Yezidilik

·
Okunma
·
Beğeni
·
384
Gösterim
Adı:
Yezidilik
Baskı tarihi:
Ocak 2019
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ezr Yayıncılık
144 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Kitabı okudum. Eğer yedizilik veya ezidiler hakkın da bilgi sahibi olmak istiyorsanız tavsiye etmem. Kesinlikle taraflı ve kışkırtıcı bir kitap üstelik mantık hatalarıyla dolu. Atilla baysalın süryanilik ve zerdüşlük kitabını da okudum. Elimde yahudilik ve hiristiyanlık kitabı da var. Büyük hayal kırıklığına uğradım. Diğer kitaplarını okumayı düşünmüyorum.
144 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Güzel Yezidiliği en ince ayrıntılarına kadar anlatılmış. Anladığım kadarıyla asırlardır olan baskıdan dolayı tamamen kendi içine kapanık bir inanış kimsenin yanında ibadet etmiyorlar. Yazara emeklerinden dolayı teşekkür...
144 syf.
·3 günde·Puan vermedi
1. Zerdüştlük
Tek Tanrılı ve kitaplı bir inanış. Tanrı AhuraMazda'ya inanan, kitabı ise Avesta olan ve peygamber olan Zerdüşt'ün dinidir.

2. Süryanilik
Hz. İsa’nın konuştuğu Aramice dilinde yazılmış olan bir çeşit Hristiyan dini. Kiliselerde ilk defa müzik aletleriyle ayin yapanlardır.

3. Yezidilik
Şeytanın ismini ya da onu andıracak bazı harflerdeki kelimeleri dahi kullanmazlar onun yerine Tavus derler. Tavusa benzediği için Horoz kesmezler.
İki kitapları vardır. Biri Tanrısal Açıklama kitabı, diğeri Siyah Kitap'tır. Kim tarafından yazılmıştır bilinmez.
Sultan Yezid, Hz. Hüseyin'i ve beraberindekileri susuz bıraktırmış ve öldürtmüştür.

4. Hristiyanlık
Hz. İsa’nın önderliğini kabul ederler. Kitapları İncil'dir. Dört ayrı İncil vardır. Katolik, Ortodoks ve Protestan olmak üzere mezhepleri vardır.

5. Yahudilik
Hz. Musa'ya indirilen Tevrat kitabına göre hareket ederler. Domuz eti haramdır. Tevrat kitabı pahalı olduğu için kaynaklar genellikle Kuran'dan bazı ayetlerle açıklanmıştır.

6. İslamiyet
Hz. Muhammed'in önderliğinde kitabı Kuran olan, en son gönderilen dindir. Hadisler ve Ayetler öncülüğünde açıklamalar yapılmıştır.
144 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Yezidilik hakkında bilinmeyen bi çok şeyi bu kitapta bulabilirsiniz. Dilini, dinini, tarihini, folklörünü, hayatlarını, yaşam biçimlerini, gelenek ve göreneklerini, hangi dinlerden etkilendiklerini aklınıza gelebilecek her şeyi ve merak ettiğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz. Tavsiye ederim
Yezidi sözcüğünün, Grek Baş Tanrısı Zeus'un veya Ön Asyadaki Bereket Tanrısı Dumuzi'nin (Temmuz) bozulmuş söylenişinden, Asur ve Keldani Tanrıları ndan, Muaviye oğlu Yezid'in isminden, Hindistan daki Mori kavminin
Tanrısı Tavus tan, İran'daki Yezd şehrinden, Mecusi-Zerdüşti inancındaki Tanrı Yezdan ve İyilik Tanrısı Ahuramazda'dan geldiğini ileri süren görüşler de bulunmaktadır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yezidilik
Baskı tarihi:
Ocak 2019
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ezr Yayıncılık

Kitabı okuyanlar 68 okur

 • Duygu
 • İlknur öğeok
 • Büşraaaa
 • sinem
 • Gökçe Köprülü
 • aslı kozan
 • Esra Polat
 • Feride
 • HÜSNÜ NIBAT
 • Buket Öztürk

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%27.3 (3)
9
%9.1 (1)
8
%18.2 (2)
7
%0
6
%0
5
%36.4 (4)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%9.1 (1)