Zamanın Efendisi - Hugo Cabret ve BuluşuBrian Selznick

·
Okunma
·
Beğeni
·
731
Gösterim
Adı:
Zamanın Efendisi - Hugo Cabret ve Buluşu
Baskı tarihi:
Şubat 2012
Sayfa sayısı:
544
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054560356
Kitabın türü:
Çeviri:
Merve Solmaz
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Artemis Yayınları
Öksüz, Saat Tamircisi ve Hırsızı! İşlek Paris tren istasyonunun duvarları arasında yaşıyor Hugo. Hayatta kalması, sırlara ve kendini gizlemesine bağlı. Ama birdenbire yolu, bakımını yaptığı saatlerin dişlileri gibi, kitaplara meraklı, garip bir kızla ve tren istasyonunda oyuncakçı işleten umudu kırılmış yaşlı bir adamla kesişiyor. Böylece Hugo'nun gizemli hayatı ve en değerli sırları tehlikeye düşüyor. Esrarengiz bir resim, çok kıymetli bir defter, çalınmış bir anahtar, bir robot ve Hugo'nun ölmüş babasından kalan gizli bir mesaj bu karmaşık, hassas ve büyülü gizemin belkemiğini oluşturuyor....
(Tanıtım Bülteninden)
Sen dünyanın en tatlı kitaplarından mısın? O kadar güzel ve duygusal bir hikayeydi ki... Her sayfadaki çizimleri o kadar muntazam yapılmış ki aralarından birini seçip dakikalarca inceleyebilir ve izleyebilirsiniz. Hatta bastırıp poster olarak bile asabilirsiniz. Kesinlikle okunması gereken kitaplardan biri.
Kitabı arka kapak yazısını okumadan ve konuyu bilmeden okumanızı tavsiye ederim ben de bu yüzden olay örgüsü hakkında bilgi vermemeyi tercih ediyorum.
Kitabın büyük bir kısmına yazarın çizimleri hakimdi ve bu çizimler gerçekten muhteşemdi bana kalırsa. Övgüler kısmında "Merak uyandırıyor... Kağıt üzerinde film izlemek gibi" ifadesi yer alıyor. Kesinlikle öyle!
Kitabı elime almadan önce hiçbir şekilde böylesine etkileyici bir hikaye bekliyordum.
Kısa sürede okunan etkileyici bir kitap okumanızı tavsiye ederim. Karakterler, kurgu çok başarılı.
Not olarak şunu düşmeliyim ki kitabın kapağını kapattıktan sonra delicesine Georges Mèliès filmleri izlemek isteğiyle doluyorsunuz.
 • Cinder
  8.7/10 (367 Oy)289 beğeni696 okunma45 alıntı4.889 gösterim
 • Scarlet
  8.7/10 (250 Oy)193 beğeni521 okunma29 alıntı2.619 gösterim
 • Cress
  9.1/10 (215 Oy)165 beğeni433 okunma34 alıntı2.427 gösterim
 • Sarai
  7.7/10 (273 Oy)172 beğeni495 okunma47 alıntı6.471 gösterim
 • Karanlık Zihinler
  8.1/10 (306 Oy)216 beğeni563 okunma87 alıntı5.682 gösterim
 • Duman ve Kemiğin Kızı
  8.1/10 (137 Oy)100 beğeni257 okunma47 alıntı2.675 gösterim
 • Winter
  9.3/10 (155 Oy)115 beğeni303 okunma67 alıntı1.915 gösterim
 • Levana
  8.1/10 (139 Oy)93 beğeni296 okunma16 alıntı1.528 gösterim
 • Kan ve Yıldız Işığı Günleri
  8.3/10 (78 Oy)52 beğeni159 okunma36 alıntı1.484 gösterim
 • Buz Kapanı
  8.5/10 (146 Oy)102 beğeni281 okunma74 alıntı2.031 gösterim
Çizimlerin muhtesemliği için bile okunur zaten hikayeden daha çok çizimlere odaklanıyorsunuz, film gibi kitap. Her kütüphanede bulunması gereken bir eser
Kitabı ilk gördüğümde ne kadar fazla resim barındırdığına şaşırdım. Sanki resimli bir kitap değil de yazılı bir boyama kitabı gibiydi. Ve resimlerin hepsi gerçekten güzel resimler. Kitap kesinlikle bir çocuk kitabı. Zaten kitabı ikinci el olarak aldığım için içinde bir çocuğun notları vardı. Kitabın konusu babası bir saat tamircisi olan öksüz bir çocuğun babasından ona kalan yazı yazabilen bir makineyi tamir etmeye çalışması. İçinde Ay' a Yolculuk adlı filmin yaratıcısı olan George Méliés hakkında birçok bilgi bulacaksınız. Yazar gerçek bir insanı kitabında karakter olarak kullanmış. İncelememi son bir alıntıyla noktalamak istiyorum:

Hugo babasının robotu tarif edişini hatırladı. "Bütün makinelerin bir amaç için yapıldığını hiç fark etmiş miydin?" diye sordu Isabelle' e. "Bazen tıpkı bu fare gibi seni güldürmek için ya da saatler gibi zamanı bildirmek için ya da bu robot gibi sende merak duygusu uyandırmak için yapılırlar. İşte bu yüzden kırık bir makine gördüğümde çok üzülürüm. Çünkü artık ondan yapması beklenen şeyi yapabilmesi mümkün değildir."

Isabelle fareyi yerden alıp tekrar kurdu.

"Belki aynı şey insanlar için de geçerlidir," diye devam etti Hugo. " Eğer hayatta bir amacın yoksa kırılmış ve işe yaramaz bir oyuncak gibisindir."
Hugo, babası öldükten sonra ondan geriye kalan tek hatırası olan kırık bir robotla amcasının yanına,tren istasyonuna taşınıyor ve amcasıda öldükten sonra onun mesleğini devralıp,tren istasyonundaki saatleri tamir etmeye başlıyor. Kırık robotu tamir etmek için dükkanından mekanik parçaları çaldığı yaşlı adam ve onun üvey kızıyla tanışınca kimsenin bilmediği bir sır ortaya çıkıyor. Kitap oldukça kalın ve ağır olmasına rağmen bir oturuşta bitirilebilecek bir tarzda. Yarısını,çok güzel bir şekilde çizilmiş kara kalem resimler kaplıyor. Ben resimlerin,hikayeyi çok güzel desteklediğini düşünüyorum. Özellikle okumaya yeni merak salmış çocuklara, yazının resimlerden biraz daha çok ön planda olduğu tarzda bir kitap arıyorsanız;doğru kitap bu! Hem dili basit olduğu için okuması zor değil hem de resimli olduğu için gözünde canlandırması ve karakterleri benimsemesi daha kolay. Yazar bazı çizimlerde gerçek insanlardan ilham almış ve 2011 yılında filmi de çekilmiş. Yanlış bilmiyorsam Oscar'a aday olmuş ve bu yüzden filmini izlemek için sabırsızlanıyorum. Benim düşüncelerime gelirsek;romanlara alışık olduğumdan dili çok basit geldiği için çok zevk alamadım.Gizemli bir şekilde başladı ve dikkatimi çekti ama gizem çözüldüğünde nedense hikayenin sonunda bir şeyler eksikmiş gibi hissettim.Isabelle ve Hugo'nun arkadaşlığına dair fazladan bir kaç ayrıntı veya bölüm olsaydı daha çok sevebilirdim belki. Ama yinede yazarın tarzını çok sevdim. Bu tarz çocuk kitaplarının daha çok yayılması gerektiğini düşünüyorum.
Bu kitabı güvendiğim insanların yorumlarına bakarak aldım. Şu an tek düşünebildiğim iyi ki almışım . Kitabın içindeki resimler mükemmel bir hayalgücünün ve özgünlüğün eseri. Zaten kitabı diğer kitaplardan farklı kılan yanı bir bakıma bu diyebiliriz. Hikaye anlatılırken aralara resimler eklenmiş ve bu sizi okurken inanılmaz mutlu ediyor. Tek isteğim bir an önce yazarın diğer kitabı Kutup Yıldızı'nı okumak .
Arka kapak yazısı dışında konusundan bahsetmek istemiyorum, yeterince açık olarak yazılmış zaten. Bahsetmek istediğim çizimlerin muhteşemliği ile tam olarak film etkisi yaratan bir kitap olduğu. Çizimlerden dolayı çocuk kitabı gibi yargılamayın ya da kalınlığı gözünüzü korkutmasın. Oldukça muhteşem ve bir oturuşta bitirebileceğiniz bir eser. Çizimlerin çoğu ise yazara ait. Eee ne duruyorsunuz, hemen alın. :)
Çocuk kitabı gibi görünse de yetişkinlerinde zevkle okuyacağı bir kitap, kitabın kahramanı hugo nun yaşadıklarını okurken benim ıçim titredi yazar cok güzel tasvir etmiş hikayeyi ayrıca içindeki karakalem çizimleri harika okumak isteyenlere tavsiyemdir.
"Eğer hayatta bir amacın yoksa kırılmış ve işe yaramaz bir oyuncak gibisindir."
"Bütün makinelerin bir amaç için yapıldığını hiç fark etmiş miydin?" diye sordu İsabelle'ye.
"Bazen tıpkı bu fare gibi seni güldürmek için ya da bu robot gibi sende merak duygusu uyandırmak için yapılırlar. İşte bu yüzden kırık bir makine gördüğüm zaman çok üzülürüm. Çünkü artık ondan yapması beklenen şeyi yapabilmesi mümkün değildir."
İsabelle fareyi yerden alıp tekrar kurdu,
"Belki aynı şey insanlar için de geçerlidir" diye devam etti Hugo.
"Eğer hayatta Bir amacın yoksa kırılmış ve işe yaramaz bir oyuncak gibisindir."
Bu harika" dedi Isabelle. Bütün şehir yıldızlarla dolu gibi gözüküyor."
Bazen geceleri saatleri tamir etmek için değil, sadece şehri seyretmek için buraya gelirim. Dünyanın dev bir makine olduğunu düşünmek hoşuma gidiyor. Biliyorsun, makinelerin asla fazla parçası olmaz.Bütün parçalar gerekli model ve sayıdadır.Eğer dünya dev bir makineyse burada olmamın bir sebebi olmalı. Bu, senin de burada olmanın bir sebebi olduğu anlamına gelir.
Zaman insana her türlü oyunu oynayabilir.
Göz açıp kapayıncaya dek, bir hayat beşikte başlar ya da bir hayat tabutta sona erer. Savaşlar kazanılır ya da kaybedilir. Ve çocuklar büyür,tırtılların kelebeklere dönüşmesi gibi birer yetişkin olur.
Bu gece sizlere büyücüler, denizkızları, gezginler, maceracılar ve sihirbazlarmışsınız gibi sesleniyorum. Siz gerçek hayalcilersiniz.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Zamanın Efendisi - Hugo Cabret ve Buluşu
Baskı tarihi:
Şubat 2012
Sayfa sayısı:
544
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054560356
Kitabın türü:
Çeviri:
Merve Solmaz
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Artemis Yayınları
Öksüz, Saat Tamircisi ve Hırsızı! İşlek Paris tren istasyonunun duvarları arasında yaşıyor Hugo. Hayatta kalması, sırlara ve kendini gizlemesine bağlı. Ama birdenbire yolu, bakımını yaptığı saatlerin dişlileri gibi, kitaplara meraklı, garip bir kızla ve tren istasyonunda oyuncakçı işleten umudu kırılmış yaşlı bir adamla kesişiyor. Böylece Hugo'nun gizemli hayatı ve en değerli sırları tehlikeye düşüyor. Esrarengiz bir resim, çok kıymetli bir defter, çalınmış bir anahtar, bir robot ve Hugo'nun ölmüş babasından kalan gizli bir mesaj bu karmaşık, hassas ve büyülü gizemin belkemiğini oluşturuyor....
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 59 okur

 • Ayşegül Demirci
 • Halime Öztürk
 • Nazlı İrem Daşdelen
 • Quasimodo
 • Ayşe
 • Şeyma Nur
 • Zübte-i Alem
 • Babür
 • Buse Yılmazer
 • Şükran keleşoğlu

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%51.3 (20)
9
%20.5 (8)
8
%7.7 (3)
7
%15.4 (6)
6
%0
5
%5.1 (2)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0