Bahçede Felsefe

7,0/10  (1 Oy) · 
4 okunma  · 
0 beğeni  · 
613 gösterim
İnsanın doğayla olan özel ilişkisi bahçede sergilenir. Bahçe, insanın fiziksel ve zihinsel olarak doğayla nasıl bir ilişki kurduğunu gösterir. Normalde saklı kalan veya unutulan doğa-insan birlikteliği bahçede çarpıcı bir şekilde görünür hale gelir; bir gösteriye, bir sergiye, bir sunuma dönüşür. Aristoteles'in ifadesiyle, bu ezelî ilişki bahçede ete kemiğe bürünür. Bahçe, insanın doğayla fiziksel ve zihinsel dayanışmasının sergilendiği yerdir. Bahçe insanlaştırılmış evreni görünür ve anlaşılır kılar; bu görünen, hissedilen ve üzerinde düşünülen bir birlikteliktir.

Jane Austen, bir bahçesi olmadığı zamanlarda neden yazamaz hale gelmişti? Jean-Paul Sartre kendi halinde bir parktan neden ölesiye nefret ediyor, o parkın tetiklediği "bulantı" duygusuyla tüm yaşamı boyunca nasıl mücadele ediyordu? George Orwell'ı en güç koşullarda toprağında delice çalışmaya iten neydi? Birkaç bodur, çirkin saksı çiçeği Marcel Proust'a ne ifade ediyordu? Ve Voltaire, "Bahçemizi ekip biçelim," derken yalnızca felsefi bir alegori mi yapıyordu?

Avustralya'nın genç kuşak felsefecilerinden Damon Young bu çalışmasında felsefenin temel konularından olan insan ve doğa ilişkisine değişik bir pencere açıyor, tartışmanın merkezine "bahçe" kavramını oturtarak bu ezelî ve ebedî ilişkinin dinamiklerini anlamaya çalışıyor.

Felsefe ve edebiyata ilgi duyanlar kadar, dünyaya değişik açılardan bakmayı sevenler için de hoş, cazip bir okuma!
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2014
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  9789750721595
 • Çeviri:
  Esra Birkan
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
EMRE YAMAN 
27 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 18 günde · 7/10 puan

Friedrich Nietzsche,Jean Jacques Rousseau,George Orwell ve bir çok diğer yazarın daha doğrusu felsefecinin doğaya ve bahçeye bakış açıları bu kitapta. Mesela Nietzsche hastalığından dolayı bahçeyi, limon ağacının altında düşünmeyi severmiş. Eski Yunan kentlerinde kusura bakmayın idrarlarını dışarıya yaptıkları için bu devirde yaşayan bilginler bu pislikten kurtulmak için bahçelere gider oralarda sakin,temiz ve mavi gökyüzü altında düşünürlermiş. Kısacası kitapta doğa ve felsefe bir bütünlük oluşturuyor. Dili sade ve akıcı. Ancak bir çok yazar ismi ve felsefi terimler olduğu için zorlanıyorsunuz. Felsefeye meraklı arkadaşlara tavsiyedir.