Vicdan Sızlar

8,9/10  (12 Oy) · 
21 okunma  · 
9 beğeni  · 
228 gösterim
Güray Süngü'nün öykü serüveni yeni izleklerle devam ediyor. Bu kitaptaki öykülerde gerçeküstü kurmacalar var. Mahalleden sesler var. Toplumu birkaç parçaya bölen zihin yapılarından izler var. Ayrışmanın ve birleşmenin; kutuplaşmanın ve bütünleşmenin hikayeleri var. Elbette yarılan zihinler var. Elbette kanayan yaralar var. Kanayan yaralarını güleç bir yüzle dünyadan gizleyen naif karakterler, vicdansızlar ve elbette vicdanları sızlayanlar var.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2016
 • Sayfa Sayısı:
  124
 • ISBN:
  9786053261537
 • Yayınevi:
  İz Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Kivirciktosh 
10 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Vicdan Sızlar kitabının aynı adlı hikâyesindeki üsluptan ilham ile bir inceleme yazısı kaleme almak;
Vicdan Sızlar kitabını yeni okudum, bitti. Yani ben okumadım bir arkadaşım okumuş. Zaten 10 yıl önce okumuş. Pek hatırlamıyor da kitabı. Kitabı dün bitirdim. Çok farklı bir üslup dikkatimi çekti hemen. İbrahim Tenekeci ne güzel kitap yazmış dedim bitirince. Arkadaşım içinden bazı hikâyeleri sevdiğini söyledi. ‘’Cana Kıymık’’ , ‘’Evvel Ahir, Batın, Zahir.’’ , ‘’Küle Dön…’’ , ‘’Kibir’’ , ‘’Dünyanın En Orta Yeri’’ sevdiği hikâyelerdenmiş. Ben 11 yıl önce okuduğum için hikâyeleri pek hatırlamıyorum tabii, o yüzden yorum yapacak değilim. Kitabı bugün bitirince hemen ilk iş yorum yapmak istedim. Farklı bir kitap okumak isterseniz tavsiye ederim demişti arkadaşım 5 yıl önce. Ben hayatımda hiç kitap okumadığım için kitap okumaya bu kitapla başlamak istiyorum, ya siz?

merve gürler 
10 Oca 22:50 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Aslında buraya bir arkadaş yorum yapmış, Kivirciktosh, hatta çok güzel yapmış.Üzerine yorum yapmaya biraz çekindim doğrusu. Ama kitabı o kadar beğendim ki dümdüz bir insan olarak dümdüz bir iki cümle kurmadan geçemeyeceğim. Hayatımda beni sarsan yeniden kaldıran güzellikte, çok da söz kalabalığı yapmadan derinden düşündüren 2. kitap benim için. Böyle güzel bir iç yolculuk, güzel bir can sıkıntısıysa ihtiyacınız okuyun kaçırmayın derim. Can sıkıntısının güzel hali...

Kitaptan 24 Alıntı

Elbet, gelmeyeceğim demişti kabul ama gelmeyeceğim dedi diye insan bu kadar mı gelmezdi.

Vicdan Sızlar, Güray Süngü (Sayfa 56 - İz Yayıncılık)Vicdan Sızlar, Güray Süngü (Sayfa 56 - İz Yayıncılık)

Ama bazen insan anlatmak istemez. Şevki yoktur. Neden yoktur? Neden şevkini kaybetmiştir insan? Bunlar önemli sorular...

Vicdan Sızlar, Güray Süngü (Sayfa 87)Vicdan Sızlar, Güray Süngü (Sayfa 87)

Olduğun gibi değil, olmak istediğin gibi görün...
her yalan bir yaratış.

Cemil Meriç

Vicdan Sızlar, Güray Süngü (Sayfa 41)Vicdan Sızlar, Güray Süngü (Sayfa 41)

ben beklemeye başlayınca,
ben beklerken o gelmeyince,
ben bir daha beklerken
o bir daha gelmeyince,

ben bir gün bekleyip o bir gün bile gelmeyince..

Vicdan Sızlar, Güray Süngü (Sayfa 59)Vicdan Sızlar, Güray Süngü (Sayfa 59)
Kivirciktosh 
09 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Hayatı kaybetmek deyince ölüm gelmiyor aklıma. Ne çok şey geliyor da ölüm gelmiyor. Zorluyorum kendimi ama ölüm gelmiyor. Ölmek... kaybolmak değil. Kaybolmak başka bir şey.

Vicdan Sızlar, Güray Süngü (Sayfa 18)Vicdan Sızlar, Güray Süngü (Sayfa 18)

Aslında merak etmiyor da değilim, dedi. Renkli görmek nasıl bir şey? Bilgiç bir tavır takındım bir anda. Ama içim de ezildi aslında. Şöyle, dedim. Gördüğün her şey gözlerini alıyor, bu sebeple görülmesi gereken asıl şeyi göremiyorsun.

Vicdan Sızlar, Güray Süngü (Sayfa 58 - İz Yayıncılık)Vicdan Sızlar, Güray Süngü (Sayfa 58 - İz Yayıncılık)

...aşka selam ettim. Yasemin aleyküm selam etmedi. Bir daha milyon kere selam ettim. Yasemin bir daha milyon kere aleyküm selam etmedi de kırık dökük bir merhaba dedi.

Vicdan Sızlar, Güray Süngü (Sayfa 92 - İz Yayıncılık)Vicdan Sızlar, Güray Süngü (Sayfa 92 - İz Yayıncılık)

Annem hasta oldu. Ona ilaç almaya mecalim olsa ilaç da alırdım. Annem kendi kendine iyileşti. Zaten anneler kendi kendine iyileşirmiş.

Vicdan Sızlar, Güray Süngü (Sayfa 92 - İz Yayıncılık)Vicdan Sızlar, Güray Süngü (Sayfa 92 - İz Yayıncılık)
3 /