Ve Kırar Göğsüne Bastırırken

Ahmet Altan

Ve Kırar Göğsüne Bastırırken Sözleri ve Alıntıları

Ve Kırar Göğsüne Bastırırken sözleri ve alıntılarını, Ve Kırar Göğsüne Bastırırken kitap alıntılarını, Ve Kırar Göğsüne Bastırırken en etkileyici cümleleri ve paragragları 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.
İyi ki !
Bütün dünya, şaşkınlıkla bakarak düşmemizi beklerken biz düşmeyiz. Biz Türküz . Ya oynar ya ağlarız. Dünyanın en tehlikeli eğlencesidir Türk olmak. Ve ,biz korkuyla eğleniriz.
Sayfa 75
Tl-Dolar :D
‘Ulusal onuru’ bu kadar değerli, ‘ulusal parası’ bu kadar değersiz başka bir ülke bulmak çok zordur.
Sayfa 74
Reklam
Kendime hep sorduğum soru :)
 Bilemiyorum hangi sebepten, ya son aylarda insafsızca hırpalanmış, uykusuz bırakılmış, neredeyse düşmanca bir inatla çalıştırılmış vücudumun ‘artık bana rahat ver’ uyarılarını taşıyan tuhaf bir hastalığın ateşli nöbetleri arasında sarsılmaktan ya da gözümü her açtığımda gördüğüm acayipliklerden, aklıma garip garip sorular takılıyor.  ‘Biz nerede koptuk bu dünyadan?’ diye soruyorum mesela.
Sayfa 59
Kadınları seviyoruz ve sevgiyle parçalıyoruz onları, evlere kapatıyor, yasaklarla kuşatıyor, sokaklarda gezmelerine izin vermiyor, dövüyor, bıçaklıyor, öldürüyoruz; ne kendimiz yaşayabiliyor, ne kadınları yaşatıyoruz; kadınlara duyduğumuz parçalanmış sevgiler hayatın bize sunmaya hazır beklediği her türlü mutlulukla, zevkle, keyifle aramızda büyük bir duvar gibi yükseliyor.
Sayfa 10 - Everest YayınlarıKitabı okudu
Sevdiğimiz her şeyi göğsümüze bastırırken kırıyoruz. Vatanı seviyoruz ve sevgiyle bastırırken göğsümüze vatanı, onu parçalara ayırıyoruz; vatanseverler yapıyoruz parçalardan, hainler yapıyoruz, düşmanlar yapıyoruz, kuşkular ve korkular yapıyoruz, sevgimizle bir kezzaba dönüp delik deşik ediyoruz sevdiğimiz her şeyi. Göğsümüze bastırırken kırdığımız vatan sevgisinden hayatla aramıza duvarlar örüyoruz, özgür olamıyoruz, rahat olamıyoruz, düşüncelerimizi söyleyemiyoruz, kendi ülkemizde ferah fuhur dolaşamıyoruz, hayatın içine giremiyoruz bir türlü.
Sayfa 10 - Everest YayınlarıKitabı okudu
Reklam
Bütün kitaplar, zekânın ve zarafetin çekiciliğini gösterdi bana.
Sayfa 63 - E-kitapKitabı okudu
Ulusal onuru’ bu kadar değerli, ‘ulusal parası’ bu kadar değersiz başka bir ülke bulmak çok zordur.
Sayfa 73 - E-kitapKitabı okudu
İnançlarını bir süs gibi boyunlarına takıp bununla övünüyorlar, Allah’ la kendi aralarındaki ilişkiyi, insanlarla aralarındaki ilişkilerinde kullanıyorlar. İnanç, onların “nefsini“ terbiye etmiyor, aksine onların “nefsi“ bu inançla oburlaşıyor. Kendi inançlarının gerektirdiği gibi “ödülü“ Allah’tan değil diğer insanlardan bekliyorlar. “Öteki dünya“ çoktan çıkmış akıllarından, akılları tümüyle “bu dünyada” ama bir “mümin“ olduklarını iddia ederek diğer insanları küçümseyip bundan da dünyevi bir tatmin sağlıyorlar.
Sayfa 46 - Everest YayınlarıKitabı okudu
Bir ülkede hukuk komediye döndüğünde, o ülkede hayat trajediye döner.
Sayfa 113 - E-kitapKitabı okudu
Reklam
Katillerin ‘ulusal kahraman’, şairlerin ‘vatan haini’ olduğu tek ülke Türkiye’dir.
Sayfa 74 - E-kitapKitabı okudu
Ahmet Kaya
Bir gece mikrofonu alıp, ‘Ben Kürtçe şarkı söyleyeceğim,’ demiş, bu masum cümle yüzünden ‘hain’ ilan edilip sürgüne yollanmış, hakaretlere uğramış ve genç yaşında ölmüştü.
Katillerin 'ulusal kahraman', şairlerin 'vatan haini' olduğu tek ülke Türkiye'dir.
Tutkuyla sevdiğiniz kadar tutkunuzu da seversiniz, hayatınızı o tutku tarif eder çünkü, o tutku bitince hayatınızı tarif etmek de zorlaşır.
Sayfa 87 - E-kitapKitabı okudu
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.