İstanbullular

7,2/10  (61 Oy) · 
268 okunma  · 
40 beğeni  · 
1.454 gösterim
Yaz 2005. İstanbul Atatürk Havalimanı. Modernitenin ve şehrin sınırında genetik bilimciden gurbetçi işçiye, taksi şoföründen ünlü bir heykeltıraşa, tuvalet temizlikçisinden mimarlar odası eski başkanına kadar İstanbullu 15 kişinin yolları kesiştiğinde yüzyılımızın göçlerle genişlemiş İstanbul'undan, dolayısıyla Türkiye'sinden bir kesit ortaya çıkıyor. Bir İstanbul romanının olmazsa olmazı aşk elbette başköşede yer alıyor.

Büyük bir tehdit altında başlayan gerilim dolu dört saat boyunca İstanbul, Belgin ile Ayhan'ı kendisiyle ve aşkla hesaplaşmaya zorluyor.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2015
 • Sayfa Sayısı:
  536
 • ISBN:
  9789752895324
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:

#Kitap Atatürk Havalimanı'nda karakterlerin iç konuşmalarından oluşuyor. İç konuşmaların içinde bulunuyor diyaloglar. Buket Uzuner sevdiğim bir yazardır ancak bu kitabını pek sahici bulmadım. Yer yer bazı tespitleri güzel olsa da, okura devamlı mesaj verme ve hiç bir şeyi hayal gücüne bırakmama yaklaşımı beni rahatsız etti.

#Eserde Kürt, Türk, Ermeni, Yahudi, Rum, fakir, zengin, akademisyen, işçi, laik, türbanlı, aristokrat, köylü, liberal, solcu, milliyetçi, muhafazakar... her türden insan var tıpkı İstanbul gibi. Ama bu durumda bir yapaylık vardı, özellikle samimi olmayan şiveli konuşmalar bana çok tuhaf geldi.

#Kitabın üzerinde durulan temel nokta; herkesin bir şekilde maruz kaldığı ötekileştirilme duygusu: Kürttür ama iyi insandır, sendika falan uğraşır ama iyi insandır, Ermeni falandır ama iyi insandır, Alevidir ama iyi insandır gibi çoğaltabileceğimiz, durmadan yargılayan ağızlar...

#Buket Uzuner daha önce okumadıysanız bu kitabı yerine Kumral Ada Mavi Tuna, Gelibolu, İki yeşil Susamuru, Uyumsuz Defne Kaman'ın maceraları gibi kitaplarından başlayın derim.

#Herkese iyi okumalar dilerim.