Yükselen Duvarlar, Zayıflayan Egemenlik

7,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
194 gösterim
Berlin Duvarı'nın yıkılışından sadece yirmi yıl sonra, neden birçok devlet sınırlarına duvar çekme yarışına girdi? Her şeyin küreselleşmesinden büyük bir hoşnutlukla söz edilen bir dönemde, nasıl oluyor da dünyanın dört bir yanında kilometrelerce uzunlukta duvarlar yükseliyor? Ulus-devletlerin aşınan egemenlikleri ile bu duvarların örülmesi arasında nasıl bir ilişki var?

Neoliberalizme eleştirel yaklaşan teorisyenler arasında önde gelen bir isim olan Wendy Brown, bu sorulara cevap ararken, siyaset felsefesi, iktisat ve tarihin yanı sıra siyasallaştırılmış bir psikanalize başvuruyor.

Sosyal bilimlerde konuyu bu ölçüde doğrudan ele alan ilk kitap Yükselen Duvarlar, Zayıflayan Egemenlik. Ayrıca, yazarın birikimi ve kıvrak zekâsıyla da son derece özgün bir metin. Küresel siyasetin güncel gelişmeleriyle ve günümüzün siyaset felsefesiyle ilgilenenlerin, ama aynı zamanda içinde yaşadığımız dünyayı anlamaya çalışan herkesin ilgisini çekecek bir yapıt.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  168
 • ISBN:
  9789753428385
 • Orijinal Adı:
  Walled States, Waning Sovereignty
 • Çeviri:
  Emine Ayhan
 • Yayınevi:
  Metis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Nedim Kaya 
21 Oca 16:15 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Devletlerin ürettiği korku ve tehdit söylemleri, tebaaların duygularını yansıtır, sorgular ve düzenler.

Yükselen Duvarlar, Zayıflayan Egemenlik, Wendy BrownYükselen Duvarlar, Zayıflayan Egemenlik, Wendy Brown
Nedim Kaya 
21 Oca 16:15 · Kitabı okudu · 7/10 puan

“Sınırda bana 15 metre yüksekliğinde bir bariyer gösterirseniz, ben de size 15.5 metrelik bir merdiven gösteririm, olur biter.” ABD Ulusal Güvenlik Bakanı Janet Napolitano

Yükselen Duvarlar, Zayıflayan Egemenlik, Wendy BrownYükselen Duvarlar, Zayıflayan Egemenlik, Wendy Brown