Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

3 Aralık Dünya Engelliler Günü

256 syf.
10/10 puan verdi
·
6 günde okudu
Beyin felci geçiren özel gereksinimli bir çocuğun kelimeleri…Başarıları,duyguları,hayatından bir kesit.Çok güzel bir kitap. 48 tane ödül almayı hak etmiş. Kesinlikle çocuklarımıza okutulmalı..Dili ağır değil.
İçimdeki Müzik
İçimdeki MüzikSharon M. Draper · Timaş Genç Yayınları · 202130,5bin okunma
272 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
3 günde okudu
Gerçek bir hikâye anlatılan bu kitapta başkahraman Petey Corbin, aslında bedensel engellidir. Ancak doktorlar tarafından zihinsel engelli teşhisi konulmuştur. Bu nedenle ailesi Petey'i akıl hastanesine yatırır. Burada geçirdiği yılları; yaşadıkları, arkadaşlıkları, aşkı, sevgisi anlatılır. Petey, bizim her zaman alışık olduğumuz durumlardan bile zevk almasını bilen, hayata sımsıkı tutunan, yaşamdan büyük keyif alan bir karakterdir. Bu bağlamda ortaokul 7 ve 8. sınıf öğrencilerine öneririm.
Petey
Petey
Ben Mikaelsen
Ben Mikaelsen
Petey
PeteyBen Mikaelsen · Beyaz Balina Yayınları · 20144,590 okunma
Reklam
256 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
6 günde okudu
HEPİMİZİN ENGELLERİ VAR, SİZİNKİ NEDİR?
Çünkü insanız hepimiz ve insan her şekilde insandır. Kadınlığımızla, erkekliğimizle, çocukluğumuzla, hatalarımızla, kusurlarımızla ve engellerimizle hepimiz insanız. İçimdeki Müzik, fiziksel engeli olan 11 yaşındaki Melody'nin kendi ağzından yaşadıklarını anlatan bir kitap. Kitabın adının bu olması Melody'nin aynı zamanda sineztezi olması. "Kişinin müzik çaldığında renkleri duyup tatları canlandırabilmesi durumuna ne denir?" sorusunun cevabı sineztezi. Hiç şarkı söyleyemese de, hatta beğendiği şarkının adını dahi söyleyemese de içindeki müzik hiç durmuyor Melody'nin, çoğumuzda olduğu gibi. Hayat devam ettikçe bizim de içimizdeki müzik çalmaya devam eder, kimse duymaz çoğu zaman bizden başka. 11 yaşındaki engelli bir çocuğun dilinden kendi anılarını anlatan yazar, bizlere pek çok şeyi hatırlatıp öğretiyor. En başta engelli insanların da bir insan olduğunu hatırlatıyor. Onları gördüğümüzde yapmamız gereken, acıyıp üzülüp seviyor gibi davranıp sonra da yokmuşçasına hareket etmek değil, onların da her insanla aynı olduğunu unutmamak. Başarmak için engelli veya engelsiz olmak sorun değil, inanmak asıl mesele, onu da hatırlatıyor. Ve ne olursa olsun insanoğlu birbirini kıskanmadan edemiyor. İçimizdeki bencilliği hatırlatıyor bizlere. Kitabı okurken kafamda canlanan sahnelerden dolayı uyarlaması olup olmadığını merak edince yakında dijital platformların birinde sinemaya da uyarlanacağı haberlerini gördüm. Kitaptaki güzel duygular umarım sinemaya da aktarılır diyorum...
İçimdeki Müzik
İçimdeki MüzikSharon M. Draper · Timaş Genç Yayınları · 202130,5bin okunma
152 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
·
4 günde okudu
İster engelli olalım ister engelsiz; SEVGİYE ENGEL OLMAYALIM...
Bilindiği üzere toplumda engelli bireylerin sevme, sevilme ve yuva kurma hakları yokmuş gibi görülüyor. Yani engelliysen, karşı cinsten birini sevemezsin, sevsen bunu dile getiremezsin, dile getirsen evlenemez ve yuva kuramazsın. Maalesef bu şekilde düşünen kalp engelli insanlarla aynı coğrafyada yaşıyoruz. Bu kitapta yazar yaygın olarak görülen bu durumun yanlış olduğunu elinden geldiğince göstermeye çalışmış ki bunu başardığını düşünüyorum Bizlere bir ayna tutup bu aynada asıl olarak kendimizi görmemizi sağlamayı hedeflemiş. Evet, bu kitapta engellilerin yaşadığı sevgi, aşk, hüzün yaşayıp da yaşayamadıkları, yaşamak istediklerinden derlenen mektuplardan oluşmaktadır. Bu mektuplarda bazen sevinip bazen sinirlendim. Daha çok hüzünlendim. Her şeye rağmen ne kadar güzel sevdiklerini gördüm. Bütün duyguları derinden hissettim. Onların özlemleri ile, kavuşamamaları ile, başlamadan biten ve hiç başlamayan aşk hikayeleri ile kalbimin ağırlaştığını hissettim... Ve çok uzatmadan yazarın da dediği gibi; " Çünkü biz, hep birlikte BİR'İZ. Birlikte TAMAM'IZ." diyor ve... İyi okumalar diliyorum
Senden Alacaklıyım Aşk
Senden Alacaklıyım AşkAli Haydar Koyun · Siyah Beyaz Yayınları · 20177 okunma