Aşk Estetiği

8,2/10  (5 Oy) · 
28 okunma  · 
2 beğeni  · 
753 gösterim
Aşk, bir medeniyet yıldızına nasıl dönüşür? İslam inanç ve kültürü kendi medeniyet estetiğini nasıl inşa etti? Mimari, süsleme sanatları, şiir, edebiyat, güzelliğin sırrını keşfetmek için hangi eşiklerden geçti? Dünün poetik ve estetik mirası nasıl ve kimler tarafından devralındı, hangi krizleri yaşadı?

Beşir Ayvazoglu o her zamanki zarif ve kuşatıcı üslubu ve çok yerinde geliştirdiği sorularıyla sanat ve düşünce ufkumuza yepyeni ışık tuğları dikiyor.

İlk baskıları yıllar önce yapılan ve her yönden bir ders kitabı sayılan Aşk Estetiği yeniden sizinle. Zihniyet dünyamız kadar hayat üslubumuzun sanat duraklarının ruhunu kavramak için... Hep aşk ve elbette Aşk Estetiği...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  260
 • ISBN:
  9786055107215
 • Yayınevi:
  Kapı Yayınları
 • Kitabın Türü:
eylullegelen 
01 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Uzun zaman baskısını beklediğim, sonra da okumak icin sıra gelmesini beklediğim kitaptı Aşk Estetiği. Çok sevdim, cok beğendim ilahi aşkın güzelliğinin eserlere yansıması, birbirinden güzel bilgilerin yer almasıyla kitap çok iyiydi. Artık tereddütsüz kitaplarını alacağım bir yazara daha kavuşmuş olmanın sevinciyle, şiddetle değil aşk ve güzellikle tavsiye ediyorum.

ziya 
02 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Akademik unvanların değil, çalışma azmi ve heyecanının hakikat olduğunu ilk defa bu kitabıyla gösteriyor Beşir Ayvazoğlu. Bir ilk kitap için fazlasıyla derin ve ağır.. Ufku açan ve referanslarından yola çıkarak doğu medeniyeti okumaları yapılabilecek bir eser.

Mehmet Y. 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ayvazoğlu'nun 'cahil cesareti ile yazmıştım' dediği kitabıdır. Hakikaten o dönemde genç bir yazarın elinden çıkmış, çok iddialı konulara temas etmiş önemli bir kitaptı. Halen de önemlidir.

Kitaptan 3 Alıntı

Trajik Kahraman
"Brütüs eğer Sezar'ı öldürmeseydi suçlu olacaktı,çünkü Roma onun elinde felâkete sürükleniyordu.
Sezar'ı öldürdüğü için yine suçludur,çünkü onu seviyordu."

Aşk Estetiği, Beşir AyvazoğluAşk Estetiği, Beşir Ayvazoğlu
eylullegelen 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

" Öldüğü varsayılan geleneğe yeni bir ruh üflenebilir mi? Zor, ama mümkün! Unutulmuş alfabeler çözülüyor, ölü kültürler diriltiliyor da daha dün yaşadığımız kültürün dili ve sembolleri niçin çözülemesin? Bunun için önce kendi kültürünüzden korkmamanız, bu topraklara ayağınızı sağlam basıp onu anlamaya, dilini sökmeye ve yeniden anlamlandirmaya çalışmanız gerekir. Küreselleşen dünyanın ilimde, sanatta, felsefede nereye gidildigini bilmeden, yani kendi içine kapanarak varabileceginiz bir yer yok. Gerektiğinde dışarıdan da bakabilmelisiniz, hatta bu şarttır; ama iceridekilere akıl vermek için değil, dönüp üretime ve yeniden inşa faaliyetine katilmak için. Yani "eve dönüş"... Dönüşte evinizi beğenmeyebilirsiniz, giderken bıraktığınız ev artık ihtiyaçlarınıza cevap vermiyor olabilir. O halde onu ya -yeni ihtiyaçları da göz önüne alarak- özenle restore eder yahut temelleri üzerine bir ev inşa edersiniz! Içinde yasayabileceginiz yeni bir ev! Yeni bir estetik!"

Aşk Estetiği, Beşir AyvazoğluAşk Estetiği, Beşir Ayvazoğlu
eylullegelen 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Gönül aynasının hududu yoktur. Burada akıl ya susar veya şaşırıp kalır. Sebebi de şu : " Gönül mü Tanrı'dır, Tanrı mı gönül? Hem sayılı hem sayısız olan (hem kesrete dalan hem kesreti bulan) gönülden başka her nakşın aksi silinip gider. Fakat ezelden ebede kadar zuhur edegelen her yeni nakış gönle akseder, orada perdesiz, apaçık surette tecelli eder. Gönüllerini cilalamış olanlar, renkten, kokudan kurtulmuslardır. Her nefeste zahmetsizce bir güzellik görürler." Aşk Estetiği kitabında yer alan bir Mesnevi Alıntısı

Aşk Estetiği, Beşir Ayvazoğlu (Mesnevi)Aşk Estetiği, Beşir Ayvazoğlu (Mesnevi)