Zamanın Çocukları

Adrian Tchaikovsky
Günümüz bilimkurgu ve fantastik edebiyatının en üretken ve yaratıcı yazarlarından Adrian Tchaikovsky, insanlığın dünyaya dönüştürülmüş bir gezegendeki hayatta kalma savaşının destansı hikâyesi Zamanın Çocukları ile Arthur C. Clark ödülünün 30. yılında en iyi roman ödülünü kazandı. İnsan ırkından geriye kalanlar ölmekte olan bir dünyayı terk edip yeni bir yuva aramak için umutsuz bir yolculuğa çıktılar. Atalarının yıldız haritalarını takip ederek geçmiş çağlardan kalma müthiş bir hazineyi – dünyaya dönüştürülmüş ve insan yaşamı için hazır hale getirilmiş bir gezegeni keşfederler. Ancak bu yeni Cennet bahçesinde her şey iyi gitmez. Gezegen el değmemiş ve boş bir halde onları beklemiyor. Yeni efendiler onu bir sığınaktan insanlığın en büyük kâbusuna dönüştürdü. Gezegenin mevcut sakinleriyle insanların kurduğu iki medeniyet birbiriyle çarpışma halinde. Her ikisi de neler yapabileceklerinin sınırlarını zorluyor. Bu yeni dünyanın gerçek mirasçıları kimler olacak? “Başından sonuna kadar tam bir keyif. Umulmadık derecede insani…” Patrick Ness “Parlak bir bilimkurgu ve olağanüstü bir dünya inşası.” James McAvoy “Büyük temaları birbirine bağlayan olağanüstü bir iş” Financial Times (Tanıtım Bülteninden)
Yazar:
Adrian Tchaikovsky
Adrian Tchaikovsky
Çevirmen:
Ayhan Semih Koç
Ayhan Semih Koç
Tahmini Okuma Süresi: 18 sa. 8 dk.Sayfa Sayısı: 640Basım Tarihi: Ekim 2020Yayınevi: Eksik Parça YayınlarıOrijinal Adı: Children of Time
ISBN: 9786257124430Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
·
Puan vermedi
Romanı kitapçıda incelerken hakkında iyi yorumlar aldım, Zaten Romanın açıklamasıda merakımı oldukça cezbetmişti. Konular gereksiz uzatılmış, dilimde oldukça ağır. Her geçen sayfa daha çok bırakmak istedim romanı. Bence Zaman kaybı.
Zamanın Çocukları
Zamanın ÇocuklarıAdrian Tchaikovsky · Eksik Parça Yayınları · 202060 okunma
Reklam
640 syf.
5/10 puan verdi
·
35 günde okudu
Belki başka zaman okumalıydım
Askerde okuduğum kitaplardan biriyle karşınızdayım. Bilim kurgu sever biri olarak DR de çok uygun fiyata aldığım bu kitabı okumak askerde nasip oldu. Ama maalesef kitao beklentilerimi hiç karşılamadı. Başlarfa iyiydi ama sonra kitaptan kopmalar yaşadım. Diper okuduğum kitaplar gibi içine bir türlü dalamadım. Dondurulmuş insanların geleceğe kapak atması ve örümceklerle kapışması güzel bir düşünce ama kitap beni yordu. Normalde pek betimleme sevmem ama bu kitapta betimleme neredeyse hiç yoktu karakterler aklımda kalmıyor bile. Üzücü. Çok daha iyi olabilirdi. Belki askerdeyim diye içine giremedim boş kafayla tekrar okumam lazım ama askerdeyken başka kitaplarda okudum onların içine girip kendimi kaptırırken bunda kaptıramıyprsam kitapta sorun vardır diye düşünüyorum. Üzüldüm bitirmek için bitirdim kitabı. Bilim kurgu manyağı ve çok yokluktaysanız belki gideri olabilir onun dışında başka kitapkara yönelmenizi tavsiye ederim
Zamanın Çocukları
Zamanın ÇocuklarıAdrian Tchaikovsky · Eksik Parça Yayınları · 202060 okunma
640 syf.
7/10 puan verdi
·
Beğendi
·
22 saatte okudu
Bana göre bazı şeyler fazla uzatılmıştı. Genelde başka gezegenlerdeki canlılarla ilk temas kitaplarında bu uzatılmışlıklar var tabii ki.
Tanrı'nın Gözündeki Zerre
Tanrı'nın Gözündeki Zerre
buna örnek verilebilir. Bir ara
Yaratık
Yaratık
kitabı gibi ilerleyeceğini düşündüm ama daha olumlu şekilde bitti. Olumlu derken daha az gerilimli ve geleceğe dair daha umutlu. En sonunda başımıza geleceği muhtemel şekilde insanlık dünyayı yaşanmaz bir yer haline getirip mahvetmiştir. Bundan çok uzun zaman önce ise bunun önlemini almış gibi bir gezegeni dünya haline getirmişlerdir. Gılgameş adlı uzay gemisi (ki adının böyle koyulması gayet manidar) uzay boşluğunda derin uykuda olan insanlarla beraber süzülür taa ki, Kern gezegeninin yörüngesine girene kadar. Geminin her yeri yavaştan dökülmeye başlamıştır. İnsanlığın iniş vakti gelmiştir ancak bu gezegenin sahipleri vardır. Hem de koca koca örümcekler. Kitabın sonlarına doğru örümceklerin bu gezegende bulunma nedenini de anlıyoruz. Ve tabii ki virüsler gezegende kol geziyor. Böceklerin düşüncesinden bile beni bir kaşıntı tutar yani nasıl bitirdim bilmiyorum. Bilim kurgu türüne yeni geçiş yapacak kişilere önermiyorum. Biraz daha ilerde okuyabilirsiniz. Kitaba tekrar dönecek olursak bazı yerler gereksiz uzatılmış ben hadi sadede gel diyen biri olduğum için de olabilir. Zayıf noktaları da vardı. Kolay okunuyor gözünüzde büyütmeyin derim.
Zamanın Çocukları
Zamanın ÇocuklarıAdrian Tchaikovsky · Eksik Parça Yayınları · 202060 okunma
%4 (30/640)
1/10 puan verdi
Kitabın adı, konusu ve arka kapağındaki yorumlar beni çok cezbettiği için okumak istedim. Ancak dilinden mi, kurgusundan mı, ya da benim adıma doğru bir zamanlama olmadığından mı bilemiyorum devam edemedim. Yaklaşık 130 sayfa kadar okudum, hala gelişme ķısmına gelemediğimi hissettim. Üstelik olaylar arası atlamaları karışık buldum. Kısacası büyük beklenti ile başladığım bu kitap bir okur olarak beni hayal kırıklığına uğrattı. Sevemedim.
Zamanın Çocukları
Zamanın ÇocuklarıAdrian Tchaikovsky · Eksik Parça Yayınları · 202060 okunma
Reklam
640 syf.
6/10 puan verdi
·
9 günde okudu
3 kitaplık bir serinin ilk kitabı olan Zamanın Çocukları benim için okuması zor bir kitap oldu. Şuan için diğer devam kitabının çevirisini bulamadım, ancak olsa bile hemen elime almazdım. İki, hatta üç farklı ağızdan anlatılan hikayede olay ne zaman insanlığa dönse, yaşadıklarını okumak benim için de tam bir mücadeleye dönüştü. Hiç bir insan karakter ile bağ kuramadım, ve başları belaya girdiğinde de "eee şimdi ne olacak?" diye merak edemedim. Amaaa, yeni yeşil gezegenimizi keşfetmek ise bambaşka bir zevkti. Daha kitabın ikinci bölümünde bir belgesel havasında okuduğum bölüme "ne alaka şimdi bu?" diye başlayıp "Hoppalaaa, işte bunu sevdim" ile bitirince kitabın sonuna kadar sırf onlara ne olacak diye geldim. Bir merak duygusuyla başlayan kitap, ortalarda tempo düşürerek yorucu geçti, sona doğru ise hadi ne olacaksa olsun artık dedirtti. Güzel miydi, evet. Tavsiye eder miyim, mmm, herkese değil.
Zamanın Çocukları
Zamanın ÇocuklarıAdrian Tchaikovsky · Eksik Parça Yayınları · 202060 okunma
640 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
9 günde okudu
İnsanoğlu dünya dışında yaşanılacak gezegen bulamayınca yeryüzü şekillendirme işlemi ile yaşanacak gezegenler oluşturmaya çalışıyor. Daha birinci gezegen de fanatiklerin sabotajı sonucu işlem beklenilmeyen bir yönde ilerliyor. Bu arada dünyada sonunda amacımıza ulaşıyor ve dünyayı yok ediyoruz :) Kıyamet gemiler ile dünyadan ayrılan insan ırkının son temsilcilerinden biri olan gemi bu dünyaya yaklaşır ve işler iyice karışır. (Gezegenler arası bir dil olsaydı inanıyorum ki insan oğlu ilk uzay araştırmalarına başladığında dünyadan evrene şöyle bir mesaj ulaşırdı." Dikkat. İnsanoğlu geliyor, ne yaparsanız yapın, yerleşmesine izin vermeyin :)) Keyifli okumalar dilerim.
Zamanın Çocukları
Zamanın ÇocuklarıAdrian Tchaikovsky · Eksik Parça Yayınları · 202060 okunma
638 syf.
8/10 puan verdi
·
26 saatte okudu
Güzel bir başlangıç
Devam kitabını görünce ilk kitaba bakayım dedim. Güzel bir başlangıç kitabı olmuş. Yer yer sıkılmadım değil. Bölüm bölüm ilerlemesi bazen kitaptan uzaklaştırma seviyesine geldi. İlk gün 300 sayfa okudum ancak diğer gün o kadar da istekli okuyamadım. Sebebi hikaye gereksiz uzun geldi ve bazı teknik detaylar okumamı sıktı. Ama madem yarısı bitti bugün bitsin diye okudum. Genel anlamda güzel ama biraz gereksiz uzun. Devam kitabını da aldım bakalım o nasıl olacak. Konusu güzel ancak çokta beklentiniz olmasın. Kötü değil ancak çokta iyi değil.
Zamanın Çocukları
Zamanın ÇocuklarıAdrian Tchaikovsky · Eksik Parça Yayınları · 202060 okunma
%32 (208/640)
·
Puan vermedi
·
Beğendi
Zamanın Çocukları beni kitapçıda gezerken, rafta gördüğüm an çekti kendine. Yazarı daha önce okumamıştım. Ancak kitabın arka kapağına göz gezdirdiğimde alıp okumalıyım dedim. Yoğun bir bilimkurgu ve fantastik edebiyat içeren bir kitap. İnsanlar hep bir elden dünyalarını artık yaşanmayacak hale getirmeyi başarınca (!) başka gezegenlerde de yaşamanın mümkün olmadığını anladıklarında kendilerine sil baştan yeni bir dünya yaratmaya karar veriyorlar. İnsanoğlundan geriye kalan ufak bir topluluk bir gemi ile bu yeni dünyaya geliyor ancak işler hiç bekledikleri gibi gitmiyor. Ve iki medeniyet karşı karşıya kalıyor. Kitap akıcı, oldukça güzel ilerliyor ancak yoğun bilimkurgu. İki çocukla ( biri 16 aylık ve ikiside erkek :))eve pandemi yüzünden tıkılmış bir anne olan beni bu ara çok zorladı. Sakin kafayla kendini iyice vererek okuyunca keyfi çıkıcak diye düşündüğümden kitaba şu aşamada ara verdim. Bir kaç ay sonra tekrardan kaldığım yerden devam etmeyi düşünüyorum. Zira çok beğendim kendilerini. Merakedenlere keyifli okumalar dilerim. Bu tarzı sevenler için çok beğenicekleri bir kitap bence.
Zamanın Çocukları
Zamanın ÇocuklarıAdrian Tchaikovsky · Eksik Parça Yayınları · 202060 okunma
Reklam
640 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
20 günde okudu
Bilim ve fantezi
Bilim kurguya yeni başlayanlar için muhteşem bir kitap.soluksuz okuduğum ve her bölümünde hızlanan bir eser.yazarın yeni eserlerini sabırsızlıkla bekliyorum malum diliyle bu kadar anlaşılabilmesi yazarları bulabilmek okuyucunun baya bir zamanını alıyor.
Zamanın Çocukları
Zamanın ÇocuklarıAdrian Tchaikovsky · Eksik Parça Yayınları · 202060 okunma
640 syf.
·
Puan vermedi
İnsan ırkının göklerde İstikbal arayışı devam ederken, başka gezegenleri dünyalaştırma çalışmaları nanovirüs teknolojisi ile evrimi hızlandırıp maymunlardan ileri bir medeniyet kurma fikri ortaya çıkar ancak plan bir noktada ters teper, maymunlar yerine örümcekler evrilir. İnsanoğlunun son kalıntısı bir grup kendilerine yaşayacak dünya ararken yolları bu proje gezegene düşer. Yaratılış, din kavramı, evrim, tanrı (üst akıl), dünya dışı varlıklar gibi temaları güzelce harmanlayan bilimkurgunun hakkını veren güzel kitap ( rezalet çeviri ve yazım hatalarına rağmen güzel) #zamanınçocukları #adriantchaikovsky
Zamanın Çocukları
Zamanın ÇocuklarıAdrian Tchaikovsky · Eksik Parça Yayınları · 202060 okunma
640 syf.
·
Puan vermedi
Yeni Bir Yuva Arayışın Destansı Öyküsü: Zamanın Çocukları
Varlık Ergen
Varlık Ergen
#varlıkergen varlikergen.com bilimkurgukulubu.com adresinde yayımlandı: Adrian Tchaikovsky, son yıllarda fantastik ve bilimkurgu türlerine imza atarak isminden sıkça konuşturan ve her iki türden de beğeniler toplamayı başarmış üretken bir yazar. “Dogs Of War” kitabındaki yarattığı biyoform karakterler ile de bilimkurgu hikayeleri
Zamanın Çocukları
Zamanın ÇocuklarıAdrian Tchaikovsky · Eksik Parça Yayınları · 202060 okunma
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.