Uzanma Sanatı Yatay Yaşamın Elkitabı

7,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
392 gösterim
Şu anda uzanıyorsanız, o zaman doğru pozisyondasınız; zira hepimiz belli aralıklarla ve de büyük bir zevkle uzanırız. Uzanırken dinleniriz; vücudun en çok gevşediği, en az güç harcadığı pozisyondur yatıp uzanmak. Uzanırken bir sürü şey yaparız: Uyuruz, düş görürüz, sevişiriz, düşünürüz, kendimizi melankolik bir ruh haline bırakırız, hayal kurarız ve acı çekeriz.

Bernd Brunner'in tarihsel ve kültürel yönleriyle enine boyuna incelediği Uzanma Sanatı, yatay pozisyonda zaman geçirmenin farklı biçimlerine odaklanan keyifli bir çalışma. Günümüz toplumlarında çoğu zaman tembelliğin, aylaklığın ya da hastalığın ifadesi olarak yorumlanan uzanmanın kıymeti pek bilinmese de, varoluşumuza içkin bir hareket aslında uzanmak: Hepimiz uzanırız ne de olsa. Yine de uzanmak, kötü şöhretli bir eylem olarak bilinir. Hatta eylem bile sayılmaz.

Ama siz durmayın, bu kitabı okurken güzelce uzanın. Zira Groucho Marx'ın da dediği gibi, "Yatakta yapılamayan şeyler, yapılmaya değer değildir."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2015
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9789750725920
 • Çeviri:
  Zehra Aksu Yılmazer
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sibel Ertek 
24 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Çok eğlenceli bir fikir olan ''uzanmak üzerine yazmak'' neredeyse bir dönem ödevi gibi toparlanıp hazırlanmış, ama yine de yer yer mizahi öğeler gözden kaçırılmamaya çalışılmış. Benim naçizane fikrim daha iyi yazılabileceği şeklinde oldu.