Adı:
Tesla'nın Kutusu
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
389
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756006542
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The İnvention Of Everything Else
Çeviri:
Cihat Taşçıoğlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
April Yayıncılık
Samantha Hunt'un romanı Tesla'nın Kutusu, tüm çabalara rağmen unutturulamayan bir dâhiyi anlatıyor. Ölümüne yakın Tesla şöyle diyor: "Bırakın gelecek gerçeği ortaya çıkarsın ve herkesin değerini göstersin. Şimdiki zaman onlara ait; üzerinde çalıştığım gelecek ise, tamamen benim." Gelecek geldi, şimdi Tesla'yı en baştan tanımanın zamanı. Samantha Hunt bir yandan olasılıkla insanlık tarihinin en büyük dehasının akıl almaz hayatını aktarırken bir yandan da yarattığı edebiyat festivaliyle geleceğin en önemli yazarlarından biri olacağının müjdesini veriyor.
389 syf.
Uzun zamandır okumaya çalıştığım bir kitaptı aslında sürekli bölündüğünden midir bilmiyorum bir türlü odaklanamadım ya da konuya ilgim olmadığından. Yine de kurgusu ile okunmaya değer bir kitap olduğunu düşünüyorum. Kitaba gelecek olursam döneminde göremediği değeri yıllar sonra Samantha Hunt vermiş Nikola Tesla'ya.Tesla'nın doğru akım karşısında alternatif akımı bulma çabası yolunda karşısına çıkan engelleri okuyoruz. Özellikle Edison ile mücadelesi ve uğradığı haksızlığa rağmen icadından vazgeçmeyişi etkiledi beni. Louisa karakteri ile onun gizemli dünyasına girme fırsatı buluyoruz.Walter ve Freddie aşkı ise romanın iç burkan kısımlarından. Bir de Louisa'nın amcası var tabi kafamı karıştırmaya tek başına yetti. Zaman makinesi, hepimizin hayal ettiği ama mümkün olmayacağını düşündüğü bir icat. Azor bunu bulduğunu iddia ediyor. İlk deneme her ne kadar başarısız olsa da ikinci denemede Walter ile birlikte zamanın ötesine yolculuk yapmaya çıkıyorlar ya da hayata veda ediyorlar desem daha yerinde olacak. Zamanda yolculuk için bu hayatta kalmanız pek de mümkün değil zaten. Öyleyse hayal ettiğimiz şey ölmekten veya gitmekten başka bir durum değil...
389 syf.
·5 günde·3/10
Okuduğum en anlamsız kitaplardan biriydi. Tesla'yı anlatıyor desen yok, hikayesi örgüsü desen yok. Tavsiye etmiyorum, Tesla hakkında neredeyse hiçbir şey yok kitapta. Aaa pardon Tesla elektrikle uğraşıyormuş! Onu öğrendim.
389 syf.
·Beğendi·10/10
Bu hikaye müthiş bir adamın hikayesi. Hayatı zorluklarla dolu olan ama zor zamanlarında bile çok çalışan bir adam Tesla. Ama ona hayran olma sebebim çok çalışması değil insanlık için çalışmasıdır. Hani biz başarıyı para olarak görürüz ya Tesla öyle değildir. Paraya önem vermez. Birçok şeyi o icat etmiştir. İcatları çalınmıştır. Ama o hala devam eder buluş yapmaya. Bu güzel adamı tanıyan kişi sayısı çok azdır. Tanınmamasının sebebi de gayet açıktır zaten. Neden tanınmaz Tesla? Çünkü o diğer bilim adamları gibi çıkarcı değildir. (Bazı bilim adamlarını ayrı tutuyorum.) Kendi için değil insanlık için çalışır. Ben onu hep "Bırakın gerçeği gelecek söylesin ve herkesi eserlerine ve başarılarına göre değerlendirsin. Bugün onların olsun. Ama uğrunda çalıştığım gelecek benimdir." sözüyle hatırlarım. Tesla sadece bu sözü söyler ona haksızlık yapanlara. Bu kadar mükemmel mi bu adam demeyin. Çünkü kimse mükemmel değildir. Ama biraz farklıdır işte. Eğer biyografi okumayı sevmiyorsanız merak etmeyin. Kitabın öyle bir kurgusu var ki. Okuduğum ilk ve en güzel biyografi kitabı.
389 syf.
·6/10
Kitap içerik açısından dolu dolu değil fakat Tesla'ya duyduğunuz sempati size kitabın sonuna gelmenizi temin ediyor.Bilimsel açıdan değil de olaylara farklı açılardan bakılmış.Bilim insanının, insan kısmına daha çok değinilmiş.
389 syf.
·13 günde·Beğendi·Puan vermedi
Herkesin bir kutusu var...geçmiş,gelecek ve an bir kutuda...Kimi kutusunu sahiplenip gitmiş, kiminin kutusunu başkası sahiplenmiş,kimi kutular kapalı kalmış.....Tesla... Tesla'nın kutusu...O KUTU bugün dünyayı aydınlatıyor..Tercihler doldurulmuş kutuyu..Tesla'nın kutusu hep bilim...Parayı bilime tercih etmek...Şöhreti bilime tercih etmek...Dünyayı aydınlatabilecek bir ufka sahip olup otel odasında parasız ve yalnız ölmek....Ve Tesla'ya bile karşı bir dünya...zamanın ötesinde yaşamak..Keşfetmek ruhu...ve her şeyin mümkün olduğuna inanmak...Tesla ufku,Tesla cesareti,Tesla geleceği....Ve sanırım sadece kutusuna güvenenler kutusunu geleceği saklıyor.
389 syf.
·Beğendi·9/10
Kabul etmelyim ki çağımızın en iyi bilim adamı olan tesla bu kitapta okadr da iyi anlatılamamştır... empati ve olasılıksızın ilham kaynağı olan isim burada çocukluğundan ölümüne kadar incelenmiştir , yazar bazı kısımları çok iyi işlemiştir , hala teslayı duymadıysanız başlangıç için güzel bir kitaptır keyifli okumalar...
389 syf.
·10 günde·2/10
Edebî dilden uzak. Olay kurgusu yetersiz. Kısaca beğenmedim. Gerçeklik verilmeye çalışılmış ama oda doğru verilmemiş, hayal gücü ürünü konular var fakat çok sığ. Beklentilerimi karşılamadı.
389 syf.
·16 günde·6/10
Tesla'nın hayatımıza nasıl girdiğini, Edison'la arasında yaşanan olumsuzlukları, çabalarının sonucunda alternatif akımı gerçekleştirmesini biraz da olsa yansıtmaya çalışan idare edilebilir diyebileceğim bir kitap...Otelde yaşadığı son dönemlerin daha çok üstünde durulmuştur, bir kat görevlisi ile tanışması ve onunla yaşanan diyalogları, kat görevlisi her odaya girip karıştıran bir kadındır orada yaşananları inceler, merak dolu bir insan... Bir gün Tesla'nın odasına girer ve bu odanın diğerlerine hiç benzemediğini fark eder...Keyifli okumalar...
341 syf.
·8 günde·Beğendi·5/10
Tesla'ya olan hayranlığımdan ötürü, görür görmez okumalıyım dediğim, aslında iyi başlayan ama sürekli aşağı bir ivme ile devam eden bir kitap. Ara sıra Tesla ile ilgili ufak tefek bilgilere ve detaylara yer veriyor olsa da, Tesla hakkında birşey bilmeyen birinin, okuduğunda faydalanabileceği, Tesla'yı tanıyabileceği bir kitap kesinlikle değil. Kitabın adında Tesla'nın adı geçse de, maalesef Tesla'nın değerini yansıtamamış...
389 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Tarihin gördüğü en büyük dehalardan birisi olan Tesla'nın bilime yön veren çalışmaları ve fikirleri akıcı bir dille anlatılıyor..Bu tarz konulara merakı olan arkadaşlara tavsiye ediyorum.
341 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
"Birakin gelecek gercegi ortaya cikarsin ve herkesin degerini gostersin. Şimdiki zaman onlara ait ; uzerinde calistigim gelecek ise tamamen benim"


Tesla - Edison - Louisa - Walter - Azor ...
Harika bir hikaye ... Elektrik yuklu, belki Marsli belki Sirp ... Ama kesinlikle dunyadan isi bitmeden ayrilmis biri ... Tesla nin oykusunu okurken gercekten etkileneceksiniz ...
389 syf.
Aslında arka kapağında yazanlar, kitabı çok iyi özetlemekte. Ben Tesla'nın hakkının bu eserde verildiğini düşünüyorum. Yazar farklı bir kurgu yolunu seçmiş ve itiraf etmem gerekirse bu benim çok hoşuma gitti. Bir yandan Tesla'nın hayatına dair bilgiler topluyorken, diğer yandan ilgi çekici bir hikayenin içinde buluyorsunuz kendinizi. İnsanlık tarihinin belki de en heyecan verici dehasının adının bile geçmesi, kitabı kütüphanemin en güzel köşelerinden birine taşıyor.
Uykuya ihtiyacım yoktu; aslında uyku bana güçlerimi zayıflatacak bir şey gibi geliyordu.Bunların hepsi kanımın yabancı diyarlara yönelmesine neden olan şeylerdi ki, ben kanımın hep doğru yönde akarak ilerlemesini istiyordum: Eğitim.
"..Babanın annene aşık olduğunu söylüyorsun. Ama neden 'Birbirine aşık,' diyemiyorsun ? Çünkü aşk adil değildir. O şeye dair bir bilim, bir formül yoktur. Bir taraf her zaman ötekinden fazla sever. Ardından acı gelir."
"Bir düşünceyi meyve verme aşamasına taşımakta hep zorlanmışsındır . Ve dünya dahice buluşların kanıtlarını görmek ister "

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tesla'nın Kutusu
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
389
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756006542
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The İnvention Of Everything Else
Çeviri:
Cihat Taşçıoğlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
April Yayıncılık
Samantha Hunt'un romanı Tesla'nın Kutusu, tüm çabalara rağmen unutturulamayan bir dâhiyi anlatıyor. Ölümüne yakın Tesla şöyle diyor: "Bırakın gelecek gerçeği ortaya çıkarsın ve herkesin değerini göstersin. Şimdiki zaman onlara ait; üzerinde çalıştığım gelecek ise, tamamen benim." Gelecek geldi, şimdi Tesla'yı en baştan tanımanın zamanı. Samantha Hunt bir yandan olasılıkla insanlık tarihinin en büyük dehasının akıl almaz hayatını aktarırken bir yandan da yarattığı edebiyat festivaliyle geleceğin en önemli yazarlarından biri olacağının müjdesini veriyor.

Kitabı okuyanlar 262 okur

  • NHS
  • Barış Can
  • Elif Şengül
  • sems
  • Jean Louise Finch
  • B.E.
  • Hulya
  • Oğuzhan içen
  • Hüseyin Çetinkaya
  • Selvin Ata

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.4
14-17 Yaş
%5.6
18-24 Yaş
%31
25-34 Yaş
%31
35-44 Yaş
%19.7
45-54 Yaş
%8.5
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%59.1
Erkek
%40.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%10 (10)
9
%16 (16)
8
%20 (20)
7
%19 (19)
6
%13 (13)
5
%6 (6)
4
%6 (6)
3
%3 (3)
2
%6 (6)
1
%1 (1)

Kitabın sıralamaları