Vapurları Seven Çocuk

8,9/10  (7 Oy) · 
10 okunma  · 
6 beğeni  · 
486 gösterim
Mizah ustası sanatçı Behiç Ak’tan kentsel değişim ve yitirilen değerler üzerine düşündürücü bir İstanbul öyküsü!

Güneşi Bile Tamir Eden Adam, Alaaddin’in Geveze Su Boruları, Kedilerin Kaybolma Mevsimi gibi öykü kitaplarını tüm çocukların severek okuduğu, ülkemizin tanınmış mizah sanatçısı, yazar Behiç Ak’ın yeni kitabı İstanbul’da geçiyor! Sanatçı, yine günümüzün tartışılan sorunlarından birini, çarpıcı bir anlatımla kaleme alıyor. “Gelişim” adına değişip metropolleşen kentte, betonlaşmanın insanlar üzerindeki etkilerini güçlü bir gözlemle kurgulayan Ak, insan ve yaşadığı çevre arasındaki ilişkiyi duru bir üslupla anlatıyor. Sanatçının öteki kitapları gibi bu kitabını da, çocuklar kadar yetişkinler de severek okuyacak.

Kardeşi Emre ve olağanüstü bir masal anlatıcısı olan annesiyle birlikte bir Boğaziçi mahallesinde yaşayan Fırat, tatil günlerinde o çok sevdiği minik Boğaz vapuruna binip karşıya geçer, balon satardı. Mahallede yüz yıllık ahşap bir yalıda oturan Meliha Hanım’sa, komşularını sık sık evine davet eder, hep birlikte gülüp söylerlerdi. Ama Meliha Hanım’ın bir gün yalıdan taşınmak zorunda kalmasıyla mahalle değişmeye, güzelliklerini teker teker yitirmeye başladı. Minik Boğaz vapuru da seferden kaldırılınca, Fırat kolları sıvaması gerektiğini anladı..
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  95
 • ISBN:
  9789944717281
 • Yayınevi:
  Günışığı Kitaplığı
 • Kitabın Türü:
Ayça Hoşer 
 14 Mar 13:28 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ugruna belki birlikte 5 kez kutuphaneye gidip donduren, sonunda bir heyecanla "sira bize geldi anne" diye haykiran kizim sayesinde okum firsati buldum...

Gunumuzde kaybolan değerlerimizin kaybolus surecini anlatiyor....
Once toplum tarafindan otelenerek degersizlestirilmeye calisilmasi uzerine oynanan oyunlar .... farkindalik ..... sonrasinda kahramanin cesareti , ozguveni ve mantik muhakemesiyle herkese / herseye karsi durusuyla buldugu cozum ile bu kaybolusa engel olusu....

Tek kelimeyle mükemmel. ... Her yasta okuyucuyla bulusmasi gereken bir eser....
Teşekkürler Behiç Ak!

Dorukan Uysal 
08 Nis 13:55 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabı çocukluk yıllarımda okuduğumu hatırlıyorum.O zamanlar kitap okuma alışkanlığı olmayan beni bile bu kitabı 2 kere okumuştum. Kendileri hala kütüphamde bulunmaktadır.