Paris Mimarı

7,6/10  (17 Oy) · 
25 okunma  · 
10 beğeni  · 
645 gösterim
"Cesaretin, beklenmedik bir kahramanlığın ve sanatın iç içe geçtiği tüyler ürpertici bir roman. Elinizden bırakamayacaksınız!"
-Publishers Weekly.-

"Sade anlatımı, hareketli tarzı ve güçlü karakterleriyle geleceğin Ken Follett'i."
- Booklist -

"Tercihler ve fedakârlıklar üzerine heyecan verici bir hikâye. Kesinlikle okunmalı!"
- Bookshelf -

"Schindler'in Listesi kadar gerilimli."
- Julie Kramer, Shunning Sarah ve Stalking Susan kitaplarının yazarı -

"Paris Mimarı, Alman işgalindeki acımasız ve karanlık Fransa sokaklarını gözler önüne seren heyecan verici ve sürükleyici bir roman."
- Kristina McMorris -

"Kesinlikle okumaya değer bir hikâye. Neyin daha önemli olduğunu sorgulayan, okuru aynı durumda kalsa ne yapacağını düşünmeye iten bir kitap."
- Nancy Nevin Nelson -

Doğru olanı yapmak için neleri feda edebilirsiniz?
1942'de Paris'te, yetenekli mimar Lucien Bernard ucunda ölüm riski olan bir teklifi kabul etti. Tek yapması gereken zengin bir Yahudi'nin saklanabileceği gizli bir yer inşa etmekti; en iddialı Alman subayın bile bulamayacağı kadar kusursuz bir saklanma yeri. Ve yeterince zekice davranırsa her türlü beladan uzak durabilirdi. Lucien'in paraya umutsuzca ihtiyacı vardı ve çok sevdiği şehri işgal eden Nazi askerlerine gizliden gizliye meydan okumak karşı koyamayacağı bir fırsattı.

Tasarladığı saklanma yerlerinden biri işe yaramaz hâle geldiğinde Lucien kendisini amansız bir mücadelenin içinde buldu, çünkü bir Yahudi'yi saklamak onun için artık son derece kişisel bir sorundu. Paris Mimarı, birbirimize neler borçlu olduğumuzu ve doğru olanı yapmak için ne kadar ileri gidebileceğimizi acımasızca sorgulatıyor. Bir mimar tarafından yazılan bu hikâye, her sayfada daha da gerçeklik kazanıyor ve saklanan her bir kişiyle, kurtarılan her bir hayatla daha da elinizden bırakamayacağınız bir hâl alıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2015
 • Sayfa Sayısı:
  368
 • ISBN:
  9786055016326
 • Orijinal Adı:
  The Paris Architect
 • Çeviri:
  Öznur Özkaya
 • Yayınevi:
  Yabancı Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Dila Manga 
26 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 10/10 puan

Hitler işgali altındaki Fransa'nin anlatıldığı bir hikaye. Başlarda çok yavaş ilerlemiş olmama rağmen sonuna doğru gayet heyecanlı bir kitaptı. Parisli bir mimarın Yahudi saklamak üzere aldığı bir işten başlayıp Almanlar ile birlikte çalışmasına dayanan karışık bir hikaye bol bol heyecan yarattığı kesin. Ayrıca Alman zulmünü en acı yönleriyle gözler önüne seriyor. Anlatımı sade ve akıcı şimdiden herkese keyifli okumalar dilerim.

Merve Delener 
 17 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Dili çok akıcı olmasa da konusu merak uyandırıyor, sonuna kadar okutuyor. Yalnız yazarın mimar olmasından kaynaklı çok fazla tasvirler, detaylar var. Bunlar, kitabı okurken okuyucuyu biraz sıksa da yine de kitaptan koparmıyor. Hitler dönemi Fransasını farklı bir bakış açısıyla başka bir yönünden ele alıyor. Tavsiye ederim....

Ebru Verity 
20 Haz 2017 · Kitabı okudu · 59 günde · Puan vermedi

Açıkcası, bu denli gerilimden sonra beklemediğim bir sondu. Yazar beni şaşırttı ama memnun oldum. Dönemin baskısını sırtında hissedeceğiniz bir hikaye olmuş.

Aybeniz Hasanova 
19 Eki 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

Roman ikinci dünya savaşı sırasında Paris`te yahudiler için saklanma yerleri tasarlayan mimar Lucien Bernard`ın hayat hikayesini anlatıyor. Önceleri para için bu içi yapsa da daha sonra karşılıksız insanların hayatını kurtarmak için ölümü göze alıyor. Savaşın insanları acımasız hale getirdiği bir dönemde tpolum içnde vicdanı ile hareket edenlerin, insan olmayı insan kalmayı başaranların olduğunu göstermiş yazar. Aynı zamanda ikinci dünya savaşı yıllarındakı Fransa`nın durumuna işık tutmuş, tarihle sanatı iç içe vererek dönemin mimarisi, modası hakkındaa bir çok bilgi vermişdir.

Kitaptan 3 Alıntı

Fatoş Çetiner 
21 Nis 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Reich sınırları dahilinde Yahudi olmanın cezası barbarlıkla kesişiyordu. Yaban hayvanlar gibi avlanıyorlardı. En sinir bozucu şey de, Yahudilerin yarı çıplak, cahil vahşiler tarafından değil, Goethe ve Beethoven gibi sanatçılar yetiştiren kültür ve zekasıyla ün yapan bir ulusun vatandaşları tarafından cezalandırılıyor olmalarıydı.

Paris Mimarı, Charles Belfoure (Sayfa 197)Paris Mimarı, Charles Belfoure (Sayfa 197)
Yağmur SÖNMEZ 
26 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

...bu eşyalara dokunmak bile kardeşlerinin o son görüntüsünü yeniden hatırlatınca göğsündeki ağrı da şiddetlendi. Belki de bu yetişkinlerin bahsettiği kalp kırıklığıydı.

Paris Mimarı, Charles BelfoureParis Mimarı, Charles Belfoure
Yağmur SÖNMEZ 
18 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Lucien; işgalin yalnız Yahudi düşmanlığı doğurmadığını, aynı zamanda insanoğlunun en kötü özelliğinin de ortaya çıkmasına neden olduğunu fark etti. Zorluklar; grupları gruplarla, komşuyu komşusuyla, hatta arkadaşı arkadaşıyla karşı karşıya getirip saf kişisel çıkarlar doğurmuştu.

Paris Mimarı, Charles BelfoureParis Mimarı, Charles Belfoure