıl çaldığınızı çok merak ediyorum."
-"Çalmak mı ? Onu çalmadım, hayatım. O her zaman benimdi."

Tesla'nın Kutusu, Samantha HuntTesla'nın Kutusu, Samantha Hunt
Cenk Köroğlu 
04 Ağu 15:16 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hakkında bir sürü hikaye vardı. Deliydi. Dahiydi. Uzaylıydı. Sırptı...

Tesla'nın Kutusu, Samantha HuntTesla'nın Kutusu, Samantha Hunt
Lunam Noctem 
07 May 19:20 · Puan vermedi

Wiosna
Önce şimşek, sonra gök gürültüsü. Ve ikisinin arasında bana bir sır hatırlatıldı.

Tesla'nın Kutusu, Samantha Hunt (Sayfa 7)Tesla'nın Kutusu, Samantha Hunt (Sayfa 7)
Yağmur SÖNMEZ 
29 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kadınlar bir gün dünyaya egemen olacak ve o gün beyinleri suskun kaldıkları onca yılın ardından öylesine ince bir ayardan geçmiş olacak ki, bence erkekler üzerinde asla erişemeyecekleri kadar öte bir hakimiyet kurmuş olacaklar.

Tesla'nın Kutusu, Samantha Hunt (Sayfa 139)Tesla'nın Kutusu, Samantha Hunt (Sayfa 139)
3 /