ve Zalim ve İnanmış ve Kerbela

9,7/10  (6 Oy) · 
13 okunma  · 
5 beğeni  · 
465 gösterim
Otuz üç mızrakla, otuz dört kılıç darbesi indirdiler. Ama o gene de, düştüğü kumlar üzerine kam su gibi akarken, çırpınıp ayağa kalkmak istiyordu. Bu sıra, güneş küskünleşip bir buluta girdi. Uzakta, kopan bir fırtınanın, ilk uğultuları duyuldu.

Everest Yayınları Türkçe edebiyatın usta kalemlerinden biri olan Bekir Yıldız'ın kitaplannı Ve Zalim Ve İnanmış Ve Kerbela ile yayımlamaya devam ediyor. Bekir Yıldız, bu romanında yüzyıllardır hissedilen bir acıyı; Kerbela Savaşı'nı konu ediniyor.
"Bekir'in romanı; kaba gücün, baskının, adaletsizliğin, zulmün, iktidar hırsının, içtensizliğin, yalancılığın, halkı hiçe saymanın nerdeyse kurumlaştırıldığı bir dönemde, 'Muaviye' ile oğlu 'Yezid'in giderek nasıl yezitleştiklerinin de romanıdır. Ne yazık ki, bu yezitliklere, onların baskısından ezilenler, kimi çıkarlar uğruna yol açıyor. Bekir'in romanının en önemli yönü, 'halk' kavramına getirdiği gerçekçi yorumdur."
-Adnan Binyazar-
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  145
 • ISBN:
  9786051414881
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Seçgin 
29 May 00:50 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Daha 10 yaşında bir çocukken okudum babamın kitapligindan alıp. O gün bugündür sevgim daha bir arttı Ali'ye, Hasan'a ve Hüseyin'e ve de onlar için gözyaşı dokebilenlere.

Özlem Olcay 
19 May 22:00 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Türkiye edebiyatının en güçlü kalemlerinden olan Bekir Yıldız Anadolu insanını konu alan öyküler yazan, ropörtajlar yapan bir yazar. Hacim olarak küçük ancak edebi değeri çok büyük bir kitap olan "Ve Zalim Ve İnanmış Ve Kerbela"da İslam tarihinin trajik bir olayını yalın ve gerçekçi bir dille kurgulayarak ölümsüzleştiriyor. Bekir Yıldız'ın kanımca en iyi kitabı olan bu eser, Kerbela olayını konu alan romanlar içinde de kanımca en iyilerden biridir.

Kitaptan 1 Alıntı