Giriş Yap

Laetitia Colombani

Yazar
8.7
911 Kişi
Unvan
Fransız Oyuncu, Yönetmen, Senarist ve Yazar
Doğum
Bordeaux, Fransa, 1976
Yaşamı
Nantes'teki iki yıllık hazırlık sınıfı Cinésup'tan sonra École Nationale Supérieure Louis Lumière'ye girdi. 1998 yılında mezun oldu. Kısa filmler, ardından iki uzun metrajlı film yazdı ve yönetti: “fol la folie… hiç de (2002), Audrey Tautou, Samuel le Bihan ve En İyi Senaryo dalında Sopadin Genç Ödülü'nü kazanan Isabelle Carré ile Kad Merad ve Catherine Deneuve ile "Yıldızlarım ve Ben" (2008). Ayrıca 2012 yılında yayınlanan Florent Emilio Siri'nin "Cloclo" adlı bir düzine filminde televizyon ve sinema alanında bir aktris. İlk romanı “The Braid” Mayıs 2017'de Grasset'te göründü, Kanada, Sicilya ve Hindistan'da farklı kadere sahip üç kadının hikayesini anlatıyor. Roman, Gezgin Okurları İçin 40. Röle Ödülü, 2017 Ekonominin Kadınları İçin 2017 Edebi Ödülü ve ilk roman için 2018 Kristal Küre de dahil olmak üzere birçok ödül kazandı. 29'dan fazla dile çevrilmiştir. Çizgi romanda Clémence Pollet tarafından uyarlanmıştır. 2019 yılında, birincisi gibi, büyük bir kamu başarısına sahip olan ikinci galibi "Les Victorieuses" 'i yayınladı.

İncelemeler

Tümünü Gör
188 syf.
·
6 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
“Smita zayıfların, kadınları, çocukları, korunmaya muhtaç olanları korumak yerine onları ezen bu toplumu lanetliyordu.” Aslında hepimiz lanetlemeliyiz dünyanın farklı yerlerindeki böyle toplumları. Aslında hepimiz korumalıyız bambaşka şekillerde erkek egemen toplumun dışına itilen kadınları. Birbirinden bambaşka yerlerde, birbirinden bambaşka hayatları olan üç ayrı kadının hikayesi bu. Zengin, fakir, eğitimli, eğitimsiz ama ortak yönleri güçlü olmaları olan üç ayrı kadının hikayesi. Özellikle Hindistan’da kadına layık görülen hayatları okudukça tüylerim ürperdi, canım yandı. Öyle ki “Hatta bir inek olarak bile doğmuş olmayı tercih ederdi, en azından saygı görürdü.” cümlesi orada kadınlara verilmeyen değeri apaçık gösteriyordu. Bunları yanında yazar, olay örgüsünü öyle güzel kurgulamış, öyle akıcı anlatmış, sonunda olayları birbirine öyle güzel bağlamış ki verilmek istenen mesajı doğrudan alabiliyorsunuz, kurgunun içinde kaybolmuyorsunuz. Bu kitabı okuyacak herkese şimdiden keyifli okumalar.
Reklam
188 syf.
·
7/10 puan
Birbirlerinden habersiz ve ayrı dünyalarda yaşayan Giulia, Sarah ve Smita’nın hikâyesi bu. Kapağını açacağınız bu kitapla önünüze serilecek olan; birbirlerine ne kadar yürekten ve eşsiz bağlarla bağlı olduklarını bilmeden, kaderlerine razı olmayıp savaşmaya karar veren üç kadının umut ve dayanışmayla dokudukları hayatları.. 1 Milyon Satış Rakamı 40 Dile Çeviri 9 Ödül ..Üç kadın. Üç hayat. Üç kıta… Tek bir talep: Özgürlük!
188 syf.
·
4 günde
·
10/10 puan
  Son zamanlarda sıkça adını duyduğumuz bir kitap Saç Örgüsü. Benim de uzun süredir kitaplığımda olan ancak okumaya yeni fırsat bulduğum bir kitap oldu. İsmi ve konusu itibariyle oldukça ilgimi çekmişti; beğeneceğimi ve çok sevdiğim kitaplardan biri haline geleceğini düşünüyordum. Ve nitekim öyle de oldu. Keyifle, hayranlıkla, severek okuduğum bir kitap oldu. Kitapta, üç farklı kıtada, birbirinden çok farklı hayatlar yaşayan 3 cesur kadının hikayesini okuyoruz. Ve hepsinin tek bir isteği var: özgürlük! Avrupa, Asya ve Amerika kıtalarında yaşayan, daha önce birbirlerini hiç görmemiş, tanımamış olan bu üç kadının birbirlerine nasıl umut olduklarını okuyunca hayran kalmamak elde değil. Kitap bize kadınların bildiğimiz, gördüğümüz hatta maruz kaldığımız acımasız gerçeklerini bir kez daha tüm çıplaklığı ile bir kez daha yüzümüze  vuruyor. Okudukça anladım ki hangi dinden, kültürden, milletten olursak olalım ne yazık ki, hayatın birçok alanında kadın erkek eşitliği yok ve sağlanamıyor. Kadınlara karşı olan güvensizlik, toplumsal önyargılar, iş hayatındaki ayrımcılık, insan yerine konmama, dışlanma ve bunun gibi daha birçok durumu bu kısacık kitapta okuyoruz. En acısıda, hem kadınlar hem erkekler için o kadar normalleşmiş, o kadar kabullenilmiş ki bu durumlar hayatın  olağan akışında devam ediyor. Ve bir kez daha şunun farkına vardım bazı zincirleri kırmak - çok gelişmiş bir ülke dahi olsanız da(!)- zor. Ama elbette imkansız değil.   Kitabı çok çok severek okudum. Ve mutlaka okunması gereken bir kitap.Akıcı ve sade bir üslupla yazılmış etkileyici bir eser. Bu sene içerisinde okuma planlarınıza eklemenizi gönül rahatlığı ile tavsiye ederim. Çünkü dil bakımından rahatlıkla okuyacağınız bir eser. Ve bazı acı gerçeklerle bir kez daha yüzleşmemiz gerek.
·
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42