Tımarhane Günlüğüm Knupnu'nun Şarkısını Dinliyorum

0,0/10  (0 Oy) · 
0 okunma  · 
0 beğeni  · 
271 gösterim
"Çıldırmak bireysel adaletidir insanın. Ara sıra her şeyi unutup bir kahkaha atmayı kendime çok görmüyorum."

Şizofreni: Kişide, gerçeklerle olan ilişkilerin büyük ölçüde azalması, düşünce, duygu ve davranışlarda önemli bozulmaların ortaya çıkması gibi belirtiler gösteren bir ruh hastalığı. Şizofren tanım 1: Yukarıdaki tanımla uyuşan kimse.
Şizofren tanım 2: (Şizofrenin kaleminden): Şizofren cesur kişidir, merttir, faydacılıktan, çıkardan uzaktır; şairdir, ressamdır, oturduğu yerde ışık ve gölgenin duruşuna dikkat eder. Cansız olanla olmayan arasındaki bağdır. Ona göre canlı cansız her şeyin bir varoluş onuru vardır. En iyi arkadaşıyla, içtiği sigaranın küllüğünde duran külleri arasında fark yoktur. Elmayla, portakalla, çiçekle, börtü böcekle konuşur.

Hamamböceği arkadaşları vardır.

Sibel Torunoğlu belki de dünyanın en "özel" hastalığından mustarip bir yazar. Parlak bir eğitimin ardından, sürekli girip çıktığı "tımarhane"lerde yazdığı günlükler ve metinlerden oluşan bu kitap, bir şizofrenin karmaşık, ama bir o kadar da renkli dünyasını gözler önüne seriyor. Bir şizofreni anlamak için, bir şizofrenin ağzından şizofreniye dair ipuçlarıyla çıkılan yolculuğun karmaşık öyküsü: Tımarhane Günlüğü (Knupnu'nun şarkısını dinliyorum) kitabında.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2001
 • Sayfa Sayısı:
  154
 • ISBN:
  9789757437772
 • Yayınevi:
  Stüdyo İmge
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

Şu deliler neden büyümez? Deliler korkar mı büyümekten? Yoksa Nietszche'nin dediği gibi "En büyük olgunluğun çocukluğa ulaşmak" olduğunu bilirler mi yüreklerinde?

Tımarhane Günlüğüm, Sibel Torunoğlu (Sayfa 13)Tımarhane Günlüğüm, Sibel Torunoğlu (Sayfa 13)