Zamanın Efendisi - Hugo Cabret ve Buluşu

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.391
Gösterim
Adı:
Zamanın Efendisi - Hugo Cabret ve Buluşu
Baskı tarihi:
Şubat 2012
Sayfa sayısı:
544
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054560356
Kitabın türü:
Çeviri:
Merve Solmaz
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Artemis Yayınları
Baskılar:
Zamanın Efendisi - Hugo Cabret ve Buluşu
The Invention of Hugo Cabret
Öksüz, Saat Tamircisi ve Hırsızı! İşlek Paris tren istasyonunun duvarları arasında yaşıyor Hugo. Hayatta kalması, sırlara ve kendini gizlemesine bağlı. Ama birdenbire yolu, bakımını yaptığı saatlerin dişlileri gibi, kitaplara meraklı, garip bir kızla ve tren istasyonunda oyuncakçı işleten umudu kırılmış yaşlı bir adamla kesişiyor. Böylece Hugo'nun gizemli hayatı ve en değerli sırları tehlikeye düşüyor. Esrarengiz bir resim, çok kıymetli bir defter, çalınmış bir anahtar, bir robot ve Hugo'nun ölmüş babasından kalan gizli bir mesaj bu karmaşık, hassas ve büyülü gizemin belkemiğini oluşturuyor....
(Tanıtım Bülteninden)
Furkan
Furkan Zamanın Efendisi - Hugo Cabret ve Buluşu'yu inceledi.
544 syf.
·2 günde·9/10 puan
Sen dünyanın en tatlı kitaplarından mısın? O kadar güzel ve duygusal bir hikayeydi ki... Her sayfadaki çizimleri o kadar muntazam yapılmış ki aralarından birini seçip dakikalarca inceleyebilir ve izleyebilirsiniz. Hatta bastırıp poster olarak bile asabilirsiniz. Kesinlikle okunması gereken kitaplardan biri.
Büşra
Büşra Zamanın Efendisi - Hugo Cabret ve Buluşu'yu inceledi.
544 syf.
·1 günde·9/10 puan
Kitabı arka kapak yazısını okumadan ve konuyu bilmeden okumanızı tavsiye ederim ben de bu yüzden olay örgüsü hakkında bilgi vermemeyi tercih ediyorum.
Kitabın büyük bir kısmına yazarın çizimleri hakimdi ve bu çizimler gerçekten muhteşemdi bana kalırsa. Övgüler kısmında "Merak uyandırıyor... Kağıt üzerinde film izlemek gibi" ifadesi yer alıyor. Kesinlikle öyle!
Kitabı elime almadan önce hiçbir şekilde böylesine etkileyici bir hikaye bekliyordum.
Kısa sürede okunan etkileyici bir kitap okumanızı tavsiye ederim. Karakterler, kurgu çok başarılı.
Not olarak şunu düşmeliyim ki kitabın kapağını kapattıktan sonra delicesine Georges Mèliès filmleri izlemek isteğiyle doluyorsunuz.
Emy
Emy Zamanın Efendisi - Hugo Cabret ve Buluşu'yu inceledi.
544 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Çizimlerin muhtesemliği için bile okunur zaten hikayeden daha çok çizimlere odaklanıyorsunuz, film gibi kitap. Her kütüphanede bulunması gereken bir eser
544 syf.
·9/10 puan
sunduğu atmosfer çok güzel. çizimleri ayrı bir renk katıyor. ve bu ne güzel bir son... fakat konusu, işlenişi hafif gelebilir, kitabın tarzını bilip okumaya başlamak lazım. film tadı da veriyor okurken. küçüklerin de büyüklerin de okuması gereken bir kitap.
544 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10 puan
Kitabı ilk gördüğümde ne kadar fazla resim barındırdığına şaşırdım. Sanki resimli bir kitap değil de yazılı bir boyama kitabı gibiydi. Ve resimlerin hepsi gerçekten güzel resimler. Kitap kesinlikle bir çocuk kitabı. Zaten kitabı ikinci el olarak aldığım için içinde bir çocuğun notları vardı. Kitabın konusu babası bir saat tamircisi olan öksüz bir çocuğun babasından ona kalan yazı yazabilen bir makineyi tamir etmeye çalışması. İçinde Ay' a Yolculuk adlı filmin yaratıcısı olan George Méliés hakkında birçok bilgi bulacaksınız. Yazar gerçek bir insanı kitabında karakter olarak kullanmış. İncelememi son bir alıntıyla noktalamak istiyorum:

Hugo babasının robotu tarif edişini hatırladı. "Bütün makinelerin bir amaç için yapıldığını hiç fark etmiş miydin?" diye sordu Isabelle' e. "Bazen tıpkı bu fare gibi seni güldürmek için ya da saatler gibi zamanı bildirmek için ya da bu robot gibi sende merak duygusu uyandırmak için yapılırlar. İşte bu yüzden kırık bir makine gördüğümde çok üzülürüm. Çünkü artık ondan yapması beklenen şeyi yapabilmesi mümkün değildir."

Isabelle fareyi yerden alıp tekrar kurdu.

"Belki aynı şey insanlar için de geçerlidir," diye devam etti Hugo. " Eğer hayatta bir amacın yoksa kırılmış ve işe yaramaz bir oyuncak gibisindir."
GBade
GBade Zamanın Efendisi - Hugo Cabret ve Buluşu'yu inceledi.
544 syf.
Hugo, babası öldükten sonra ondan geriye kalan tek hatırası olan kırık bir robotla amcasının yanına,tren istasyonuna taşınıyor ve amcasıda öldükten sonra onun mesleğini devralıp,tren istasyonundaki saatleri tamir etmeye başlıyor. Kırık robotu tamir etmek için dükkanından mekanik parçaları çaldığı yaşlı adam ve onun üvey kızıyla tanışınca kimsenin bilmediği bir sır ortaya çıkıyor. Kitap oldukça kalın ve ağır olmasına rağmen bir oturuşta bitirilebilecek bir tarzda. Yarısını,çok güzel bir şekilde çizilmiş kara kalem resimler kaplıyor. Ben resimlerin,hikayeyi çok güzel desteklediğini düşünüyorum. Özellikle okumaya yeni merak salmış çocuklara, yazının resimlerden biraz daha çok ön planda olduğu tarzda bir kitap arıyorsanız;doğru kitap bu! Hem dili basit olduğu için okuması zor değil hem de resimli olduğu için gözünde canlandırması ve karakterleri benimsemesi daha kolay. Yazar bazı çizimlerde gerçek insanlardan ilham almış ve 2011 yılında filmi de çekilmiş. Yanlış bilmiyorsam Oscar'a aday olmuş ve bu yüzden filmini izlemek için sabırsızlanıyorum. Benim düşüncelerime gelirsek;romanlara alışık olduğumdan dili çok basit geldiği için çok zevk alamadım.Gizemli bir şekilde başladı ve dikkatimi çekti ama gizem çözüldüğünde nedense hikayenin sonunda bir şeyler eksikmiş gibi hissettim.Isabelle ve Hugo'nun arkadaşlığına dair fazladan bir kaç ayrıntı veya bölüm olsaydı daha çok sevebilirdim belki. Ama yinede yazarın tarzını çok sevdim. Bu tarz çocuk kitaplarının daha çok yayılması gerektiğini düşünüyorum.
544 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10 puan
Bu kitabı güvendiğim insanların yorumlarına bakarak aldım. Şu an tek düşünebildiğim iyi ki almışım . Kitabın içindeki resimler mükemmel bir hayalgücünün ve özgünlüğün eseri. Zaten kitabı diğer kitaplardan farklı kılan yanı bir bakıma bu diyebiliriz. Hikaye anlatılırken aralara resimler eklenmiş ve bu sizi okurken inanılmaz mutlu ediyor. Tek isteğim bir an önce yazarın diğer kitabı Kutup Yıldızı'nı okumak .
534 syf.
·3 günde·10/10 puan
Hugo Cabret ve Buluşu
#kitapyorumu 5/5
İnanılmaz bir kitap, inanılmaz bir hikâyeydi. Şimdiye kadar okuduğum en farklı kitaplardan biriydi. Kitabın çoğunluğu siyah beyaz çizimlerden meydana geliyor ve bu kitaba öyle bir hava katmış ki anlatamam
Her yaştan insanın okuyabileceği, insanın içini sımsıcacık yapan çok tatlı bir kitaptı. Açıkçası ben çok beğendim Kısaca konusundan bahsedecek olursak; Hugo Cabret adındaki küçük bir çocuğun, minicik kalbiyle verdiği mücadele ele alınmış. Hugo öksüz kaldıktan sonra Paris tren istasyonunun duvarları arasında yaşıyor ve istasyonda bulunan tüm saatlerin bakımını yapıyor. Onun bir amacı var.  Babasının ölmeden önce tamir etmeye başladığı robotun tamirini bitirmek. Nedeni ise bu robotun babasından bir mesaj bıraktığına inanması. Tabi bu sırada öyle sırlar açığa çıkıyor ki, bizi şaşırtıyor kitap. Hugo Cabret çok tatlı ve akıllı bir çocuk. Onunla tanışmanızı, verdiği mücadeleyi okumanızı çok isterim..
"Bazen geceleri saat tamir etmek için değil, sadece şehri seyretmek için buraya gelirim. Dünyanın dev bir makine olduğunu hayal etmek hoşuma gidiyor. Biliyorsun, makinelerin asla fazla parçası olmaz. Bütün parçalar gerekli model ve sayıdadır. Eğer dünya dev bir makineyse burada olmamın bir sebebi olmalı. Bu, senin de burada olmanın bir sebebi olduğu anlamına gelir."
Her birimizin hayatta olmamızın bir sebebi var. ⛓
533 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Vaov, kütüphaneden alırken bu kadar çok seveceğimi düşünmemiştim.

Kitabın girişinde sinemada bir film izlemiş gibi hissedeceğimizin ipuçları verilmiş. İlk kez sayfalarının kenarları, sayfaları siyah olan bir kitap okudum. Çizimler çok başarılı, çok beğendim. Kitabın yarısı yazıdan oluşuyor diyebilirim.

Konusu hakkında hiçbir şey okumadan alın ve okuyun.

Gerçekten güzel bir kurguydu. Bu kurguyla başka yazarlar (içine bolca aşk katarak) bir üçleme çıkarırlardı.

'Hugo' adlı zamanında Oscar adaylığı bulunan filmi de varmış. Listeye eklendi :)

Eğer kitabınızda bolca resim olmasını dert etmiyorsanız. Öneririm.

------konu ve spoiler içerir, spoiler üçüncü paragrafta ------

Hugo Cabret, babasının müzede çıkan yangın sonucu ölmesiyle kimsesiz kalır ve amcasının yanında kalır. Amcası onu okula göndermez ve çırak olarak çalıştırır. Hugo, mekanik uzmanıdır. Robotlarla arası da çok iyidir. Babasının üzerinde çalıştığı (orijinal dilinde okuduğum için nasıl çevrilmiş bilmiyorum) bozuk automatonu tamir etmeyi kafasına koyar ve yaptığı hırsızlıkla daha doğrusu yakalanmasıyla olaylar başlar.

Kurgu çok iyiydi. Resimlere hayran oldum :).

Sonunda kendisinin yaptığı daha gelişmiş automaton ile kitabın yazıldığını (:q) bilmek çok hoşuma gitti. Böyle detayları severim.

Enfes.
-----------------------------
544 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Arka kapak yazısı dışında konusundan bahsetmek istemiyorum, yeterince açık olarak yazılmış zaten. Bahsetmek istediğim çizimlerin muhteşemliği ile tam olarak film etkisi yaratan bir kitap olduğu. Çizimlerden dolayı çocuk kitabı gibi yargılamayın ya da kalınlığı gözünüzü korkutmasın. Oldukça muhteşem ve bir oturuşta bitirebileceğiniz bir eser. Çizimlerin çoğu ise yazara ait. Eee ne duruyorsunuz, hemen alın. :)
544 syf.
·181 günde·Beğendi·8/10 puan
Çocuk kitabı gibi görünse de yetişkinlerinde zevkle okuyacağı bir kitap, kitabın kahramanı hugo nun yaşadıklarını okurken benim ıçim titredi yazar cok güzel tasvir etmiş hikayeyi ayrıca içindeki karakalem çizimleri harika okumak isteyenlere tavsiyemdir.
544 syf.
·8/10 puan
"Dünyanın dev bir makine olduğunu hayal etmek hoşuma gidiyor. Biliyorsun, makinelerin asla fazla parçası olmaz. Bütün parçalar gerekli model ve sayıdadır. Eğer dünya dev bir makineyse burada olmamın bir sebebi olmalı." #brianselznick’in daha önce kızım @zinnetedagurcay tavsiyesi ile #kutupyıldızı kitabını okudum ve çok beğendim.Dün ne okusam ne okusam diye kitaplığın önünde bakınırken,Eda anneciğim #hugocabretvebuluşu kitabını oku dedi.Şöyle bir elime aldım ve hemen #arkakapak (ÖKSÜZ, SAAT TAMİRCİSİ VE HIRSIZ! İşlek Paris tren istasyonunun duvarları arasında yaşıyor Hugo. Hayatta kalması, sırlara ve kendini gizlemesine bağlı. Ama birdenbire yolu, bakımını yaptığı saatlerin dişlileri gibi, kitaplara meraklı, garip bir kızla ve tren istasyonunda oyuncakçı işleten umudu kırılmış yaşlı bir adamla kesişiyor. Böylece Hugo’nun gizemli hayatı ve en değerli sırları tehlikeye düşüyor. Esrarengiz bir resim, çok kıymetli bir defter, çalınmış bir anahtar, bir robot ve Hugo’nun ölmüş babasından kalan gizli bir mesaj bu karmaşık, hassas ve büyülü gizemin belkemiğini oluşturuyor.) yazısını okuyup,kitabın sayfalarına baktım içi resimlerle doluydu.Vazgeçecek gibi oldum.Fakat Eda’nın ısrara devam etti ve onun isteği ile yeni bir serüven başlamış oldu.İyi ki ısrar etmiş diyorum,muhteşemdi. Zamanın Efendisi Hugo Cabret ve Buluşu: Erken Fransız Sinemasının Büyüsünden Doğmuş Bir Öykü.Dili akıcı,karekterler müthiş,çizimler harika ve her şeyden önemlisi kurgu inanılmaz.Ben kitabı okumadım,adeta seslendirmesini benim yaptığım siyah beyaz bir filmi izledim. Hala okumamış veya almakta tereddüt edenleriniz varsa bir dakika bile düşünmeyin.Tüm yetişkinlere ve 12 yaş üstü tüm çocuklara tavsiye ederim. #tavsiyekitap #hayallervekitaplar #artemisyayinlari #illustration #okudumbitti #brıanselznıck #bookstagram
Dünyanın dev bir makine olduğunu hayal etmek hoşuma gidiyor. Biliyorsun, makinelerin asla fazla parçası olmaz. Bütün parçalar gerekli model ve sayıdadır. Eğer dünya dev bir makineyse burada olmamın bir sebebi olmalı. Bu, senin de burada olmanın bir sebebi olduğu anlamına gelir.
"O an dünyanın mekanizması düzene girdi. Bir yerlerde bir saat gece yarısını vurdu ve Hugo'nun geleceği kusursuz biçimde şekillendi."
"Bütün makinelerin bir amaç için yapıldığını hiç fark etmiş miydin?" diye sordu İsabelle'ye.
"Bazen tıpkı bu fare gibi seni güldürmek için ya da bu robot gibi sende merak duygusu uyandırmak için yapılırlar. İşte bu yüzden kırık bir makine gördüğüm zaman çok üzülürüm. Çünkü artık ondan yapması beklenen şeyi yapabilmesi mümkün değildir."
İsabelle fareyi yerden alıp tekrar kurdu,
"Belki aynı şey insanlar için de geçerlidir" diye devam etti Hugo.
"Eğer hayatta Bir amacın yoksa kırılmış ve işe yaramaz bir oyuncak gibisindir."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Zamanın Efendisi - Hugo Cabret ve Buluşu
Baskı tarihi:
Şubat 2012
Sayfa sayısı:
544
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054560356
Kitabın türü:
Çeviri:
Merve Solmaz
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Artemis Yayınları
Baskılar:
Zamanın Efendisi - Hugo Cabret ve Buluşu
The Invention of Hugo Cabret
Öksüz, Saat Tamircisi ve Hırsızı! İşlek Paris tren istasyonunun duvarları arasında yaşıyor Hugo. Hayatta kalması, sırlara ve kendini gizlemesine bağlı. Ama birdenbire yolu, bakımını yaptığı saatlerin dişlileri gibi, kitaplara meraklı, garip bir kızla ve tren istasyonunda oyuncakçı işleten umudu kırılmış yaşlı bir adamla kesişiyor. Böylece Hugo'nun gizemli hayatı ve en değerli sırları tehlikeye düşüyor. Esrarengiz bir resim, çok kıymetli bir defter, çalınmış bir anahtar, bir robot ve Hugo'nun ölmüş babasından kalan gizli bir mesaj bu karmaşık, hassas ve büyülü gizemin belkemiğini oluşturuyor....
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 164 okur

  • E B
  • Dilan
  • shadowofthedragon
  • Merve Büyükköroğlu
  • elif
  • Büşra Topcu
  • millenia
  • Hatice betül öztaş
  • Elif Sonsuz
  • Ece uzunlar

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%43.6 (34)
9
%14.1 (11)
8
%14.1 (11)
7
%19.2 (15)
6
%5.1 (4)
5
%2.6 (2)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0