Yakındaki Uzak

9,0/10  (6 Oy) · 
7 okunma  · 
7 beğeni  · 
505 gösterim
Armağanlar farklı yollardan, farklı kılıklarda gelebilir. Amerikalı yazar Rebecca Solnit, bir yaz günü, üç kasa dolusu kayısıyla kalakalıyor. Alzheimer hastası annesinin artık yaşamadığı evinin bahçesindeki ağacın son hasadı bu kayısılar. Bir armağan, bir miras, bir hafıza belki de. Bu mirası ve hafızayı muhafaza etmenin yollarını okuruyla birlikte arıyor Solnit. Çıktığı bu yolda da pek çok durak var. Hastalıklar, ölümler, doğumlar; en önemlisi de masallar ve edebiyat. Frankenstein'ın yaratıcısı Mary Shelley'den Marquis de Sade'a gönderiyor okurunu; bununla da kalmıyor Karlar Kraliçesi'nin yolculuğuna çıkarıyor veİzlanda'daki gerçek yaşam öykülerine sokuyor. Kayısıların vesile olduğu bu yolculuğun/yolun ortasında bir düğüm atsa da Solnit, geri sarıp en başa, kayısılara çağırıyor bizi, usulca ve hiç sıkmadan.

Yaşlı insanlarda sıkça görüldüğü gibi, annem eşyalarını kaybettiğine değil, bunların çalındığına inanıyordu: ütüler, cüzdanlar, anahtarlar, çamaşırlar, para. Ve en çok da gerçek problemlerini saklamasına yardım eden bu hayali karakterlerden saklamaya kalktığı şeyleri kaybediyordu. Evi şehrin yirmi mil kuzeyindeki sevimli bir semtteydi ve başına hiçbir şey gelmiş değildi, yine de düş dünyası hırsızlar ve fırsatçılarla doluydu. Pencereden içeriyi inceleyen insanlardan korkup perdelerin çoğunu tamamen kapalı tutuyordu ve pırıltılar saçan mavi ve altın sarısı bir temmuz günü bile lamba yakmak zorundaydı.

Yakındaki Uzak, Rebecca Solnit'in sınırsız hüner ve hayal gücünün yanı sıra olgun bir donanımla yazdığı bir anı, yolculuk ve edebiyat metni.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2015
 • Sayfa Sayısı:
  264
 • ISBN:
  9786059949071
 • Orijinal Adı:
  The Faraway Nearby
 • Çeviri:
  Mehmet Öznur, Müge Karahan
 • Yayınevi:
  Encore
 • Kitabın Türü:
Hayal-ET 
10 Nis 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Rebecca yı tanımama vesile olan kitap.Kayısılardan başlıyor kitap o kadar iyi bir benzetme yapmış ki başta ve ya betimle harikulade.Hele ki hika-
yelerden bahsetmesi bir sonraki geceye sarkan hikaye ayrıca frankestayndan ve niceleri.Ne gezdin be dedirtti iyi ki de geziyorsun diye de bitirdi sözlerimi.O gezdikçe ben onla görüyor,duyuyor,biliyordum..Dünyanın öteki ucuna gezen gezi yazılarından söz ettiği yerler beni farklı dünyalara sürükledi.Annesinin durumu ve bi şizofreninin zorlukları yaşlandıkça çocuksu oluşları güçlü olmak yeterli mi ?Peki sizi çok seven ve çocukken sadece size sert davranan bir anne ?Nedenin bir kaç teoriyle açıklıyor fakat doğruyu o da bilmiyor ben birini seçtim sıra sizde iyi okumalarç

Isa Darakcı 
21 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitaba konu olan hikayeye merak sardığım için alıp okudum. Sonra dayanamayıp yazarın bütün kitaplarını okuma hevesine kapilmama sebep olduğu icin hiç mi hiç pişman olmadım. Solnit'in düşünmeye ve düşündürmeye açık bir dili var.

Mert Bey 
 10 Mar 2017 · Beğendi · 9/10 puan

Rebecca solnit gerçek olaylardan ve üstün hayal gücünü kullanarak yazdığı şaheser..Kesinlikle okumanızı tvsiye ediyorum.Ben bayılarak okudum ayrıca betimlemelere yer vermiş bu da çok hoş..Asla unutamayacağım kitaplar arasında.Rebeccayı büsbütün araştırmama sebep oldu..

Kitaptan 15 Alıntı

Mehmet 
22 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

... çektiğin acı seni özel kılmaz, ama onlara vereceğin tepki kılabilir.

Yakındaki Uzak, Rebecca Solnit (Sayfa 247 - Encore Yayınları)Yakındaki Uzak, Rebecca Solnit (Sayfa 247 - Encore Yayınları)
Mehmet 
19 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yazmak, herhangi birine söylenemeyecek şeyleri hem hiç kimseye söylememek hem de herkese söylemektir.

Yakındaki Uzak, Rebecca Solnit (Sayfa 71 - Encore Yayınları)Yakındaki Uzak, Rebecca Solnit (Sayfa 71 - Encore Yayınları)
Mehmet 
16 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çekilen zorluklar bir okuldur daima, öğrenme ise bir tercih meselesi.

Yakındaki Uzak, Rebecca Solnit (Sayfa 21 - Encore Yayınları)Yakındaki Uzak, Rebecca Solnit (Sayfa 21 - Encore Yayınları)
Mehmet 
18 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

... "Önemli bir neden olmadıkça, macerayı reddetme!"

Yakındaki Uzak, Rebecca Solnit (Sayfa 43 - Encore Yayınları)Yakındaki Uzak, Rebecca Solnit (Sayfa 43 - Encore Yayınları)
Mehmet 
20 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Acı, bir amaca hizmet eder. O olmazsa, tehlikedeyiz demektir

Yakındaki Uzak, Rebecca Solnit (Sayfa 108 - Encore Yayınları)Yakındaki Uzak, Rebecca Solnit (Sayfa 108 - Encore Yayınları)
Mehmet 
 19 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Zaman daima kazanır, bizim zaferlerimiz sadece bir gecikmedir; ama tatlıdır gecikmeler ve bir gecikme hayat boyu da sürebilir.

Yakındaki Uzak, Rebecca Solnit (Sayfa 88 - Encore Yayınları)Yakındaki Uzak, Rebecca Solnit (Sayfa 88 - Encore Yayınları)
Mehmet 
22 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Shunryu Suzuki-Roshi
"Bir süre gayret edince görürsün ki hızlı, olağanüstü bir ilerleme mümkün değildir. Çok sıkı çalışsan bile gelişme hep küçük adımlar halinde olacaktır. Duşa girince ıslanacağını bilmeye benzemez bu. Siste ıslandığını fark etmezsin, ama yürümeyi sürdürürsen yavaş yavaş ıslanırsın."

Yakındaki Uzak, Rebecca Solnit (Sayfa 182 - Encore Yayınları)Yakındaki Uzak, Rebecca Solnit (Sayfa 182 - Encore Yayınları)
Mehmet 
22 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hüzün daima mesafe ve genlik içerir, uzaklara götürür bizi; mutluluk ise olsa olsa tam şu anda ve burada yuvamıza taşır.

Yakındaki Uzak, Rebecca Solnit (Sayfa 133 - Encore Yayınları)Yakındaki Uzak, Rebecca Solnit (Sayfa 133 - Encore Yayınları)
Mert Bey 
11 Mar 2017 · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

nefes
Bir kişiyi tehlikeden kurtarabilirsin,ama değişme ve ölümden kurtaramazsın;savaştan sağ dönen asker başka bir yerde başka biri başka bir şey olur.Katıldığı savaş biter,anıları silikleşir,mensubu olduğu ulus ortadan kalkar,temel yapılar dışında her şey dağılıp gider; evvelce savaşan taraflar olan atomlar bile toprak olmuştur artık;ağaçlara,aşıklara,kuşlara bırakmıştır yerini,bütün o madalyalar başkalarının elinde oyuncak olmuştur,toplar eritilip yeniden kilise çanları yapılmıştır ve ileride bir kez daha başka bir savaşın topları olacaktır.

Yakındaki Uzak, Rebecca Solnit (Sayfa 87)Yakındaki Uzak, Rebecca Solnit (Sayfa 87)
2 /