Uzak Ülke

7,0/10  (10 Oy) · 
34 okunma  · 
9 beğeni  · 
727 gösterim
Gözlerinizi kapatın ve hiç cep telefonu kullanmamış, kot pantolon giymemiş, sinemaya gitmemiş, 16 yaşında bir genç kız hayal edin. İşte karşınızda Eliza Miller. Ama artık Eliza'nın, kendisinin de bir üyesi olduğu Amish topluluğundan uzaklaşıp hayatına yön verme zamanı gelmiştir.
Rumspringa döneminde, Chicago'nun banliyölerinden birinde, dadı olarak çalışma imkânı yakalayan Eliza, modern dünya ile tanışmak üzere ailesinin yanından ayrılır. Evden ayrılan Eliza, kendisini nelerin beklediğini görmek için sabırsızlanmaktadır. Gittiği yerde, kaderi Josh isimli bir gençle kesişen Eliza, bu genç sayesinde müzikle, filmlerle ve yepyeni arkadaşlarla tanışarak kendisi için büyülü bir dünyanın kapısını aralar. Ama bir karar vermek zorundadır. Arkasında bıraktığı Amish topluluğunu ve ailesini ebediyen terk mi edecektir? Yoksa modern hayatın getirilerini elinin tersiyle itmesine gerek kalmadan, aşkının yanında kalmayı mı tercih edecektir? Yalnızca 16 yaşında, yüreği dolup taşan bir genç kız, hayatının geri kalanında neyi isteyip istemediğine nasıl karar verecektir?
'Bu naif roman kalplerinizi ısıtacak.'
-Kirkus Review (2012 Yılı, En İyi Gençlik Romanları)-

'Nancy Grossman'in hikâyesi, Amishlerin yaşam tarzını tüm yönleriyle gözler önüne sererken, aynı zamanda bu kendi kabuğundan dışarıya çıkmayı reddeden, sıra dışı toplumun dış dünyaya karşı gösterdiği reaksiyonu da başarıyla tasvir ediyor.'
-Publishers Weekly-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  435
 • ISBN:
  9786055034085
 • Çeviri:
  Songül Doğru Getir
 • Yayınevi:
  Parodi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Okuyan bir anne 
15 Kas 2017 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 9/10 puan

Son zamanlarda sanal dünyadan sıkıldıysanız heryerde sosyal medyayı likelama takipleşme ve birbirini ifsalama haberlerinden sıkıldıysanız bide reading slump dönemine girip hafif çerezlik tarzında bisey okumak istiyorsanız tam size göre bir kitap hemde amish kültürüne de yaklaşmışsınız demektir.
Gerçi herkesin az çok amishlerle ile ilgili bilgisi vardır. Ama kısaca bahsetmek gerekirse amish kendini dış dünyaya kapamış eski kültürlerini yaşayışlarını devam ettiren teknolojiden uzak yaşayan bir toplum kitapta da bu konuyu işleniyor.
Kitabın konuşu kısaca şu 16 yaşında amish yaşam tarzında büyümüş ve dış dünyaya meraklı bir kızın kısa bir yaşamından bahsediyor.amishlerin Rumspringa dönemi dediği bir dönemde bir ailenin yanına bakıcı olarak gidiyor ve burada bir takım olaylar yaşıyor yani aslında o yaş grubunun yaptığı tarzdaki şeyler.Rumspringa dönemi amishlerin 16 17 yaşlarındaki gençlerin normal hayatta bir süre geçirip hiç görmedikleri ve yaşamadıkları bir hayatı kısaca gözlemlemesi ve sonunda da bir karar vermesi ya amish olacaksın yada dışlanacaksın karakterimiz de bu dönemi herşeyiyle yaşıyor. Biraz araştırdım Gerçekten de halen bu yaşam tarzı devam ediyor ve gerçekte de halen uyguladıkları bir şey.
Kitap tam bir gençlik romanı aslında dili de o kadar sade ki kitap anlayamadığım kadar hızlı bitti.Sanırım yine kitap arkası özete bakarak aldığıma pişmanlık yaşıyorum.Ama kitap fena değil tavsiye ederim.iyi okumalar..