Kişisel kitap arşivinizi oluşturmak, okurları, kitapları, yazarları ve konuları takip etmek için 2milyon+ okurun arasına katılın.
Akış
Ara
Paylaş
Alışveriş
Popüler
Keşfet
Ne Okusam?
Kitaplar
Yazarlar
Okurlar
İncelemeler
Alıntılar
Profil
Ne zaman?
"Ne zaman güzel, güzel olmaktan çıkıp çirkin olmaya başlar?"
Güzelin Çelişkisi
Güzel, nesnel bir bakış açısından bir çelişki yaratır yalnızca; çekiciliği ve kendine özgü doğası da bundan kaynaklanır. Estetik olgu şu mucizeyi ifade eder: mutlağı biçimle temsil etmek, sonuzluğu sonlu figürlerle nesnelleştirmek.
Belki de Dorian ara sıra bu genç Herbert'in yaşamını sürüyordu. Garip, zehirli bir mikrop bedenden bedene geçerek onunkine ulaşmış olabilir miydi? Basil Hallward'ın stüdyosunda öylesine durup dururken, adeta hiç nedensiz, hayatını bunca değiştiren o çılgın dilekte bulunmasındaki etken o yitmiş güzelliğin hayal meyal bir anısı mıydı?
Sayfa 179Kitabı okudu
güzel...
Güzel istemedir,ilgidir,hatta zamanın geçmesini sağlayan cobmnatustur( çabadır) iradenin geri çekildiği ve kendiliğin geri alındığı güzelin içine düşünce dolu bir şekilde batmak, zamanın adeta sakin,durağan kaldığı bir hal yaratır. Istemenin ve ilginin yokluğu zamanı sakin bırakılır, hatta zamanı sakinleştirir. Bu sakinlik estetik görgüyü,salt hissi algıdan ayırır. Güzelin karşısında bakış kendine gelir. Artık uzaklaşmaz,alıp götürmez. Bu kendine varış güzel için asli bir şeydir.
Sayfa 72 - Insan yayınlarıKitabı okudu
Plastik cerrahi postmodern bir peçedir. (Neval El Saadavi)
Sayfa 85 - AlfaKitabı okudu
"Aklı güzelliğini lekeliyor; bakarken bir yandan mükemmel de olsa bir eleştirmenin söylevini dinlemek zorunda kalsam, Mona Lisa'ya her bakışımda hala hayran olur muydum?"
Ben yine de kendi hazlarımı insanoğlunun ittifakla verdiği hükümlerden önemsiz görmeyeceğim. Eğer bir şeyi sevmediysem sevmedim demektir, o kadar. Şu güneşin altındaki hiçbir sebep sadece türdeşlerim çoğunluk olarak onu beğeniyor veya beğenilmesi gerektiğine inanı­yor diye o beğeniyi benim de taklit etmemi gerektirmez.
Sayfa 238 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 17. BasımKitabı okudu
57 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.