Türk Aleviliği Anadolu Aleviliğinin Kültürel Kökeni

9,0/10  (1 Oy) · 
5 okunma  · 
1 beğeni  · 
467 gösterim
Şaşıracaksınız... Alevilik sır kabul ediliyordu. Bu sır mezhep boyutlu sanılıyordu. Önce o sırrı çözdük. Ancak bunun kadar önemli bir başka sır daha vardı: Anadolu Aleviliğinin etnik yapısı. Onu da çözdük. Kırgızistan'dan Ukrayna'ya kadar uzanan Türk dünyasındaki tolu (dolu) nasıl oluyor da Alevi cemlerinde yaşıyor? Kül Tigin mezarındaki yapı özelliğinin Anadolu dergâhlarındaki izleri nedir? Macaristan'daki kara kazanların Hacı Bektaş'ta işi ne? Batı Hunları'nın Ağaçeri kolunun geyiği, Abdal Musa'ya nasıl geldi? Oyun, ozan, kam, şaman kimliğinden "dede"liğe uzanan yol" Milat'tan öncelere uzanan Türk damgası "Kün-Ay" nasıl "Muhammet-Ali" haline geldi? Alevi edebiyatının Asya'daki izleri nerelere saçılıyor? Ya Kızılbaş'ın bir Türk boyu olduğunu? En önemli Türk devletlerinden birisi olan Safeviler'e neden cumhurbaşkanlığı forsunda yer verilmiyor? Anadolu Alevilerinin bir bölümünü Kürt kökenli gösteren iddialar ne kadar doğrudur? Tarih içinde Alevi-Kürt ilişkisi nasıl olmuştur? Türk Alevi boyların Kürtleştirilme sürecinin tarihi hangi belgelerde yer alıyor? 35 yıldır araştırdığım bu konuyu en son belgelerle değerlendirince ulaştığım nokta şu oldu: Bugün Türkiye'de yaşadığımız Alevilik; Türk kimlikli bir Aleviliktir. İşte bunun bilgileri ve belgeleri ilk kez bu kitapta bilim dünyasına sunuluyor.
(Tanıtım Bülteninden)
Bahadır FİDAN 
02 Haz 2016 · Kitabı okudu · 59 günde · Beğendi · 9/10 puan

Aleviliğin tarihini ogrenebilirsiniz.Türklerdeki Alevi inanci hakkında bilinmeyen veya yanlis bilinen şeyleri ogrenebilirsiniz.Neden camiye gitmezler,oruç tutarlar mı,hac hakkinda ne düşünüyorlar gibi sorulara cevaplar alabilirsiniz.

Muzaffer Akar 
27 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Türkiye nüfusunun %20 oranında Alevi olduğu söylenir ne kadar doğru bilmiyorum. Alevi geleneklerinde kadim şaman ayinlerinin izini görmek mümkün, ilgisi olan için tavsiye edebileceğim bir kitap.