"Özgürlük’ ve ‘eşitlik’ kelimeleri orada bir anlam ifade etmiyordu ama ‘kardeşlik’ kelimesinden ümidi vardı…” Saç Örgüsü’nün yazarından Fransa’da 150.000 satış rakamı Yaşadığı trajediden sonra tüm geçmişini ardında bırakarak yeni bir başlangıç yapmak için Hindistan`a giden Léna, etrafındaki her şey uykudayken okyanus kıyısında yüzmeyi alışkanlık hâline getirir. Her sabah gittiği ıssız kumsalda, küçük bir kızı yalnız başına uçurtmasıyla oynarken görür. Kız o kadar ufak tefek, o kadar cılızdır ki onu vahşi kuşların ipine asılarak uçan Ku¨çu¨k Prens’e benzetir. Çocuğun, balıkçılardan başka kimsenin ayakta olmadığı bir saatte, neden orada olduğunu merak eder. Léna bir sabah yüzerken akıntıya kapılır. Suya batmadan önce gördu¨ğu¨ son şeyse gökyüzündeki uçurtmanın silu¨etidir… Nihayet kendine geldiğinde, küçük kız sayesinde mucizevi bir şekilde kurtarıldığını öğrenir. Ağzından tek bir sözcük çıkmayan bu küçük kız kimdir? Sessizliğinde ne gizliyordur? Geçmişinin yüklerini yanında taşıyan, geleceğe dair hiçbir beklentisi olmayan, uçurumun kenarındaki Léna’nın hayatını tümden nasıl değiştirecektir? Adaletsiz ve baskıcı bir coğrafyanın kalbinde; umutla öfkenin, gelenekler karşısında gösterilen iradenin ve yeni bir gelecek inşa etme çabasının birbirine karıştığı eşsiz bir roman. Saç Örgüsü romanındaki Smita’nın ruhunun eşlik ettiği, kız kardeşlik kavramının gözler önüne serildiği bu hikâye, yaşamaya ve mücadele etmeye dair muhteşem bir övgü.
Yazar:
Laetitia Colombani
Laetitia Colombani
Çevirmen:
Gülşah Ercenk
Gülşah Ercenk
Tahmini Okuma Süresi: 4 sa. 52 dk.Sayfa Sayısı: 172Basım Tarihi: Ocak 2023Yayınevi: Yan Pasaj Yayınevi
ISBN: 9786057463272Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
172 syf.
·
Puan vermedi
·
3 günde okudu
Yazarın okuduğum ikinci kitabı bu kitabını da çok beğendim.Saç Örgüsü kitabının tamamen devamı olmasa da bir devamlılıkta sağlıyor. Hindistan yaşayan kadınların ne zor şartlarda yaşadığını bir kez daha şahit oluyoruz. Hayatta kaç sıfır geriden başladıklarını bir kez daha görüyoruz. Kast sisteminin dayattığı zorluklar, kadına biçilen roller, çocuk
Uçurtma
UçurtmaLaetitia Colombani · Yan Pasaj Yayınevi · 2023585 okunma
Reklam
172 syf.
10/10 puan verdi
·
8 günde okudu
Uzun zamandır beni bu kadar etkileyen bir roman ile karşılaşmadım. Öğretmen olduğum için mi yoksa insan olduğum için bu kadar etkilendim anlam veremedim ama bir öğretmenin çocukların hayatını değiştirmesi ne muhteşem şey. Devamının olmasını umut ettiğim bir kitap olsa da Lalita'nın babasına kavuştuğu günleri göstermediği için biraz kızgınım aslında. Ama yine de özgürlüğün her yerde özgürlük olmadığı eşitliğin her yerde aynı eşitlik olmadığını böylesine güzel anlattığı için teşekkür ederim. Tek temennim bütün çocukların Bir gün gerçekten özgür ve eşit olması.
Uçurtma
UçurtmaLaetitia Colombani · Yan Pasaj Yayınevi · 2023585 okunma
172 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
·
11 saatte okudu
Saç Örgüsü
Saç Örgüsü
'nün devamı olarak yazılmış bu kitap fakat bağımsız olarak da okuyabilirsiniz bence. Hindistan' da ki kast sınıfının en alt tabakası olan ' dalit' halkını anlatır eserimiz. Okuma hakkını, istediği yerde çalışma hakkını daha dogrusu insan gibi yaşama hakkının hiç verilmedigi 'dalit' halkını içiniz sizlayarak okursunuz. Hindistan' a Fransız bir kadın gelir kendi yasından kaçmak için ve dalitlerle tanışır, onları anlamaya çalışır ve onlar için okul yapmak, okutmak için. Tabi ki engellerle karilaşır. İnancın ve inatciliğin sonucu hepsini alt eder. Ben çok beğendim. Hindistan belki büyülü gibi gelir insana inancı, kültürü ve mistik havasi fakat arka sokaklarda ne acılar ne haksizlar dönüyor o küçük damı akan tek gözlü evlerinde.
Uçurtma
UçurtmaLaetitia Colombani · Yan Pasaj Yayınevi · 2023585 okunma
Reklam
Reklam
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.