1000Kitap Logosu
Resim

Din

21,4bin Takipçi
TAKİP ET
231 syf.
·
Puan vermedi
Biz ve İkbal... O kadar güzel, akışkan, bilgi verici ve yönlendirici bir çalışma ki defalarca okuma isteğimi kabartacak kitaplardan biri olarak gönlümde yerini aldı. İslam kültürünün insanlık toplumuna armağan ettiği hem fikri hem de insanî çehrelerden biri olan Muhammed İkbal üzerinden yola çıkıp; önce İkbal'i tanıtarak konu bütünlüğünü sağlaması kitabı hem epistemik anlamda başarılı kılmış hem de biz okurlara verilen bu bilgiler ile gittiğimiz bir yolda nasıl bir metod çizeceğimizi göstermiş. Muhammed İkbal ve Cemalettin Afgani gibi devrimci şahsiyetlerin bize örnek teşkil etmesinin gerektiğini defalarca kitab içeriği vurgulamış. Lakin bizlerin bu şahsiyetleri terk ettiğimizi ve bunları terkederken de ortaya çıkan sorunları sitemkar bir dil ile dile getirmiş. Ali Şeriati'nin deyimi ile cümlelerimi tamamlar isem İkbal'in şahsiyetinin ne kadar önemli olduğu daha açık bir izaha kavuşacaktır. Ne var ki İkbal'i bu büyük adamlar arasında seçkin kılan şey, meyve veren bu yüksek ağacın, İslâm kültürü tarlasının afete uğradığı hüzünlü ve ölümcül bir sonbahar sessizliğine gömüldüğü, aynı zamanda sömürgeciliğin kök söktüren selinin ve tufanının birdenbire Batı'dan üzerine sökün ettiği, sonbaharda afete uğrayan tarlanın her yanını baştanbaşa su bastığı ve felâketzede çiftçilerin uykuda olduğu bir çağda ortaya çıkmış ve çiçek açıp meyveye durmuş olmasıdır. Bu tarlanın bekçileri yapayalnız, yağmacıları ve sahipleriyse saldırgan kurt, tilki ve sırtlan sürüleridir!
Biz ve İkbal
8.5/10 · 137 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
120 syf.
·
1 günde
·
10/10 puan
En hayırlı kadınlardan olan Hz. Hatice annemiz (r.a). Her ismini duyduğumda ona olan sevgim daha da artıyor. Bu eserde annemiz gayet güzel bir şekilde anlatılıyor. Efendimizin aleyhisselam, destekçisi. İlk iman eden! Kesinlikle tavsiye ediyorum.
Okuyacaklarıma Ekle
174 syf.
·
6 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
İnsanlık felakete sürüklenmekte bugün İnsanlık büyük bir ızdırap içindedir, çünkü İnsanlık İslam'a muhtaçtır. İnsanlık bugün lezzet bataklığında kurtulmamaktan dolayı sefalet içindedir. Maddeye, şehvete ve üretime kulluk etmekten usanmıştır. İnsanî vicdan; dinlenmeye, güvene ve sükûna, insanî akıl; hürriyete, serbestliğe ve canlılığa, özel anlamda aile;korunmaya, özene ve düzene, genel anlamda aile; tanışmaya, dayanışmaya, barış ve huzura, toplum ise; himayeye, düzene ve istikrara muhtaçtır. Görevimiz; insanlığı kurtarmak, onları bu bozuk hayattan ve bu korkunç bataklıktan çıkarmaktır; onlara takılıp, aynı bataklığa sürüklenmek değil! Allah her zaman bizimle beraberdir. İnsanlık Allah'ın kelâmının hak olduğunu bugün olmasa da mutlaka birgün anlayacaktır! "İşte böylece sizi vasat bir ümmet kıldık ki insanlar üze rine şahidler olasınız, Rasûl de sizin üzerinize şahid olsun!" (Bakara/143)
Okuyacaklarıma Ekle
246 syf.
·
12 günde
·
Puan vermedi
Haklar ve Vazifeler
Bir ablamın hediyesi vesilesiyle okumuş oldum Mehmed Zahid Kotku hocamızı. İyi ki de okumuşum dediğim kitaplar arasında. Kitap, isminden de anlaşılacağı üzerine haklarımız ve biz Müslümanların vazifeleri kaleme alınmış. Allahu Teâlâ'nın , Efendimiz ( sallallahu aleyhi ve sellem)'in, ulemamızın, karı kocanın, komşuların hakları ile daha çok anne ve babanın hakları üzerinde durulmuş. Hadisler ve ayetlerle desteklenmiş. Ek olarak büyük günahlara ve nefis mertebelerine yer verilmiş. Ayrıca bu mertebelerdeki rüyalarda neler görülür çok kısaca onlar belirtilmiş. Açıkçası ben Müslümanım diyen herkesin okumasını ve haklarını, yapması gereken vazifeleri öğrenmesini isterim. Kitap içinde de birçok alıntı paylaştım. Onları da okumanızı tavsiye ederim.
Okuyacaklarıma Ekle
Tanrı ne ister?
200 yillik hacli seferlerini ve engizisyon dehsetini yaratip dunyayi hristiyanlik adina ele gecirmeyi amaclayanlar ya da cihat anlayisi ile intihar bombacilarini sehrin en gozde mekanlarinda patlatanlar veyahut Kudus te onbinlerce insani katleden yahudiler Çin'in Dogu Turkistan da yaptigi zulme razi gelenler hemen hepsi de Tanri buyrugu ile hareket etti oyle mi ! Peki Tanri ne ister? Iste aradigimiz sorulara yillar once Neale Donald Walsch guzelce ozetlemis. Okurken muhakeme ve sorgulama yeteneginizi fazlasiyla gelistiriyorsunuz.
Okuyacaklarıma Ekle
113 syf.
Yazar kitabını iki kısma ayırmış. İlk kısımda ; İmtihan Edebini başlıklar altında toplamış. Öncelikle kulun Allah'a yönelmesini ve bununda ilk adımının nasuh tevbe olduğunu vurgulamış. Ardından Allah'ın emrine rıza göstermek, sabır, muhasebe, amel, dili kontrol etmek-tutmak, adaletli olmak gibi edepleri kısa ve öz anlatmış. Ibn Kayyım'dan alıntılara da yer vermiş. İkinci kısımda ise Sekinet'i anlatmış. Peygamberimiz (sav) sekinet'ni, Rıdvan Beyatını, Hudeybiye antlaşmasını, Huneyn Gazvesini, Zaferle gelen sekinetlere, musibet anında sekinete, huzur halinde sekinete değiniyor.. Genellikle ayet ve hadislerden örnekler vermiş. Güzel, okunabilir bir kitap.
Okuyacaklarıma Ekle
10bin öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.