Zamanın Efendisi - Hugo Cabret ve Buluşu

9,1/10  (26 Oy) · 
36 okunma  · 
21 beğeni  · 
583 gösterim
Öksüz, Saat Tamircisi ve Hırsızı! İşlek Paris tren istasyonunun duvarları arasında yaşıyor Hugo. Hayatta kalması, sırlara ve kendini gizlemesine bağlı. Ama birdenbire yolu, bakımını yaptığı saatlerin dişlileri gibi, kitaplara meraklı, garip bir kızla ve tren istasyonunda oyuncakçı işleten umudu kırılmış yaşlı bir adamla kesişiyor. Böylece Hugo'nun gizemli hayatı ve en değerli sırları tehlikeye düşüyor. Esrarengiz bir resim, çok kıymetli bir defter, çalınmış bir anahtar, bir robot ve Hugo'nun ölmüş babasından kalan gizli bir mesaj bu karmaşık, hassas ve büyülü gizemin belkemiğini oluşturuyor....
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2012
 • Sayfa Sayısı:
  544
 • ISBN:
  9786054560356
 • Çeviri:
  Merve Solmaz
 • Yayınevi:
  Artemis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Furkan 
07 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Sen dünyanın en tatlı kitaplarından mısın? O kadar güzel ve duygusal bir hikayeydi ki... Her sayfadaki çizimleri o kadar muntazam yapılmış ki aralarından birini seçip dakikalarca inceleyebilir ve izleyebilirsiniz. Hatta bastırıp poster olarak bile asabilirsiniz. Kesinlikle okunması gereken kitaplardan biri.

Büşra 
23 Oca 00:59 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Kitabı arka kapak yazısını okumadan ve konuyu bilmeden okumanızı tavsiye ederim ben de bu yüzden olay örgüsü hakkında bilgi vermemeyi tercih ediyorum.
Kitabın büyük bir kısmına yazarın çizimleri hakimdi ve bu çizimler gerçekten muhteşemdi bana kalırsa. Övgüler kısmında "Merak uyandırıyor... Kağıt üzerinde film izlemek gibi" ifadesi yer alıyor. Kesinlikle öyle!
Kitabı elime almadan önce hiçbir şekilde böylesine etkileyici bir hikaye bekliyordum.
Kısa sürede okunan etkileyici bir kitap okumanızı tavsiye ederim. Karakterler, kurgu çok başarılı.
Not olarak şunu düşmeliyim ki kitabın kapağını kapattıktan sonra delicesine Georges Mèliès filmleri izlemek isteğiyle doluyorsunuz.

Zamanın Efendisi - Hugo Cabret ve Buluşu benzeri kitaplar

Emy 
25 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çizimlerin muhtesemliği için bile okunur zaten hikayeden daha çok çizimlere odaklanıyorsunuz, film gibi kitap. Her kütüphanede bulunması gereken bir eser

Güneş İbret 
16 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Hugo, babası öldükten sonra ondan geriye kalan tek hatırası olan kırık bir robotla amcasının yanına,tren istasyonuna taşınıyor ve amcasıda öldükten sonra onun mesleğini devralıp,tren istasyonundaki saatleri tamir etmeye başlıyor. Kırık robotu tamir etmek için dükkanından mekanik parçaları çaldığı yaşlı adam ve onun üvey kızıyla tanışınca kimsenin bilmediği bir sır ortaya çıkıyor. Kitap oldukça kalın ve ağır olmasına rağmen bir oturuşta bitirilebilecek bir tarzda. Yarısını,çok güzel bir şekilde çizilmiş kara kalem resimler kaplıyor. Ben resimlerin,hikayeyi çok güzel desteklediğini düşünüyorum. Özellikle okumaya yeni merak salmış çocuklara, yazının resimlerden biraz daha çok ön planda olduğu tarzda bir kitap arıyorsanız;doğru kitap bu! Hem dili basit olduğu için okuması zor değil hem de resimli olduğu için gözünde canlandırması ve karakterleri benimsemesi daha kolay. Yazar bazı çizimlerde gerçek insanlardan ilham almış ve 2011 yılında filmi de çekilmiş. Yanlış bilmiyorsam Oscar'a aday olmuş ve bu yüzden filmini izlemek için sabırsızlanıyorum. Benim düşüncelerime gelirsek;romanlara alışık olduğumdan dili çok basit geldiği için çok zevk alamadım.Gizemli bir şekilde başladı ve dikkatimi çekti ama gizem çözüldüğünde nedense hikayenin sonunda bir şeyler eksikmiş gibi hissettim.Isabelle ve Hugo'nun arkadaşlığına dair fazladan bir kaç ayrıntı veya bölüm olsaydı daha çok sevebilirdim belki. Ama yinede yazarın tarzını çok sevdim. Bu tarz çocuk kitaplarının daha çok yayılması gerektiğini düşünüyorum.

Berk Cantürk 
 01 Tem 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitabı ilk gördüğümde ne kadar fazla resim barındırdığına şaşırdım. Sanki resimli bir kitap değil de yazılı bir boyama kitabı gibiydi. Ve resimlerin hepsi gerçekten güzel resimler. Kitap kesinlikle bir çocuk kitabı. Zaten kitabı ikinci el olarak aldığım için içinde bir çocuğun notları vardı. Kitabın konusu babası bir saat tamircisi olan öksüz bir çocuğun babasından ona kalan yazı yazabilen bir makineyi tamir etmeye çalışması. İçinde Ay' a Yolculuk adlı filmin yaratıcısı olan George Méliés hakkında birçok bilgi bulacaksınız. Yazar gerçek bir insanı kitabında karakter olarak kullanmış. İncelememi son bir alıntıyla noktalamak istiyorum:

Hugo babasının robotu tarif edişini hatırladı. "Bütün makinelerin bir amaç için yapıldığını hiç fark etmiş miydin?" diye sordu Isabelle' e. "Bazen tıpkı bu fare gibi seni güldürmek için ya da saatler gibi zamanı bildirmek için ya da bu robot gibi sende merak duygusu uyandırmak için yapılırlar. İşte bu yüzden kırık bir makine gördüğümde çok üzülürüm. Çünkü artık ondan yapması beklenen şeyi yapabilmesi mümkün değildir."

Isabelle fareyi yerden alıp tekrar kurdu.

"Belki aynı şey insanlar için de geçerlidir," diye devam etti Hugo. " Eğer hayatta bir amacın yoksa kırılmış ve işe yaramaz bir oyuncak gibisindir."

Nisa Nur Dutar 
 24 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bu kitabı güvendiğim insanların yorumlarına bakarak aldım. Şu an tek düşünebildiğim iyi ki almışım . Kitabın içindeki resimler mükemmel bir hayalgücünün ve özgünlüğün eseri. Zaten kitabı diğer kitaplardan farklı kılan yanı bir bakıma bu diyebiliriz. Hikaye anlatılırken aralara resimler eklenmiş ve bu sizi okurken inanılmaz mutlu ediyor. Tek isteğim bir an önce yazarın diğer kitabı Kutup Yıldızı'nı okumak .

Mine Alşan 
27 Eki 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Arka kapak yazısı dışında konusundan bahsetmek istemiyorum, yeterince açık olarak yazılmış zaten. Bahsetmek istediğim çizimlerin muhteşemliği ile tam olarak film etkisi yaratan bir kitap olduğu. Çizimlerden dolayı çocuk kitabı gibi yargılamayın ya da kalınlığı gözünüzü korkutmasın. Oldukça muhteşem ve bir oturuşta bitirebileceğiniz bir eser. Çizimlerin çoğu ise yazara ait. Eee ne duruyorsunuz, hemen alın. :)

Kitaptan 10 Alıntı

Mine Alşan 
06 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Birinin ona kitap okumasını ne kadar özlediğini farketti."

Zamanın Efendisi - Hugo Cabret ve Buluşu, Brian Selznick (Sayfa 147 - Artemis Yayınları)Zamanın Efendisi - Hugo Cabret ve Buluşu, Brian Selznick (Sayfa 147 - Artemis Yayınları)
Mine Alşan 
06 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Eğer hayatta bir amacın yoksa kırılmış ve işe yaramaz bir oyuncak gibisindir."

Zamanın Efendisi - Hugo Cabret ve Buluşu, Brian Selznick (Sayfa 375 - Artemis Yayınları)Zamanın Efendisi - Hugo Cabret ve Buluşu, Brian Selznick (Sayfa 375 - Artemis Yayınları)
Binnur Kaya 
21 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bütün makinelerin bir amaç için yapıldığını hiç fark etmiş miydin?" diye sordu İsabelle'ye.
"Bazen tıpkı bu fare gibi seni güldürmek için ya da bu robot gibi sende merak duygusu uyandırmak için yapılırlar. İşte bu yüzden kırık bir makine gördüğüm zaman çok üzülürüm. Çünkü artık ondan yapması beklenen şeyi yapabilmesi mümkün değildir."
İsabelle fareyi yerden alıp tekrar kurdu,
"Belki aynı şey insanlar için de geçerlidir" diye devam etti Hugo.
"Eğer hayatta Bir amacın yoksa kırılmış ve işe yaramaz bir oyuncak gibisindir."

Zamanın Efendisi - Hugo Cabret ve Buluşu, Brian Selznick (Sayfa 371 - Artemis yayınları)Zamanın Efendisi - Hugo Cabret ve Buluşu, Brian Selznick (Sayfa 371 - Artemis yayınları)
Ecem Demir 
17 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu harika" dedi Isabelle. Bütün şehir yıldızlarla dolu gibi gözüküyor."
Bazen geceleri saatleri tamir etmek için değil, sadece şehri seyretmek için buraya gelirim. Dünyanın dev bir makine olduğunu düşünmek hoşuma gidiyor. Biliyorsun, makinelerin asla fazla parçası olmaz.Bütün parçalar gerekli model ve sayıdadır.Eğer dünya dev bir makineyse burada olmamın bir sebebi olmalı. Bu, senin de burada olmanın bir sebebi olduğu anlamına gelir.

Zamanın Efendisi - Hugo Cabret ve Buluşu, Brian SelznickZamanın Efendisi - Hugo Cabret ve Buluşu, Brian Selznick
Büşra 
23 Oca 00:41 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Zaman insana her türlü oyunu oynayabilir.
Göz açıp kapayıncaya dek, bir hayat beşikte başlar ya da bir hayat tabutta sona erer. Savaşlar kazanılır ya da kaybedilir. Ve çocuklar büyür,tırtılların kelebeklere dönüşmesi gibi birer yetişkin olur.

Zamanın Efendisi - Hugo Cabret ve Buluşu, Brian Selznick (Sayfa 509)Zamanın Efendisi - Hugo Cabret ve Buluşu, Brian Selznick (Sayfa 509)
Berk Cantürk 
01 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Hugo babasının robotu tarif edişini hatırladı. "Bütün makinelerin bir amaç için yapıldığını hiç fark etmiş miydin?" diye sordu Isabelle' e. "Bazen tıpkı bu fare gibi seni güldürmek için ya da saatler gibi zamanı bildirmek için ya da bu robot gibi sende merak duygusu uyandırmak için yapılırlar. İşte bu yüzden kırık bir makine gördüğümde çok üzülürüm. Çünkü artık ondan yapması beklenen şeyi yapabilmesi mümkün değildir."

Isabelle fareyi yerden alıp tekrar kurdu.

"Belki aynı şey insanlar için de geçerlidir," diye devam etti Hugo. " Eğer hayatta bir amacın yoksa kırılmış ve işe yaramaz bir oyuncak gibisindir."

Zamanın Efendisi - Hugo Cabret ve Buluşu, Brian Selznick (Sayfa 374 - Artemis)Zamanın Efendisi - Hugo Cabret ve Buluşu, Brian Selznick (Sayfa 374 - Artemis)
Tuba Taş 
23 Eyl 2017 · Kitabı okudu

işte metal adam oradaydı. Hugo o an bile onu ilk gördüğü anı asla unutamayacağını biliyordu. Makine o kadar garip ve karmaşıktı ki Hugo'nun ona bakarken başı dönüyordu. O bakımsız haliyle bile büyüleyiciydi.

Zamanın Efendisi - Hugo Cabret ve Buluşu, Brian SelznickZamanın Efendisi - Hugo Cabret ve Buluşu, Brian Selznick
Büşra 
22 Oca 23:40 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Perdeler kapanır ve her şey siyaha boyanır... Ama tam bu noktada başka bir hikaye başlar çünkü her hikaye başka bir hikayenin başlangıcıdır.

Zamanın Efendisi - Hugo Cabret ve Buluşu, Brian Selznick (Sayfa 255)Zamanın Efendisi - Hugo Cabret ve Buluşu, Brian Selznick (Sayfa 255)
Mine Alşan 
06 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Bazen geceleri saatleri tamir etmek için değil, sadece şehri seyretmek için buraya gelirim. Dünyanın dev bir makine olduğunu hayal etmek hoşuma gidiyor. Biliyorsun, makinelerin asla fazla parçası olmaz. Bütün parçalar gerekli model ve sayıdadır. Eğer dünya dev bir makineyse burada olmamın bir sebebi olmalı. Bu, senin de burada olmanın bir sebebi olduğu anlamına gelir."

Zamanın Efendisi - Hugo Cabret ve Buluşu, Brian Selznick (Sayfa 378 - Artemis Yayınları)Zamanın Efendisi - Hugo Cabret ve Buluşu, Brian Selznick (Sayfa 378 - Artemis Yayınları)