Paris Mimarı

7,6/10  (17 Oy) · 
25 okunma  · 
9 beğeni  · 
668 gösterim
"Cesaretin, beklenmedik bir kahramanlığın ve sanatın iç içe geçtiği tüyler ürpertici bir roman. Elinizden bırakamayacaksınız!"
-Publishers Weekly.-

"Sade anlatımı, hareketli tarzı ve güçlü karakterleriyle geleceğin Ken Follett'i."
- Booklist -

"Tercihler ve fedakârlıklar üzerine heyecan verici bir hikâye. Kesinlikle okunmalı!"
- Bookshelf -

"Schindler'in Listesi kadar gerilimli."
- Julie Kramer, Shunning Sarah ve Stalking Susan kitaplarının yazarı -

"Paris Mimarı, Alman işgalindeki acımasız ve karanlık Fransa sokaklarını gözler önüne seren heyecan verici ve sürükleyici bir roman."
- Kristina McMorris -

"Kesinlikle okumaya değer bir hikâye. Neyin daha önemli olduğunu sorgulayan, okuru aynı durumda kalsa ne yapacağını düşünmeye iten bir kitap."
- Nancy Nevin Nelson -

Doğru olanı yapmak için neleri feda edebilirsiniz?
1942'de Paris'te, yetenekli mimar Lucien Bernard ucunda ölüm riski olan bir teklifi kabul etti. Tek yapması gereken zengin bir Yahudi'nin saklanabileceği gizli bir yer inşa etmekti; en iddialı Alman subayın bile bulamayacağı kadar kusursuz bir saklanma yeri. Ve yeterince zekice davranırsa her türlü beladan uzak durabilirdi. Lucien'in paraya umutsuzca ihtiyacı vardı ve çok sevdiği şehri işgal eden Nazi askerlerine gizliden gizliye meydan okumak karşı koyamayacağı bir fırsattı.

Tasarladığı saklanma yerlerinden biri işe yaramaz hâle geldiğinde Lucien kendisini amansız bir mücadelenin içinde buldu, çünkü bir Yahudi'yi saklamak onun için artık son derece kişisel bir sorundu. Paris Mimarı, birbirimize neler borçlu olduğumuzu ve doğru olanı yapmak için ne kadar ileri gidebileceğimizi acımasızca sorgulatıyor. Bir mimar tarafından yazılan bu hikâye, her sayfada daha da gerçeklik kazanıyor ve saklanan her bir kişiyle, kurtarılan her bir hayatla daha da elinizden bırakamayacağınız bir hâl alıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2015
 • Sayfa Sayısı:
  368
 • ISBN:
  9786055016326
 • Orijinal Adı:
  The Paris Architect
 • Çeviri:
  Öznur Özkaya
 • Yayınevi:
  Yabancı Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Dila Manga 
26 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 10/10 puan

Hitler işgali altındaki Fransa'nin anlatıldığı bir hikaye. Başlarda çok yavaş ilerlemiş olmama rağmen sonuna doğru gayet heyecanlı bir kitaptı. Parisli bir mimarın Yahudi saklamak üzere aldığı bir işten başlayıp Almanlar ile birlikte çalışmasına dayanan karışık bir hikaye bol bol heyecan yarattığı kesin. Ayrıca Alman zulmünü en acı yönleriyle gözler önüne seriyor. Anlatımı sade ve akıcı şimdiden herkese keyifli okumalar dilerim.