İstanbullular

7,1/10  (51 Oy) · 
219 okunma  · 
31 beğeni  · 
1.263 gösterim
Yaz 2005. İstanbul Atatürk Havalimanı. Modernitenin ve şehrin sınırında genetik bilimciden gurbetçi işçiye, taksi şoföründen ünlü bir heykeltıraşa, tuvalet temizlikçisinden mimarlar odası eski başkanına kadar İstanbullu 15 kişinin yolları kesiştiğinde yüzyılımızın göçlerle genişlemiş İstanbul'undan, dolayısıyla Türkiye'sinden bir kesit ortaya çıkıyor. Bir İstanbul romanının olmazsa olmazı aşk elbette başköşede yer alıyor.

Büyük bir tehdit altında başlayan gerilim dolu dört saat boyunca İstanbul, Belgin ile Ayhan'ı kendisiyle ve aşkla hesaplaşmaya zorluyor.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2015
 • Sayfa Sayısı:
  536
 • ISBN:
  9789752895324
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
sezen 
24 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

#Kitap Atatürk Havalimanı'nda karakterlerin iç konuşmalarından oluşuyor. İç konuşmaların içinde bulunuyor diyaloglar. Buket Uzuner sevdiğim bir yazardır ancak bu kitabını pek sahici bulmadım. Yer yer bazı tespitleri güzel olsa da, okura devamlı mesaj verme ve hiç bir şeyi hayal gücüne bırakmama yaklaşımı beni rahatsız etti.

#Eserde Kürt, Türk, Ermeni, Yahudi, Rum, fakir, zengin, akademisyen, işçi, laik, türbanlı, aristokrat, köylü, liberal, solcu, milliyetçi, muhafazakar... her türden insan var tıpkı İstanbul gibi. Ama bu durumda bir yapaylık vardı, özellikle samimi olmayan şiveli konuşmalar bana çok tuhaf geldi.

#Kitabın üzerinde durulan temel nokta; herkesin bir şekilde maruz kaldığı ötekileştirilme duygusu: Kürttür ama iyi insandır, sendika falan uğraşır ama iyi insandır, Ermeni falandır ama iyi insandır, Alevidir ama iyi insandır gibi çoğaltabileceğimiz, durmadan yargılayan ağızlar...

#Buket Uzuner daha önce okumadıysanız bu kitabı yerine Kumral Ada Mavi Tuna, Gelibolu, İki yeşil Susamuru, Uyumsuz Defne Kaman'ın maceraları gibi kitaplarından başlayın derim.

#Herkese iyi okumalar dilerim.

sevinç eroğlu keskin 
15 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Oldukça tanıdık karakterlerle grift bir örgüsü var. Sade ve akıcı bir anlatımla başarılı ve keyifli bir kitap. Zira zevkle okuduğumu hatırlıyorum. Bu sebeple diğer arkadaşların yorumlarına katılmıyorum. Okuduğunuza pişman olmayacağınız bir kitap.

tülin cankurtaran 
02 Haz 2015 · Kitabı okudu · 1/10 puan

"Kumral Ada Mavi Tuna" ve "Uzun Beyaz Bulut Gelibolu" gibi güzel kitapların yazarına yakışmamış bu kitap. İnsanlar arasındaki farklılıklara saygı duymak mesajını gözümüzün içine fazlasıyla sokarak vermiş. Karakterler yapay ve abartılı; olaylar sıkıcı. Yazar bence bu mesajları ustalıkla kitabına gizlemeli yada bu işe hiç bulaşmamalı; çünkü farklı bir uzmanlık gerektirir "toplumsal mesaj" içerikli kitap yazmak ...

Elif basaran 
15 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 1/10 puan

sevemediğim kitap, o kadar ittire ittire okumusum ki kitabın varlığını bile buralarda görene kadar unutmuşum. tipik bir piyasa kitabı . iyisınden yazayım dusuncesınden cok kotu olmasında modunda takılmıs yazar. istanbul kitaplarını ve kısa zaman dilimlerinde gecen kitapları sevmeme rağmen sarmadı beni. buket uzuner en birinci aydın benim en iyilerini ben düşünürüm diyerekten her bir satırında okuyucu ufkunu genişletmeyi görev bilmiş kendine. kürt-turk sorununa değinmeye calışmak senin neyine, varoşlardakilerin diyalogları cok yapay ve sığ, aşina olmadığı şiveleri kullanmaya calışmış olmamış. butun kulturleri kucaklayayım hepsini gecireyim tek seferde demiş oda olmamış .çünkü o bilgi birikimi yok yazarda olay orgüsü, zekice yazılmış birkaç cümle , savunulmaya değer fikirler hiç biri yok ,azmedip bitireyim dersenizde sonunda size hiçbir sey bırakmadan zihninizden silinen bir kitap

Özge Uzun 
01 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bir insan dört saati kaç sayfada anlatabilir? Kaç değişik karakter oluşturabilir? Benim için hep farklı bir yeri olan bir romandı 'İstanbullular'. kimsenin kimseden üstün olmadığını, farklı düşünen ve kendince haklı olan insanların birlikte nasıl yaşayabildiğini, iyi bir insan olmanın sahip olunan değerlerle çok da paralel olmadığını ilk fark ettiğim romanlardandır. Özellikle ergenlik çağında da okuduğum için daha faydalı oldu benim için. Herkese tavsiye ederim.

Zeynep Gençelli 
30 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Buket uzuner'in çok üzülerek söylediğim en kötü kitabı.Heyecanla kitabı okumaya başladığımda,kesinlikle büyük hayal kırıklığına uğramıştım.Bu muhteşem yazarın kalemi sanki biraz kaymış gibiydi.Ama diğer Kitaplarını okuduktan sonra bunun küçücük bir hata olduğunu anladım.Eğer mutlaka Buket Uzuner okumak isterseniz -ki kesinlikle okuyun- Bu kitaptan başlamayın!

Müjgan Şahin 
22 Oca 00:22 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yalnızlıklar ve imkânsız aşklar şehri İstanbul. Atatürk Havalimanı. Belgin, Ayhan ve diğerleri… Sonunda artık hiçbirinin eskisi gibi olmayacağı 4 saatlik serüven.ben sevdim.

Kitaptan 15 Alıntı

sezen 
23 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Hayatında ne bir roman okumuş, ne bir resim sergisine gitmiş, ne de tiyatroya gitmiştir bu yavrucak! Onlara ne sanat,ne estetik, ne de felsefe nosyonu vermeyince, işte böyle kendimizi de böyle dümdüz, lezzetsiz ve meraksız, ekmek parası düzeyinde yaşayan çoğunluğa mahkum etmiş olduk. Birikimsiz, marifetsiz, esprisiz! Kimse ona içinde yaşadığı İstanbul'un ne büyük bir tarih, ne müthiş bir güzellik ve olağanüstü gizemler kenti olduğunu anlatamaz artık. Çok geç.

İstanbullular, Buket Uzuner (Sayfa 224)İstanbullular, Buket Uzuner (Sayfa 224)
Güler Ayata 
05 Eyl 10:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Unutma, insan adil olabildiği kadar kendisidir.

İstanbullular, Buket Uzuner (Sayfa 415 - Everest)İstanbullular, Buket Uzuner (Sayfa 415 - Everest)
sezen 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ölümlülerin aşk ve ölüm korkusuyla ölümsüz kıldığı, şehirler şehri, cihan ecesiyim.
Benim adım Istanbul...

İstanbullular, Buket Uzuner (Sayfa 262)İstanbullular, Buket Uzuner (Sayfa 262)
Ayten Ernaz Tiryaki 
23 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Cesaret, zamanında kullanılmazsa bir intihar silahına dönüşür! "

İstanbullular, Buket Uzuner (Sayfa 43)İstanbullular, Buket Uzuner (Sayfa 43)
sezen 
23 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İstanbul'um ben, geçmişin ve geleceğin dengesi, yeryüzünün 2700 yıldır menopoza girmeyen tek dişisiyim!
Benim adım İstanbul...

İstanbullular, Buket Uzuner (Sayfa 600)İstanbullular, Buket Uzuner (Sayfa 600)
sezen 
23 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ah o lanet yalnızlık, ah o sekiz on milyonun arasında yalnız kalmak, görünmezliğe yazgılı olmak, insanın kendisinden başka herkesin mutlu, başarılı ve kalabalık olduğunu sanmak acısı...

İstanbullular, Buket Uzuner (Sayfa 169)İstanbullular, Buket Uzuner (Sayfa 169)
Ayten Ernaz Tiryaki 
18 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Unutmadıklarımız kötülüklerdir. Kötülükleri hatırlarız, çünkü acıtırlar. İyilikler unutulur, çünkü onlar artık bizim parçamız olmuşlardır. "

İstanbullular, Buket Uzuner (Sayfa 131)İstanbullular, Buket Uzuner (Sayfa 131)
sezen 
 23 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Burası ne Kuzey'in tek kültürlü, homojen İskandinavya'sıdır, ne de güneyin yerlileri, Aborjinleri yok edilerek Batılılaştırılmış Okyanusya'sıdır. Burada kanlar ve döller sahiden karışmıştır. Burası yedi düvelin birbiriyle karıştığı son Babil Kulesi, İstanbul'dur.

İstanbullular, Buket Uzuner (Sayfa 408)İstanbullular, Buket Uzuner (Sayfa 408)
sezen 
23 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

...ah zalim İstanbul'un nazlı, şımarık kibri ve hiçbir şekilde taşralılığı affetmeyişi...

İstanbullular, Buket Uzuner (Sayfa 170)İstanbullular, Buket Uzuner (Sayfa 170)
sezen 
23 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Sıkılmıştı bütün kapıları en baştan kapatılmış tartışmalardan...

İstanbullular, Buket Uzuner (Sayfa 200)İstanbullular, Buket Uzuner (Sayfa 200)
2 /