Adı:
Uçan Tabut
Baskı tarihi:
Temmuz 2017
Sayfa sayısı:
120
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059352840
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karina Yayınevi
“İnanmak ve bilmek aynı şey değildir. Hiçbir zaman da olmamıştır. Bütün zulümler bu ayrıntıdan ürer.”

New York’tan yurda getirilen bir cenazenin ekseninde gelişen olaylarda, bir diğerinin hayatını bilmeden bir meteor çarpmışçasına etkileyen bir dizi insanın hikâyesi UÇAN TABUT. Birbirine dokundukça uyanan, uyandıkça birbirine dokunan insanların hikâyesi…

Herkesin biricik bir hikâyesi vardır.

Kendine uyanış hikâyesi.

‘O’ hikâyesi.

Senin yok mu?

Olacaktır.
Bir arkadaşım Ayşe Armanın yazısından sonra bu kitabı almış. Bende ondan aldım:) fakat Ayşe hanımın yazısını okumadım. Sanırım, bu yazıdan sonra kitabın bahtı açılmış...
Eserde, kahramanların hayatı birbirine ilginç ve akla pek gelmeyecek şekilde bağlanmış. Okurken sürekli bir merak içinde kalıyorsunuz. Konusu zaten kitap tanıtımında olduğu için değinmeyeceğim. Sayfa sayısı az olan ve isterseniz bir gün içinde bitirebileceğiniz bu kitap, ona ayırdığınız zamana değer. İyi okumalar.
Hikaye Bora ve Selin aşkı ile başlıyor ve hemen peşinden Bora’nın intihar mektubu damgasını vuruyor. Çevresindeki kişilerin de hayatları zincirleme olarak tek tek anlatılarak devam ediyor. Ben çok beğendim. Yazarın dili, anlatımı, seçili sözleri bulması ve o sözlerin olaylara cuk oturması gerçekten çok iyiydi. Bazı yerlerde okurken, kendinizi de sorgularken buluyorsunuz. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Son sayfalara kadar kitabın isminin neden ‘Uçan Tabut’ olduğunu anlayamamıştım ama sonunda üzülerek anladım.
Bir grup insanın belli bir sonuç üzerinde hayatlarının belli noktalarının nasıl kesiştiği hakkında bir roman. Okuması müthiş rahat, yazarın üslubu çok naif ve hikaye çok çarpıcı. Okurken ve okuduktan sonra insanı çok etkileyen bir kitap. Okunulması gereken bir yazar. Kitapla kalın...
Vücudumuzda ki birbirine bağlı çalışan müthiş sistem gibiyiz. Birbirimizden bağımsız sandığımız hayatlar ile nasıl da fark etmeden zinciri devam ettiriyoruz. Bildiğim halde, yaşarken en sık unuttuğum bu mesajı bir kez de Uçan Tabut' tan aldım.
Uyanamadıkça, yeryüzündeki bir tabut muyum? Fikrini yaşatan kitabın adının Uçan Tabut olması kitabın ironisi sayılabilir.
Pınar Eğilmez 9 kısa öykü ile birbirine dokunan insanların öz seyrini yazmış. Okurken elimden tutup, İçimi hoş bir su içirip, yüzüme su vurur gibi uyandırdı.Okunması gereken bir kitap.
intihar mektubuyla başlayan ve birbiriyle bağlantılı öykülerden meydana gelen b kitap. 1 gün gibi kısa bir sürede okunabilen ve insanı derinden etkileyen bi eser oldu benim için. daha önce duyduğum ya da bildiğim bi yazar değildi lakin Ayşe Arman'ın köşedinde yer verdiği röportajı da okuyunaca dahada anlam kazandı.
Kısa, ilginç ve etkileyici kitaplar arasında.. Her kahramanın hayatı ayrı ayrı ele alınıyor. Kitapta hayatta herseyin bir bütün olduğu, her parçanın birbirini nasıl tamamladığı ve nasıl hepimizin aslında bir zincirin halkaları olduğumuz vurgulanıyor. Ozellikle iç sesinize olan bakış açınız değişiyor. Durup kendimizi sorgulamadan paldır küldür yaşayıp nelere sebep olduğumuzu sorgulatiyor. Ne kadar dışardan kendimize bakabiliyoruz? Yaşadıklarımız tesadüf mü? Empati ne ? Neye inanıyoruz? Hepsini tek tek sorguluyorsunuz.
İnanmak ve bilmek aynı şey değildir. Hiç bir zaman da olmamıştır. Bütün zulümler bu ayrıntıda ürer ... uçan tabut "birbirine dokundukça uyanan ,uyandıkça birbirine dokunan insanların hikayesi "
Kitabı nasıl beğendim tarifi yok. Tavsiye isteyenlere önereceğim bir kitap Uçan Tabut. Garip bir intihar mektubuyla başlayan ve kişileri birbirleriyle bağlayan bir olaylar silsilesi. Hayatta hiç tanımadığımız insanların bile bizimle bir bağının olduğunu dünya denilen bu garip rüyada tabiki yaşadığımız yerde geçiyor. Kitap ve karekterler inanılmaz güzeldi ve bizdendi. Kitabı bitirdiğimde "ne kadar normal bir hayatım var" dedim açıkçası. Normalliğin bile kişiden kişiye değişeceğini unutarak. Hatta gerçek empatiyi hiç kurabildim mi şu yaşamımda diye hayıflanarak. E! Pınar Eğilmez ne zaman yeni kitap yazacak?
Dokuz farklı karakterin ağzından dokuz farklı hikaye ama hepsi birbiriyle bir şekilde bağlantılı. Ve bu bağlantılar o kadar ustaca şekillendirilmiş ki hikaye akışı hiç bozulmuyor. Pınar EĞİLMEZ'in kalemi oldukça içten, sanırım bu yüzden okurken tüm karakterlerin gerçekten hayatımdan geçtiği hissine kapıldım. Okurken keyif alacağınızı düşünüyorum.
Kısa bir kitap olmasına merakımı kaybetmeden sonuna kadar okudum. Yazarın ilk kitabının olması, 9 farklı karakteri inceden inceden birbirine bağlaması ve her karakterde de merak uyandıran olayların yaşanması kitabı biraz daha okunur kılmış.

Karakterlerin hayatlarını okurken, bu karakter de diğer karakterle mi alakalıymış dediğim noktalar oldu. Karakterlerin yaşam hikayeleri sanki onlarla karşılıklı konuşuyormuşsunuz izlenimi veriyor insana.

Herkesin kendince ders çıkartacağı, düşüncelere dalacağı noktalar olacaktır.
Kurgu hocamızın tavsiye ettiği bir kitaptı , beklenti içinie girip okumuştum fakat çok tatmin etmedi.Bora karakterinin ölümü ve çevresindekilerin etkileşimi üzerine kurgulanmış bir hikaye. 1-2 saat zaman ayırıp okuyabileceğiniz bir kitap
Olay bütününe bilerek bilmeyerek katılan kişilere tek tek anlatmış. Çok keyif aldım. Herkesin hayatından bir pay çıkarmak duygulanmak iyi geldi bana
Tek istediğim, bir süre ortadan kaybolmak ve kuytu bir yerde kedi gibi, yaralarımı yalamaktı.
Nar ağacında bir nardım. Silkelediler dalımı. Yere düştüm. Göbeğimden çatladım. Yarıldı karnım. Kıpkırmızı tanelerim saçıldı her yere. Kuşlar yesin artık beni.
Hayat; yaşaman gereken tüm deneyimleri yaşayıp, alman gereken tüm dersleri alıp, sonra da çekip gitmekse, Bilana, benden çok yaşadı. Ben, yetmiş üç yaşında Saadet ise, hep geç kaldım.
Oysa İstanbul, koyu yeşil, sisli bir ormandı. Ladinler, köknarlar, çınarlar, çamlar, söğütler, palmiyeler, hurmalar... Farklı rakım ve enlemden gelmiş ağaçların coşkuyla başlattığı, kan dökerek bitirdiği bir festival gibiydi İstanbul.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Uçan Tabut
Baskı tarihi:
Temmuz 2017
Sayfa sayısı:
120
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059352840
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karina Yayınevi
“İnanmak ve bilmek aynı şey değildir. Hiçbir zaman da olmamıştır. Bütün zulümler bu ayrıntıdan ürer.”

New York’tan yurda getirilen bir cenazenin ekseninde gelişen olaylarda, bir diğerinin hayatını bilmeden bir meteor çarpmışçasına etkileyen bir dizi insanın hikâyesi UÇAN TABUT. Birbirine dokundukça uyanan, uyandıkça birbirine dokunan insanların hikâyesi…

Herkesin biricik bir hikâyesi vardır.

Kendine uyanış hikâyesi.

‘O’ hikâyesi.

Senin yok mu?

Olacaktır.

Kitabı okuyanlar 94 okur

  • Sdtkn
  • Şeyma Köse
  • Emine çayger tosun
  • Ezgi Çağatay
  • gülşen semiz
  • Serkan katırcı
  • Demet güngör
  • SADIK KUZU
  • Filiz Tabanoglu
  • Mehmet Ali Kablan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%8.6
14-17 Yaş
%5.7
18-24 Yaş
%2.9
25-34 Yaş
%20
35-44 Yaş
%37.1
45-54 Yaş
%20
55-64 Yaş
%2.9
65+ Yaş
%2.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%87.3
Erkek
%12.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%16.9 (10)
9
%25.4 (15)
8
%20.3 (12)
7
%15.3 (9)
6
%15.3 (9)
5
%5.1 (3)
4
%0
3
%0
2
%1.7 (1)
1
%0