Geri Bildirim
Adı:
Zebur
Yazar:
Alt başlık:
Hz. Davut Aleyhisselam'a İndirilen Kitap
Baskı tarihi:
Şubat 2015
Sayfa sayısı:
256
ISBN:
9786054922970
Kitabın türü:
Yayınevi:
Andaç Yayıncılık
Yar.1:1 Başlangıçta Tanrı göğü ve yeri yarattı.

Yar.1:2 Yer boştu yeryüzü şekilleri yoktu. Engin karanlıklarla kaplıydı. Tanrı'nın Ruhu suların üzerinde dalgalanıyordu.

Yar.1:3 Tanrı "Işık olsun" diye buyurdu ve ışık oldu.

Yar.1:4 Tanrı ışığın iyi olduğunu gördü ve onu karanlıktan ayırdı.
Yorumuma, Kur'an da bulunan şu ayetle başlamak istiyorum:

"Sana vahyettiğimiz kitap, kendinden öncekini (semavi kitapları) doğrulayıcı olarak gelen gerçektir. Allah, kullarının (her halinden) haberdardır, görendir."
Fatır-31

Tevrat'dan sonra kitap indirilmeyeceğine inanan Yahudilerin görüşünü çürüten, içinde Hz. Davut'un yakarışlarını bulunduran semavi kitaplardan sayılan kutsal bir kitaptır.
İçerisinde bulundurduğu "mezmur" adıverilen metinler manzum şeklindedir.
Az biraz araştırma sonucu orijinal metnin bulunduğunu öğrendim ama bundan kastın ne olduğuna anlam veremedim. Zira mezmurların insanlar tarafından bir çok müdaheleye uğradığını okuduğunuzda sizde gayet rahat fark edebilirsiniz.
Zeburu sadece Yahudi dininde ibadet amaçlı kullanıldığını sanıyordum fakat Hristiyanlar da ayinlerinde bizzat zeburdan ayetler seçip okuyorlar.

Kendimce, biz müslümanların zebur okumak durumunda cımbızı iyi kullanmamız gerektiğini düşünüyorum. Zira okurken on emirden esintiler ve kur'andan bir kaç ayetle uyuşan net cümleler vardı.

Zeburu, Tevratı ve incili kesinlikle bütün müslümanların okuması gerektiğini düşünüyorum ama daha kendi dinimizin kitabını açıp okumaktan aciz olduğumuz için bu istek benim bir ütopyam olabilir.
Keyifli okumalar...
Öncelikle Zebur'a dair genel bilgiler ile başlayalım. Hz. Davud 'a İbranice olarak gelen Tevrat'ı açıklar niteliği olan bir kitaptır. İsrailoğullarına yani Yahudilere gelmiştir. Mezmur adı verilen ilahi olarak söylenen surelerden oluşuyor.
Kitapta sık sık Tanrı'nın kendine mesken seçtiği Siyon dağından ve Kudüs'ten bahsediliyor."Ey adaleti seven güçlü kral,eşitliği sen sağladın, Yakup soyunda doğru ve adil olanı sen yaptın." Vb. gibi yerlerde sık sık Tanrı'nın aynı zamanda kral olduğu vurgusu var ve sürekli kralımız diye hitap ediliyor. Bunun acaba kralların tanrı olarak görülmesi gibi bir şey olur mu diye düşündüm açıkçası. Yönetimi Tanrı adına kralın yaptığı fikrine neden olur mu tartışılır açıkçası.
Kitapta çok göze batacak şekilde İsrail'in seçilmiş ırk olduğu vurgusu var. "Rab kendi halkını güçlü kıldı, bütün sadık kullarına, kendisine yakın olan halka,İsrailliler'e ün kazandırdı." ve daha pek çok yerde özellikle Hz.Davud'un duası gibi kısımlarda pek çok vurgu var bu konuda. Tanrı'nın İsrail'e söz verdiğini, İsrail halkı ne yaparsa yapsın cezalandırılsa dahi sonunda refahın gene onlardan yana olacağı söyleniyor. Ve sık sık anlayamadığım bir şekilde İsrail için ve başka şeyler için Tanrı'nın sağ elinin yardımı isteniyor. Bu sağ el vurgusu ve sağ elden istenen yardımın önemi ne tam çözemedim, internette bir şey de bulamadım bu konuda. Neyse kısaca İsrail seçilmiş halk ve ona karşı olan herkes günahkar ve çok ciddi azap çekmeli. Bazı yerlerde gerçekten ağır cümleler var. "Ey sen yıkılası Babil kızı, bize yaptıklarını sana ödetecek olana ne mutlu. Ne mutlu senin yavrularını tutup kayalardan parçalayacak olan insana " deniyor. Aynı zamanda tek bir yerde gördüğüm, dikkatimi çeken bir kader anlayışı da var ."Henüz döl yatağındayken gözlerin gördü beni. Bana ayrılan günlerin hiçbiri gelmeden, hepsi senin kitabına yazılmıştı." diye bir cümle var.
Mısır'ın başına gelen kuraklıktan, kıtlıktan, çekirge sürüsünden, ineklerin sütten kesilip çayırların kurumasından Tevrat ve Kuran gibi Zebur'da da bahsediliyor. Ve sürekli Tanrı'nın bir kaya olduğu söyleniyor. Bir kaya ki İsrail halkına kurtarıcı.
Son olarak Hristiyanlıkta Hz. İsa'nın insanlara çoban olarak gönderildiğine inanılır ve kiliselerde de çoban ve sürüsü tasvirleri vardır. Aynı şey Zebur'da da geçiyor. Peygamberin insanları gütmek için gönderildiği söyleniyor.
Aslında kitap genel olarak Hz. Davud'un yakarmalarını içeriyor. Onun duaları, yakınmaları( ki bu yakınmalar yer yer çok fazla artarak görsene artık beni, ne zaman göreceksin, ben ölüp gidince ölüm sana dua edemez, şu an yaşıyorken gör beni ve hatta bana bir söz verdin sözünü tutsana şekline kadar geliyor.) Yani Kurandaki gibi şunu yapın bunu yapın ey insanlar şekilde bir Tanrı buyruğu yok. Daha çok Hz Davud'un kendi anatımı ile insan doğru olmalı, yalan söylememeli vurgusu var ve yer yer geçmiş zamandan örnekler veriliyor.Açıkçası ben başlamadan Kurandaki gibi bir emirler bütünü beklemiştim ama Zebur daha farklı bir şekle sahip.
Kutsal kitapları okumazsanız perili bir rüyayla asfalt sokaklar arasında kalmaya devam edersiniz :) Gözlerinizi açmak için göz kapaklarınızdan çok daha fazlasına ihtiyacınız var..
Ne mutlu o insana ki,
Kötülerin öğüdüğüyle yürümez.
Günahkarların yolunda durmaz,
Alaycıların arasında oturmaz.
|i10. Mezmur|

18.Öksüze, düşküne hakkını vermek için,
Bir daha dehşet saçmasın ölümlü insan.
Mez.2: 1 Nedir uluslar arasındaki bu kargaşa, Neden boş düzenler kurar bu halklar?
Anonim
Sayfa 2 - 4 kitap aplikasyon
Mez.12: 8 İnsanlar arasında alçaklık rağbet görünce, Kötüler her yanda dolaşır oldu.
Anonim
Sayfa 12 - 4 kitap aplikasyon
“Ne iyi, ne güzeldir, Birlik içinde kardeşçe yaşamak!”
Kendini beğenmiş kötü insan Tanrı'ya yönelmez, Hep, "Tanrı yok!" diye düşünür.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Zebur
Yazar:
Alt başlık:
Hz. Davut Aleyhisselam'a İndirilen Kitap
Baskı tarihi:
Şubat 2015
Sayfa sayısı:
256
ISBN:
9786054922970
Kitabın türü:
Yayınevi:
Andaç Yayıncılık
Yar.1:1 Başlangıçta Tanrı göğü ve yeri yarattı.

Yar.1:2 Yer boştu yeryüzü şekilleri yoktu. Engin karanlıklarla kaplıydı. Tanrı'nın Ruhu suların üzerinde dalgalanıyordu.

Yar.1:3 Tanrı "Işık olsun" diye buyurdu ve ışık oldu.

Yar.1:4 Tanrı ışığın iyi olduğunu gördü ve onu karanlıktan ayırdı.

Kitabı okuyanlar 32 okur

  • ali kahya
  • melih alev
  • abdullah can
  • ahmet gercek
  • Umut Candan
  • Scharfsinnig
  • murat aslan
  • Tuğçe
  • ali gökalp
  • Kevser S.

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%50 (1)
5
%0
4
%50 (1)
3
%0
2
%0
1
%0