Yunus, Ne Hoş Demişsin Cumhuriyet Sonrası Yunus Emre Yorumları

0,0/10  (0 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
598 gösterim
Bizim Yunus...
Her devir onu çok sevdi. Şairin deyişiyle 'Türkçenin süt dişleriydi' o. Belki bu kadar çok sevildiği için her devir dillerde dolaştı. Cumhuriyet de dönüp baktı Yunus Emre'ye. Cumhuriyet'in Yunus'u nasıldı? Kimler onu sahiplendi? Kim neden ve ne adına ona yöneldi? Cumhuriyet'in kültürel kodlarını Yunus Emre üzerinden çözmek için eşsiz bir kaynak bu. Kendisi 'Ben gelmedim dâva için' diyen bir şairin hem dâva hem de sevgi konusu edilmesinin serüveni... Beşir Ayvazoğlu ustalığıyla...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9786055107383
 • Yayınevi:
  Kapı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet Y. 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yunus Emre, 700 yıl öncesinin bir değeri olsa da şöhreti daha çok cumhuriyet dönemine dayanıyor. Beşir Ayvazoğlu, titiz bir çalışmayla 'Hangi Yunus?' sorusunun cevabını aramış. Kitapta Köprülüzade, Burhan Ümit, Gölpınarlı gibi isimlerle muhafazakar ve laik çevrelerin Yunus Emre algısı anlatılıyor. Yunus'un hayatı, türbeleri, şiirleri... Romanda, şiirde, tiyatroda ve sinemada Yunus Emre gibi başlıklar da var. Gayet başarılı bir çalışma olmuş.

Kitaptan 2 Alıntı

Çedikçi Süleyman Efendi
" Vardır Derun'ün içre senin Sen'den ayru Sen!
Ol " senden ayru sen " kim ola? Bilemedin mi? Ben! "

Yunus, Ne Hoş Demişsin, Beşir Ayvazoğlu (Sayfa 60 - Kapı)Yunus, Ne Hoş Demişsin, Beşir Ayvazoğlu (Sayfa 60 - Kapı)

" Ölmezlik çapının adamları, dünyanın her yerinde aynı kanuna bağlıdır: Kendi asliyeti içinde milli; ve bu asliyetin erişme kudreti nisbetinde beşeri... "

Yunus, Ne Hoş Demişsin, Beşir Ayvazoğlu (Sayfa 35 - Kapı)Yunus, Ne Hoş Demişsin, Beşir Ayvazoğlu (Sayfa 35 - Kapı)