Yetenek (Yedi Krallık Üçlemesi - 1. Kitap)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.471
Gösterim
Adı:
Yetenek
Alt başlık:
Yedi Krallık Üçlemesi - 1. Kitap
Baskı tarihi:
Şubat 2014
Sayfa sayısı:
472
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053431701
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Graceling
Çeviri:
İlker Şahin
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Ölümcül Bir Yetenek Yedi Krallığı Yıkabilecek Bir Sır

Sıradışı hünerlerle doğan insanlardan korkulan ama aynı zamanda güçlerinin sömürüldüğü bir dünyada Katsa, kendisinin bile tiksindiği bir yeteneğe sahiptir: Öldürme yeteneği. Middluns Kralı olan amcası Randa'nın buyruğu altında yaşayan genç kız ayrıcalıklı bir hayat sürmek yerine onun kirli işlerini yapmak, Kral'ın keyfini kaçıranları cezalandırıp onlara işkence etmek zorunda bırakılmıştır.

Savaşma yeteneği olan Prens Po'yla tanıştığındaysa hayatının tamamen değişeceğinden habersizdir. 

Kendi yeteneğine dair yeni bir gerçeğin açığa çıkacağını ve çok uzaklarda, dehşet verici bir tehlikenin kol gezdiğini ise aklından dahi geçirmiyordur...

"İnce bir tutku ve yabani bir zarafet, gerçekçi kahramanlıklar ve sade bir güzellikle dolu bu öyküde hiçbir yenilgi kesin değil ve tüm zaferlerin bir bedeli var. Her anlamıyla yetenek dolu." 
-Kirkus Reviews-

"Yetenek, insanın içini titretecek bir romantizme sahip." 
-LA Times-

"Bu sürükleyici kitapla Cashore, çıtayı inanılmaz derecede yükseltmiş." 
-Publishers Weekly-

"Etkileyici bir roman. Okurlar bu incelikle yazılmış, muhteşem fantastik romanı okumaya doyamayacak." 
-Booklist-

"İşte harika bir kitap! Katsa'nın askerlerle, fırtınalarla ve kendi doğasıyla ettiği mücadele sırasında insanlığı öğrenmesi... 
Büyük bir hevesle okudum." 
-Tamora Pierce-

"Olağanüstü bir hikâye; heyecan verici, çarpıcı ve rahat okunuyor. Hem fantastik hem de romans okurları bu kitaba bayılacaklar." 
-SLJ-
Okuduğum en güzel epik-fantastik-romantik hikayelerden bir tanesiydi. Dili oldukça duru ve akıcıydı. Karakterler ve yaratılan dünya o kadar hoş o kadar özgündü ki kendimi, roman bitince büyük bir boşlukta hissettim.
Dolu dolu, her türlü hissi yaşatan türden bir romandı. Katsa'yla Po'nun karşılaşması, Katsa'nın kendini keşfetmesi, birbirleriyle kurdukları iletişim ve bunlar olurken de karşılaştıkları olaylar silsilesi gerçekten çok güzeldi. Bu türden fantastik romanları sevenler bu kitabı mutlaka okusun derim, sevmeme gibi bir ihtimaliniz yok :)
⭐⭐⭐Merhamet, cinayetten daha korkutucuydu, çünkü çok daha ağır bir yüktü⭐⭐⭐
Merhabalar uzunca bir süredir kitap yorumu girmiyordum. Aslında giriyordum fakat e-kitap olarak ve storyden paylaşıyordum onları. Yoksa kitap okumadığımdan değil yani :D hemen lafa girecek olursam; bu kitabı uzun bir süreden beri okumak istiyordum, ama bir türlü denk gelmedi nasip bugüneymiş ve diyeceğim tek şey: "NEDEN BU KADAR BEKLEDİM?" yani düşündüğüm gibi bir kitap değildi ama düşündüğümden çok çok daha iyiydi. Sağlam bir kurgusu, abartılı olmayan bir entrikası vardı. Aşkvardı ama savaş, aksiyon, belki biraz dostlukta vardı. Yani (en azından beni tatmin edecek kadar vardı.) mutlaka oku, kesinlikle tavsiye ederim. Kitapta beni memnun eden şeylerden biri şuydu: mesela, yetenek deyince benim aklıma hep "büyü yapma, element kontrol etme, İnsanları etkileme" gibi yetenekler gelir ama bu kitapta en ufak şeylerde yetenekten sayılmış (uzun süre nefes tutma, ağaca tırmanma, tersten konuşma gibi) biz bunları gereksiz buluruz ama bakılınca onlarda bir yetenek. Katsa ise tabi ki elleriyle adam öldürebiliyor ve yeteneğinin kötücül güçler elinde ne kafar ölümcül olabileceğinin farkında zaten kitapta çoğu zaman Katsa'nın işlemek zorunda kaldığı cinayetlerin ağırlığı altında kendi ahlaki mukayesesini okuyoruz. Ki bu güzel bir şey.
Kitabın tek eksiği ise betimleme. vardı ama bence eksikti. Biraz daha çevre betimlemesi güzel olabilirdi. bana göre kitabın eksikleri bunlardı. Onun dışında her şey yerli yerindeydi. Birde anlamsız bulduğum yerler var bunlardan ilki yayınevinden ikincisi yazardan kaynaklanıyor.
1-kitabın arka kapağında Po için savaş konusunda yetenekli diyorlar ama yok öyle bir şey hatta alakası bile yok neden öyle bir şey yapıldı anlamış değilim.
2-Son bölümde Po'ya olanları anlamsız bulduğum bana biraz doldurma bölüm gibi geldi.
Yedi krallık üçlemesinin ilk kitabı Yetenek, diğer kitapların devam kitabı olacağını ummuştum fakat değilmiş ve üstüne üstlük diğer kitaplar için güzel yorumlar okumadığımdan dolayı bu seriden başka kitap okumak istemiyorum. kendi çapımda zirvede bırakıyorum anlayacağın. Lafı oldukça uzattığımın farkında olarak
Kitaba puanım: 4,5/5 ⭐️⭐️⭐️⭐️
 • Vurgun
  8.3/10 (23 Oy)19 beğeni72 okunma2 alıntı1.776 gösterim
 • Benimle Kal
  7.7/10 (21 Oy)22 beğeni96 okunma5 alıntı1.307 gösterim
 • İlk Defa
  7.0/10 (30 Oy)22 beğeni98 okunma6 alıntı1.513 gösterim
 • Beni Seç
  7.8/10 (129 Oy)81 beğeni331 okunma15 alıntı2.959 gösterim
 • Sana Kapıldım
  5.6/10 (23 Oy)6 beğeni85 okunma1 alıntı1.677 gösterim
 • Elit
  7.5/10 (86 Oy)50 beğeni266 okunma10 alıntı1.870 gösterim
 • Beyaz Düşler
  7.0/10 (24 Oy)20 beğeni86 okunma12 alıntı1.027 gösterim
 • Işık Tanrıçası
  8.4/10 (51 Oy)49 beğeni217 okunma8 alıntı1.686 gösterim
 • Melek
  7.0/10 (27 Oy)22 beğeni82 okunma2 alıntı1.008 gösterim
 • Bir Siyasinin Şiirleri
  8.4/10 (43 Oy)37 beğeni129 okunma124 alıntı1.614 gösterim
Uzun zamandır böyle bir kitap arıyordum.Hem güçleri yani yetenekleri olan insanlar hem de eski krallık çağlarında geçen bir hikaye. Anlatım şekli oldukça kusursuz. Bazen 1. tekil kişi yani ben gittim ben geldim derken bazen de onlar gitti, o yaptı tarzında anlatıyor olması kitabı dengelemiş.

Kitabın konusuna gelirsek bazı çocuklar yetenekli doğuyorlar ve bu yetenekli çocukların iki göz renkleri farklı oluyor. Örneğin gümüş ile altın sarısı veya mavi ve yeşil. Bu iki örneği vermemin nedeni kitabın ana karakterlerinin göz renkleri olması. Yani Po ve Katsa... Lienid Prensi Po ve Mıddluns Prensesi Katsa... Kusursuz iki yetenek...

Po büyükbabasını ararken tesadüfen katsa ile karşılaşır ve ardından Katsa onu kendi kalesinde bulur. Hiç tahmin edemeyeceği bir arkadaşlığa doğru ilerlerken çeşitli olaylar yaşayacak bir çift. Katil leydi ve mükemmel dövüşçü Prens... Beraber Po nun büyükbabasının güvenliğini sağladıktan sonra kendilerine daha önemli bir görev verirler: Neden yaşlı adamı kaçırmışlardı? Kendilerini bu nedeni ararken daha çok soru ve sorun bulurlar ve işler içinden çıkılamayacak bir durum almaya başlar. Her hareketleri tahmin edilemez başka bir olaya neden olur
Normalde doğaüstü gücü olan kişiler böyle el üstünde tutulur, onlara hayran olunur filan ya hani. Bu seride durum bunun tam tersi. Özel güç bahşedilenlerdenseniz dışlanıyorsunuz, çevrenizde kimse olmuyor, arkadaş bulmanız çok zor vs.

Ana karakterimiz Katsa da bu yetenekli insanlardan biri. Yeteneği yüzünden kralı tarafından yıllarca kullanılmış, bir çok insanı öldürmek zorunda kaldığı için kendini cani biri olarak gören, buna rağmen içten içe ruhunu korumayı başarabilmiş bir karakter.

Kitap yarıya kadar çok yavaş ilerliyor. Yarıdan sonra güzelce açılıyor. Sonlara doğru tekrar yavaşlıyor. Okuma niyetiniz varsa dolu dolu aksiyon beklemeyin. Yazarın güzel, doyurucu hamleleri var ama keşke bu hamlelerden daha fazla yapabilseymiş. Çoğunlukla olan olay öyle aheste aheste oluyor ki, beklemeseniz de şaşıramıyorsunuz.

Ama ben kitabı sevdim. Devam etmeye de niyetliyim. Katsa'nın kendinden emin bir karakter olmasının bunda payı büyük sanırım.
Aşırı uzuuuuuuun . Hele orman sahnesi hiç bitmeyecek sandım yahu ! Tamam güzel başladı haksızlık etmeyeyim ama devamı cidden baydı . Sonunda başrollere olan olaylar da güzeldi klişe değildi . Ama işte olmadı olamadı
Yedi krallık üçlemesinin ilk kitabı olan yetenek oldukça akıcı başladı. Kıtapda betimleme yok denecek kadar az. Kitaptaki karşılıklı konuşmalar ABD filmlerindeki gibi basit, kibirli, alaycı ve tek düze(üçlemenin diğer kitapları içinde geçerli). Orman sahnesindeki yolculuğun hiç bitmeyeceğini düşündüm. Çoook uzun ve gereksiz olmuş. Kitap ta tam olarak o yolculuktan sonra başladı benim için. Okunur mu? Okunmaz mı? Galiba okuyacakların ruh haline göre değişir.
Kapağından etkilenerek aldığım nadir kitaplardan birisi olarak görebilirsiniz. Pişman olmadım ama vaktimi daha iyi bir şeyler için harcayabilirdim.
Fantastik kurgu alanında yazılmış çok sayıda kitap okuduktan sonra diyebilirim ki, ilk kitap azıcık idare eder ama serinin devamı çok çok çok sıkıcı. Seri kitaplarda genellikle hikayenin devam etmesini veya en azından kitaplar arasında bir ilişki kurulmasını beklersiniz. Ama bu seride kahramanlar üzerinden bir takım sığ karşılaşmalar dışında birbiriyle ilişkisiz üç ayrı hikaye var. Hikayelerde bir anlam veya amaç bulacağınızı zannediyorsunuz ama ne kahramanlar ne de hikayede bir anlam ve heyecan var. Sadece bol bol oyalama ve anlamsız diyaloglar var.
"Bu yalnızca su," dedi Katsa.
"Bunu bir de boğulan bir adama söylesene," dedi Giddon.
Kristin Cashore
Sayfa 50 - Pegasus Yayınları
"Sizce onun sorunu ne, Prenses Leydi?" diye sordu Patch.
Bir kar tanesi gelip Katsa'nın avucunun içine düştü. "Sorunu derken neyi kastediyorsun?"
"Şey, neden insanlara acı vermekten keyif alıyor?"
Katsa omuz silkti. "Yeteneği bunu basitleştiriyor."
"Ama herkesin insanları incitebilecek gücü vardır," dedi Patch. "Bu yaptıkları anlamına gelmez."
"Bilmiyorum," dedi Katsa, Randa'nın, Murgon'un ve diğer kralların haksız uygulamalarını düşünürken. "Bana göre oldukça fazla insan, gücü yetebildiği kadar kötü davranıyor ve bundan ötürü de mutlular, ama hiçbiri Leck kadar güçlü değil. Neden yaptığını bilmiyorum, tek bildiğim onu durdurmamız gerektiği."
Bir insanın yıllar boyunca oturup izlemeye doyamayacağı manzaraların olabileceğini düşünmemişti.
Skye, Katsa'yı alnından öptü. "Hayatımı kurtardın."
Katsa gülümsedi. "Siz Lienid'liler sevginizi gösterme konusunda çok açıksınız."
"İlk çocuğuma senin adını vereceğim."
Katsa güldü. "Çocuğun iyiliği için kız olmasını bekle. Ya da en iyisi, çocukların büyüyene kadar bekle ve en dikbaşlısına ve başına bela açana ver."
Skye kahkaha attı ve Katsa'yı kucakladı. Katsa da ona karşılık verdi. O anda korumacı kalbinin bir başka arkadaş kazandığını fark etti.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yetenek
Alt başlık:
Yedi Krallık Üçlemesi - 1. Kitap
Baskı tarihi:
Şubat 2014
Sayfa sayısı:
472
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053431701
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Graceling
Çeviri:
İlker Şahin
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Ölümcül Bir Yetenek Yedi Krallığı Yıkabilecek Bir Sır

Sıradışı hünerlerle doğan insanlardan korkulan ama aynı zamanda güçlerinin sömürüldüğü bir dünyada Katsa, kendisinin bile tiksindiği bir yeteneğe sahiptir: Öldürme yeteneği. Middluns Kralı olan amcası Randa'nın buyruğu altında yaşayan genç kız ayrıcalıklı bir hayat sürmek yerine onun kirli işlerini yapmak, Kral'ın keyfini kaçıranları cezalandırıp onlara işkence etmek zorunda bırakılmıştır.

Savaşma yeteneği olan Prens Po'yla tanıştığındaysa hayatının tamamen değişeceğinden habersizdir. 

Kendi yeteneğine dair yeni bir gerçeğin açığa çıkacağını ve çok uzaklarda, dehşet verici bir tehlikenin kol gezdiğini ise aklından dahi geçirmiyordur...

"İnce bir tutku ve yabani bir zarafet, gerçekçi kahramanlıklar ve sade bir güzellikle dolu bu öyküde hiçbir yenilgi kesin değil ve tüm zaferlerin bir bedeli var. Her anlamıyla yetenek dolu." 
-Kirkus Reviews-

"Yetenek, insanın içini titretecek bir romantizme sahip." 
-LA Times-

"Bu sürükleyici kitapla Cashore, çıtayı inanılmaz derecede yükseltmiş." 
-Publishers Weekly-

"Etkileyici bir roman. Okurlar bu incelikle yazılmış, muhteşem fantastik romanı okumaya doyamayacak." 
-Booklist-

"İşte harika bir kitap! Katsa'nın askerlerle, fırtınalarla ve kendi doğasıyla ettiği mücadele sırasında insanlığı öğrenmesi... 
Büyük bir hevesle okudum." 
-Tamora Pierce-

"Olağanüstü bir hikâye; heyecan verici, çarpıcı ve rahat okunuyor. Hem fantastik hem de romans okurları bu kitaba bayılacaklar." 
-SLJ-

Kitabı okuyanlar 85 okur

 • Zehra
 • Seren Kocaman
 • Dilara B
 • KÜBRA
 • Hypnos
 • Nazlı
 • Arife
 • Ayhan Özdemir
 • Elif Ng
 • Gamze ekiz

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.3
14-17 Yaş
%14.9
18-24 Yaş
%29.8
25-34 Yaş
%31.9
35-44 Yaş
%10.6
45-54 Yaş
%4.3
55-64 Yaş
%2.1
65+ Yaş
%2.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%88.4
Erkek
%11.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%17.9 (7)
9
%10.3 (4)
8
%23.1 (9)
7
%15.4 (6)
6
%12.8 (5)
5
%5.1 (2)
4
%5.1 (2)
3
%2.6 (1)
2
%5.1 (2)
1
%2.6 (1)